Sobota, 06. červen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Splněný sen fotoreportéra Pavla Palusky
Led
25
2018
Splněný sen fotoreportéra Pavla Palusky
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Jiřina Leitnerová   

Pavel Paluska Čas vánoční povětšinou mnoho lidí pomyslně zpomalí, a tak většinou bývá čas na různé rekapitulace či shrnutí právě končícího roku. Něco podobného jsme udělali i my a za redakci Podbrdských novin jsme o malé ohlédnutí požádali fotoreportéra Pavla Palusku z Králova Dvora, který na konci měsíce ledna bude mít svoji v pořadí již třetí samostatnou výstavu na téma sportovní fotografie v berounské výstavní síni Holandský dům.

 

* Pavle, můžeš zavzpomínat, jaký byl ten právě ukončený rok 2017?

No, abych řekl pravdu, tak já nehodnotím každý rok zvlášť, ale protože jsem v prosinci 2015 měl také v berounském Holandském domě výstavu mých fotografií z halového mistrovství Evropy v atletice, tak bych to vzal s dovolením od výstavy k výstavě.

Moje první samostatná výstava v Berouně, která nesla název Halové mistrovství Evropy ve fotografii, měla velice pěknou návštěvnost, vždyť jen na vernisáži bylo přes sto návštěvníků a lidé ještě tři hodiny po zahájení vernisáže stále přicházeli. Hodně lidí, kteří výstavu viděli, říkalo, že je dobře, když jsem tento krok udělal, protože by byla věčná škoda moje momentky se sportovní tématikou lidem neukázat.

* Přesto, pojďme to rozdělit do těch kalendářních roků, protože každý byl určitě jiný.

Rok 2016 proběhl takříkajíc ve velkém kalupu, protože moje přítelkyně vážně onemocněla, a tak jsem čas dělil na třetiny. Ta první byly návštěvy u lékařů, druhá bylo moje zaměstnání a ta třetí zbyla na focení.

Jsem oficiálním fotoreportérem města Králův Dvůr, takže si na akce, které dokumentuji vůbec, vůbec neztěžuji. V Králově Dvoře je, díky hodně vysokému pracovnímu nasazení vedení města a pracovitosti kulturní komise, jedna akce za druhou. V zimě se konají plesy a karnevaly, pořady na zámku pro děti a čaje pro seniory, v létě zase kulturní léto na zámku, kde víkend co víkend je nějaký program. V září přicházejí do škol noví žáci a na podzim se opět konají tradiční akce jako Královodvorský běh či lampionový průvod. Rok jsem opět zakončil fotoreportáží z Adventu.

* A kdy tedy vznikají ty sportovní fotky, vždyť rozmanitost sportů, které svým Nikonem zachycuješ, je dosti široká?

No právě, když mě sport strašně, ale strašně baví a dobíjí mě. A tak jsem kývnul na nabídku být oficiálním fotoreportérem fotbalistů FK KD a florbalistů T.B.C. Králův Dvůr. Mezi to připočtu sportovní fotoreportáže pro Podbrdské noviny a Berounský deník ze širokého okolí, od Chyňavy, přes Beroun, Broumy, Zdice, Hostomice a Hořovice, takže volného času mám doopravdy málo.

* Tvoje fotky čtenáři znají již dlouho, jak dlouho se focení věnuješ? Pokud vím, fotíš také reportáže z akcí na Berounsku a v širokém okolí?

Nestěžuji si, protože díky práci fotoreportéra, kterou dělám již neuvěřitelných 38 let, jsem mohl fotit již tři české prezidenty, několik předsedů českých vlád a v neposlední řadě i současného premiéra A. Babiše, který byl v Králově Dvoře před výstavbou nového školního pavilónu, jehož výstavbu jsem s foťákem v ruce sledoval měsíc po měsíci. Ovšem, nejvíce mě baví sportovní fotografie. Tam lze nejlépe ukázat, jak je člověk vždy ve střehu.

A zda mám nějaký sport radši? Tak to se nedá říci. Fotím mnoho sportovních odvětví, velmi mě baví zachytit nějaký ten významný či zajímavý moment nebo okamžik vítězství.

* Na rok 2017 asi velice rád rychle zapomeneš?

Ano, velice krutý byl počátek roku 2017, kdy mi na konci ledna umřela přítelkyně, a tak rozjezd roku docela dost poznamenal velký smutek. Nic mě nebavilo a myšlenkami jsem byl s ní.

Musím přiznat, že opět mě nastartovala ONA přítelkyně fotografie. I rok 2017 byl strašně bohatý na akce. Ať už to bylo otevření po rekonstrukci ČOV v Žebráku, Hořovické heligónky či akce ve Zdicích, v Berouně 6 let od otevření Domova seniorů, v Králově Dvoře za vše mluvící Královodvorské slavnosti s otevřením muzea letce Alexandra Hesse.

Hodně času jsem strávil v archivu vyhledáváním podkladů k velké povodni, protože jsme si připomínali 15 let od jejího vypuknutí. Když jsem se zmínil o archivu, tak díky společnosti BILSTEIN CEE, která mě oslovila ke spolupráci, jsem zakoupil scanner na negativy a mohl jsem tak pootevřít „vrátka“ mého archivu. To bylo ale pozdvižení.

* Co samotný závěr roku?

Tak to byla jedna velká, ale doopravdy velká „pohádka“, které doposud nemohu uvěřit. Byl jsem polit „živou“ vodou a opět nastartován a to tak, že se se mnou točil celý svět radostí a neskutečnou energií. Proto i práce při vyhledávání fotografií na právě připravovanou výstavu byla neskutečná pohoda. Sportovních fotografií mám spoustu. Ať už je to zmíněný fotbal, florbal, či koně nebo Fightl cup na Tetíně či Grand Prix ve skateboardu, kde ti kluci dělají s prkýnkem neskutečné kousky. A to musím podotknout, že vystavené fotky jsou z posledních tří let, kdy jsem zakoupil techniku, se kterou je doopravdy radost dělat.

* Výstava bude mít také překvapení, jak je uvedeno na pozvánce?

ANO, ale to nebudu komentovat nyní, ale až na samotné vernisáži, protože to musí člověk vidět na vlastní oči. To se popisuje velice obtížně, a ještě by si to mohl někdo vyložit jinak. Jiřina Leitnerová

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství