Pátek, 03. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Libor Plecitý je mužem mnoha rolí
čen
29
2017
Libor Plecitý je mužem mnoha rolí
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Marta ŠeVac   

Libor PlecitýVětšinou ho znáte převlečeného v nějakém dobovém kostýmu na různých divadelně laděných historických bojových scénách pod taktovkou Šermířské divadelní společnosti Gladius. Nejbližší příležitost budete mít na Točníku o svátcích 5. a 6. července na akci „Na dvoře císaře Rudolfa II.“ Program je pestrý a podrobnosti o něm se dočtete i na stránkách našich novin.

 

Nás však zajímalo, jak se stalo, že Libor Plecitý nyní už mnoho let působí také jako manažer SDS Gladius.

* Pocházíte z Hořovic?

Ano, narodil jsem se zde v roce 1970. Bydlím tady s menšími několikaměsíčními odmlkami celý život. Po základní škole jsem šel učit modelařinu do Kutné Hory. Pak jsem dělal v modelárně v ČKD. Jenomže mne nebavilo vstávat v 5 hodin. Asi po půl roce jsem šel na vojnu k pohraniční stráži na Šumavu, to bylo ještě za Husáka, a po návratu jsem šel restaurovat nábytek do firmy v Zaječově.

Pak jsem dělal v Praze v agentuře, která pořádala výstavy. Jezdil jsem i do ciziny, byl to moc kočovný život. např. jsme dělali výstavy hudebních nástrojů pro Yamahu. Do toho jsem jako koníčka dělal šerm.

* No, počkejte, od kdy jste dělal šerm?

Asi od 92. roku. Od mala mne zajímala historie, mne nemusely učitelky zkoušet z dějepisu, protože věděly, že to všechno znám. Hned po vojně jsem se snažil sehnat nějakou skupinu a našel jsem v Žebráku skupinu historického šermu Aster.

*A co jste tam dělali, pamatujete si na nějaké vystoupení?

Právě, že moc nic a to mi dost vadilo. Měli jsme málo vystoupení a nebyly moc kvalitní. V 93. roce jsme se ze skupiny trhli a založili Gladius.

* Tak to budete mít v příštím roce půlkulaté výročí…

My slavíme taková netradiční výročí. Poslední výročí jsme slavili Voko – 21 let. V příštím roce to bude 25 let a je to na nás už vidět. Nikdo nemládne. Kostýmy se nám scvrkávají… (Smích.)

* Skupina se personálně obměnila?

Začínali jsme ve čtyřech lidech. Z původní skupiny jsme zbyli dva. Dnes nás je pět, což je optimální počet. Podle mých zkušeností, když chce někdo na akci nějaké vystoupení, tak stačí dva šermíři. Většinou děláme ve dvou ev. jsme na dvou akcích.

* Pamatujete si, z kterého období byla scénka, s kterou jste vystupovali v začátcích?

Gotika. Lidi toto období baví. Není to nejtěžší období. Každý začíná s gotikou. Vzít si štít a sekeru, to zvládnete spíš než techničtější způsoby boje, např. kordem. Pro mne je to ale lehčí, stačí mi kabát, nemusím mít na sobě brnění - v helmě se ve vedrech vaří hlava.

* Scénky z kterých období máte ve svém repertoáru?

Děláme od antiky po Divoký Západ. Máme určitá stálá vystoupení, která nemusíme nijak předělávat a můžeme s nimi hned vystupovat. Z každé epochy něco máme, např. máme maketu Trojského koně pro 5 lidí, 30 kostýmů a zbrojí na Trojskou válku, máme výstroj pro gladiátory atd. Výbavu pro renesanci, baroko, rokoko…

* A kde to všechno máte?

Ve skladě. Přijedeme s dodávkou, vše potřebné naložíme, např. máme pirátskou loď, měli jsme ji postavenou na jezírku na Točníku, sotva se tam vešla, normálně plave.

* Kdo vám vymýšlí scénáře?

Já, dělám scénografii, režii, choreografii. Kostýmy už naštěstí nešiju. Dáváme si je šít. Ze začátku jsme si je dělali, ale dnes - to už bych se zbláznil úplně. Je to nárazová práce a někdy je to hrozný blázinec.

* A kdo vám dělá zbroj, brnění, helmy?

Ze začátku jsme si vše dělali sami, ale teď už všechno nakupujeme.

* Který byl váš první kostým? Myslím ten, co jste si sami dělali.

Už si to nepamatuji. Vím, že jsem si šil nějaké boty, košili…

* Kde berete inspiraci?

Historie mne vždy moc bavila, takže vím, co se ve které historické epoše nosilo, jaké byly zbraně. Nemusel jsem si to nikde studovat, prostě jsem to věděl.

* Kde vás můžeme vidět v nejbližší době?

Zítra na dobříšském zámku (pozn. red.: sobota 17. 6.), je tam Den dětí a najali si nás na vystoupení. Předvedeme asi 20 minutovou pohádku, která už má asi dva tisíce repríz. Hráli jsme to snad 200 krát pro Rusi na zbirožském zámku, hodně nás živili, než byly na Rusko uvaleny sankce. Taky jsme to hráli pro Němce. Na zbirožském zámku jsme často, ale jsou to firemní akce. Nedělám moc veřejných akcí, spíše jsou to soukromé firemní akce.

Pak budeme 5. a 6. července na Točníku. Je to jediná akce v roce, kterou dělám na své triko, tedy jsme závislí na divácích, jinak si peníze nevybíráme. Necháváme se najímat. Dříve jsme dělali víc takových akcí, ale nestojí mi to za ty nervy.

* V čem jsou ty nervy?

Na Točníku jsme dělávali bitvy (snad 10 – 12 let po sobě), např. podle Tří mušketýrů, pak Trojskou válku, Spartakovo povstání, Luckou válku, Ex calibur, Bitvu u Mohuče, Piráty atd. Byly to divadelní hry na 3/4 hodiny, měli jsme tam cca 80 účinkujících + další na hradě. Nebylo to ani tak náročné fyzicky, ale spíše psychicky. Účinkující musíte nakrmit, dát jim peníze. Taková akce vyjde cca na 400 tisíc i s reklamou. A tyto peníze musíme vybrat od diváků, a jsme na nule. Pak přestávali chodit lidi, teď už zase chodí. Letošní akce na Točníku nebude tak finančně náročná. Vloni byly 3 tisíce lidí, ale měli jsme i 7 tisíc.

* Když vás tak zajímá historie, dělal jste nějaké přednášky, dá se to nějak s vašimi vystoupeními spojit?

To ani ne, chci je spíše mít jako divadlo. Nebaví mne, když je nějaké vystoupení historického šermu a oni se tam jenom mlátěj. Musí v tom být příběh, legrace, musí to být pro publikum zábavné. Spíš se hodně soustřeďuji na scénáře.

* Vlastně se váš koníček stal vašim povoláním, vy se tím živíte, pokud se nepletu?

My neděláme pouze šerm. Já připravuji a realizuji celé pořady, kde máme třeba tanečnice, kejklíře, hudby (lidové i moderní), fakíra, šerm atd. To jsou dvou až tří hodinové programy. Firmy mají např. večerní raut a my jim tam uděláme program. Lidi chtějí mít např. na svatbě kočár s koňmi, tak jim ho zajistíme. Chtějí letět balónem, tak jim to splníme. Je to kompletní servis, třeba i s cateringem, ale na to zase musí být vhodný objekt.

* Tedy vlastně působíte jako agentura?

Ano, a je to SDS Gladius.

* Není zájem o všechny vyjmenované produkce sezónní záležitostí?

Ne, sice leden a únor jsou slabší, ale jinak to frčí celý rok. Pořád je co dělat.

* Kdo jsou další členové vaší skupiny?

Jsou to Libor Plecitý, Miloslav Šilinger, Roman Vydra, Petr Balůn a Zbyněk Matějka.

* Na které další akce se můžeme těšit, kde budete v létě vystupovat?

8. července Kdyně - obecní slavnost, 29. července Hořovice - motorkářský sraz Hořovický Cvoček, 12. srpna Zvíkovec - Zvíkovecká pouť.

Dále bych pozval veřejnost na zámek Zbiroh, kde 2. a 3. září proběhnou středověké bitvy ve spolupráci více skupin.

* Vaše koníčky?

Rodina a motorka. Mám manželku a šestiletého syna. Avšak zřejmě nepůjde v mých šlépějích, má zájem o všechno možné, ale když jsem ho chtěl naučit střílet z luku, tak to byl očistec. Nastupuje na podzim do školy, ale už umí číst, počítat, baví ho zeměpis. Teď studuje autoškolu, značky, křižovatky.


 

osob svatba

* Prý jste měl před sedmi lety velice hezkou svatbu?

Spíše velice překvapivou. Měli jsme poslední bitvu na Točníku s asi 100 účinkujícími. Ke konci akce v 18 hodin mně zvali na jednoho, druhého paňáka atd. A najednou, prý obleč se, máš svatbu. Moje paní tam točila pivo a taky to nevěděla. Nevěřil jsem tomu a ptal se, kde je Helena. A prý už ji holky oblékají. A byla to pravda. Neměli jsme ani prstýnky, ale jak tam byli řemeslníci, tak je jeden vyrobil. Máme originální prstýnky. Oddávající byl velmi nervózní, protože to byla jeho první svatba. Nikdy předtím neoddával.

A to je tečka za našim příběhem, v němž si tentokrát hlavní roli zahrál v podstatě všuměl Libor Plecitý. Ještě jsme se byli podívat ve skladu kostýmů, výstroje a výzbroje, kterou občas půjčuje i filmařům. Také jsme nahlídli do dílny, kde se vyrábějí a jsou uskladněny další rekvizity. Je to příběh o cílevědomosti, která vede k úspěchu. Marta ŠeVac

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství