Pátek, 03. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Pole dance zpevní tělo i sebevědomí
říj
09
2017
Pole dance zpevní tělo i sebevědomí
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Foto: Petr Petříček.Denisa Chlustinová z Hořovic dosahuje skvělých výsledků v moderním sportu Pole dance – tanci na tyči. U nás nemá tento sport dlouhou tradici. Do České republiky se dostal teprve v roce 2009, ale první studio, které nabízelo hodiny výuky tance, se otevřelo až v roce 2010 v Praze. Přesto již v tomto sportu patří české ženy k absolutní světové špičce. Je to krásná podívaná, ale také veliká dřina. O tom, jak velmi náročný je to sport, hovoří Denisa, která také úspěšně usiluje o nejvyšší příčky.

 

* Vyrůstala jste v Hořovicích?

Ano, narodila jsem se v kladenské porodnici, ale hned po porodu jsem putovala do Hořovic. Takže tady žiji od malička.

* Tanec u tyče? Lidé se někdy ptají, jestli to má něco společného s erotickým tancem v baru?

Správný název je tanec na tyči – pole dance. Je pravda, že spousta lidí si to stále ještě plete s tancem takové té gogo tanečnice, ale dalo by se říci, že je to akrobacie na tyči. Běžně děláme salta, přemety z tyče na tyč, odskoky, hvězdy přes tyč a podobně. Jedná se tedy o moderní taneční a sportovní disciplínu, která spojuje prvky tance, akrobacie a gymnastiky.

* Pole dance má prý kořeny v Indii z cvičení jógy na dřevěném kůlu. Víte o tom něco?

O tom nevím, ale já jsem zase slyšela, že pole dance pochází odněkud z Japonska, z cirkusu (smích).

* Jaké sporty jste dělala před tím, než jste se začala věnovat pole dance?

Bohužel jsem jako malá vůbec nic nedělala, protože tady v Hořovicích nebylo tolik možností. Jedině mažoretky, ale na ty mě rodiče nepřihlásili, a ani nevím, jestli by se mi to líbilo. Takže až když jsem začala studovat v Praze, dostala jsem se k tanečnímu fitness programu zumba a zcela mě to uchvátilo. Stala jsem se i lektorkou zumby, ale časem mi to nestačilo. Vrhla jsem se na latinsko-americké tance a standardní tance, jako doplněk jsem si zvolila pole dance. Nakonec jsem byla mnohem lepší v pole dance než jako tanečnice.

* Čím vás tento sport zaujal?

Byla jsem v Praze v jednom centru na ukázkové hodině pole dance. Dostalo mě, jak je to neskutečně náročné a chtěla jsem v podstatě překonat sama sebe. Dokázat si, že na to mám a dokážu se tento velmi náročný sport naučit. A další motivací byla i moje snaha zhubnout, protože tehdy jsem měla o deset kilo více než dnes.

* Máte taneční tyč i doma?

Mohla bych si ji koupit, ale mnohem raději chodím trénovat do studia, kde jsou lidi. Při tréninku je značné riziko úrazu. Stačí málo, jedna chyba, a jste na zemi. Učím pole dance i v Berouně a mohla bych trénovat i tam, ale raději cvičím v Praze, kde jsou vyšší tyče.

Foto: Archiv Denisy Chlustinové.

* Jaké druhy soutěží v pole dance existují, a který máte nejraději?

Jsou to pole sport, pole art a pole battle. Mám ráda všechny tři disciplíny, protože každá nabízí něco jiného. Pole sport má přísně nastavená pravidla, musí být naprosto přesně provedené všechny prvky a je tam i omezený čas, který můžeme strávit na zemi. Pole art je o uměleckém provedení a není svázaný žádnými pravidly. Jde o to, abychom tancem předvedli nějaký příběh a dokázali, že umíme tančit. A pole battle je v podstatě souboj dvou tanečnic. Postupuje vždy ta, která předvede lepší tanec. Takto se vyřazovacím způsobem postupuje do dalších duelů až do finále. Právě nedávno jsem se v jedné takové soutěži umístila na třetím místě. Liga se netančí jenom u nás, ale sbíráme body po celé Evropě. Momentálně se v evropském žebříčku dělím o první místo s jednou soupeřkou. Připravuji se nyní na soutěž v Izraeli, v Tel Avivu, kde budeme obě, budu tak mít možnost se s ní utkat a případně ji porazit. Finále této velké soutěže se bude konat v listopadu v Brně.

* Na soutěžích jsou vždy vidět dvě tyče. Proč jsou dvě a k čemu slouží?

Jedna je statická a druhá spinová. Ta spinová se otáčí dokola a my musíme prokázat, že dokážeme ovládat tanec na obou tyčích zároveň. Na spinové je třeba překonat odstředivou sílu.

* Jak často musíte trénovat?

Když jsem začínala, chodila jsem na tréninky jednou týdně na hodinu a půl. Později dvakrát v týdnu a pak šestkrát v týdnu tři hodiny v kuse. Pouhá rozcvička trvá hodinu a půl. Nyní jsem zjistila, že mi to již huntuje tělo a nevydržím takovou tréninkovou zátěž, tak trénuji efektivněji čtyři hodiny v kuse, ale jenom čtyřikrát v týdnu. Velmi pracuji na flexibilitě – provazy, rozštěpy a na pohyblivosti zad. Také posiluji a mám taneční průpravu. Všeho všudy trénuji tak 30 hodin týdně.

* Kdo vám chystá choreografii?

Měla jsem trenérku, mistryni světa, ale dnes se již dokážu trénovat sama a trénuji i ostatní svěřenkyně. Beru si jenom soukromou hodinu s nějakým trenérem, když potřebuji záchranu, abych nespadla při nácviku nového těžkého prvku. Hudbu si vybírám sama. Jako trenérka jsem vychovala jednu svojí svěřenkyni, která je vicemistryní České republiky. Učím pole dance na nejlepším studiu v Praze – Centrum Tance. Musela jsem projít náročným konkurzem.

* Jaké jsou vaše dosavadní úspěchy v pole dance?

Závodím zhruba rok. Za tu dobu jsem byla na deseti soutěžích a ve všech, až na jednu, jsem vždy postoupila do finále. Nejvíce se mi daří v pole battle. Za největší úspěch považuji účast v letošním finále mistrovství ČR v pole sport profesionálky, kde byla obrovská konkurence. Byla jsem na sedmém místě, ale pouhé dva body mě dělily od třetího místa.

* Máte při zkoušení některých prvků strach?

Nemám strach, protože prvky, které mám nacvičené, jsem již udělala mnohokrát. Když trénuji něco nového, tak se samozřejmě někdy bojím, ale mám pod sebou matraci a je u mne vždy nějaký hodně zkušený lektor, který mi pomáhá. Kdybych spadla, tak mě zachytí a udrží.

* Které partie těla nejvíc posílí pole dance?

Velmi břicho a potom záda a ramena. Lidi si myslí, že také bicepsy a tricepsy, ale ty potřebujeme minimálně. Důležitější je flexibilita než síla. Záběr dostávají dlaně, mám ruce jako těžce pracující dělník – ztvrdlé, mozolnaté. Také modřiny jsou moje věrné kamarádky. Pole dance však dělá krásnou postavu a upevňuje sebevědomí.

* Tančí pole dance i muži?

Tančí, u nás není tolik dobrých mužů, ale třeba v Rusku ano. V ženách patří Češky k absolutní světové špičce. Máme několik mistryň světa – v kategorii dospělých i v juniorech.

* Na jakou soutěž se aktuálně připravujete?

Již jsem se zmínila o soutěži v Izraeli. Hlavně se ale připravuji na Mezinárodní soutěž Pole Stars v Brně. Dříve to bylo mistrovství Evropy. Je to obdoba pole art se zaměřením na umělecký dojem. Budou tam všechny kategorie dohromady a ze všech do finále postoupí jenom patnáct. Tak tam bych chtěla uspět. Už mám sestavu i hudbu, ještě potřebuji vymyslet nějaké téma – něco jako příběh, který zatančím.

* Co byste doporučila někomu, kdo by si chtěl pole dance zkusit?

Není nic jednoduššího, než přihlásit se u mě v Berouně nebo v Praze. Dávám i soukromé hodiny a budu učit i děti.

* Čemu se jinak věnujete v osobním životě?

Mám absolvované magisterské studium na Univerzitě Jana Amose Komenského obor mezinárodní vztahy a zároveň jsem vystudovala Vysokou školu ekonomickou v oborech učitelství ekonomie a účetnictví. V současnosti učím na vyšší odborné škole účetnictví a finance.

Nějaký osobní život moc neexistuje. Hodně odpočívám, relaxuji, chodím na masáže, do sauny a s mojí fenkou německého ovčáka chodím na procházky. Jmenuje se Nessie podle lochneské příšery a zbožňuji ji, ale mám na ni stále méně času. Pole dance mám velmi ráda a chtěla bych v tomto moderním sportu dosáhnout na ty nejvyšší příčky.

* Máte nějaký vzkaz čtenářům?

Všem čtenářkám, které touží po větším sebevědomí a krásné postavě, bych doporučila, aby se přišly podívat na hodinu pole dance. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že obojí skvěle funguje.

Petr Petříček

Foto v hlavičce: Petr Petříček.

Fota: Archiv Denisy Chlustinové.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství