Pátek, 03. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Potřebuji mít pestrý život herce
čen
15
2017
Potřebuji mít pestrý život herce
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Marek Šmied V roce 2015 se uskutečnil v Komárově první ročník Divadelního festivalu Pešík. Byl velmi úspěšný, vzbudil neobyčejný zájem diváků a všechna představení byla vyprodaná. S nápadem festivalu v Komárově přišel Marek Šmied. Ujal se role zakladatele, spolupořadatele i účinkujícího. Navíc působí jako produkční, moderátor a herec v několika divadelních souborech. Zkušenosti získává také před kamerou i za kamerou. Festival v Komárově se stává tradicí, letos se již konal třetí ročník.

 

* Jak jste přišel na nápad uspořádat v Komárově divadelní festival?

V roce 2013 jsme se spolkem Občané pro Komárov odehráli představení „Sluha dvou pánů“. Původně jsme plánovali dvě představení. Mysleli jsme, že moc lidí nepřijde, ale nakonec jsme odehráli devět vyprodaných představení, na která přicházeli lidé z širokého okolí. Říkal jsem si, že by bylo dobré udělat v Komárově nějakou větší kulturní akci, a tak přišel nápad na divadelní festival.

* Co všechno obnášela příprava takového festivalu?

S přípravou takové akce je opravdu hodně práce. Nejdříve musíte vyřešit financování a organizační věci, jako je pronájem a příprava prostoru v kulturním domě. Z uměleckého hlediska zase samotná dramaturgie – skladba programu. Oslovíte mnoho souborů, ale vzhledem k tomu, že nemáme v Komárově profesionálně vybavené divadlo, ale pouze kino s jevištěm, na kterém se to divadlo snažíme dělat, jsme značně technicky omezeni. Takže se mnohokrát stane, že máme vyhlídnutou zajímavou inscenaci, ale není u nás technicky možné ji odehrát. Nebo je pro nás finančně neúnosná a vstupenky by stály například 600 Kč, což nechceme. Snažíme se držet ceny vstupenek v rozmezí 200 – 380 Kč. Poté se řeší propagace, prodej vstupenek a nejnáročnější je vždy samotný festival, kdy pět dnů v kuse žijeme prakticky v kulturním domě. 

* Kdo vám s uspořádáním festivalu pomáhal?

S nápadem festivalu jsem se obrátil na místostarostu Komárova pana Radima Šímu. Nápad ho zaujal a s velkým zápalem jsme začali vše připravovat. Řekli jsme si, jak by to asi šlo, jak by měl festival probíhat, a domluvili jsme se, kdo nám pomůže s přípravou. Při tak velké akci se hodí každá ruka, a tak se zapojili zaměstnanci úřadu, hasičský sbor, naše rodiny a přátelé, kteří nám bez nároků na odměnu pomohli s přípravou i samotným průběhem.

* Jaký je váš vztah ke Komárovu?

Komárov mám moc rád, narodil jsem se tu a žil zde osmnáct let, než jsem se kvůli studiu, a nyní i práci, přestěhoval do Prahy. Vždy se sem rád vracím k rodině, i kvůli akcím, které tu spolupořádám. Je tu fajn publikum, lidé se umí bavit, což si chválí i soubory, které u nás vystupují.

* Vystudoval jste herectví?

Ano, mám vystudované herectví, a nyní ještě pokračuji oborem scénických a mediálních studií.

* Bylo to už dětské přání stát se hercem?

Určitě. Od první třídy na základní škole jsem chodil do dramatického kroužku. Všichni kluci hráli fotbal a já se snažil hrát divadlo. Byl jsem vlastně jiný, ale věděl jsem, co od života chci, a za tím jsem si šel a stále jdu. Herectví je zaměstnání plné pestrosti. Nesnáším totiž pracovní stereotyp, nedokázal bych přijít v osm hodin ráno do práce, sednout si k počítači a celý den třeba v Excelu ťukat něco do tabulky.

* Vraťme se k festivalu. Proč má název Pešík?

Pešík ke Komárovu jako historická postava neodmyslitelně patří. Pověst vypráví, že vladyka Diva byl v boji u Milána těžce raněn. Dostal se do zajetí a byl přikován ke svému zbrojnoši Pešíkovi za nohu. Aby umožnil svému pánu útěk z vězení, odřízl si zbrojnoš dobrovolně svoji nohu. Útěk šlechtice se podařil. Když se o tomto hrdinském činu dozvěděl velitel Milána, propustil zbrojnoše Pešíka na svobodu. Diva mu za jeho obětavost daroval komárovské panství a král Vladislav I. povýšil Pešíka do rytířského stavu. Rod Pešíků pak sídlil v Komárově téměř 450 let. Prozradím, že mám v šuplíku nedopsanou historickou divadelní hru, která je právě o Pešíkovi. Možná se mi podaří ji jednou dopsat a nazkoušet.

* Překvapil vás zájem diváků o divadelní festival?

Myslím, že důležité je věřit v to, že se akce povede. I z hlediska návštěvnosti. Byl to risk, protože se také mohlo stát, že přijedou divadelní soubory z Prahy, a v sále bude sedět pár diváku. Po zkušenosti se Sluhou dvou pánů jsem však doufal, že se při představení bude ozývat smích plného sálu – a to se zatím vždy povedlo. Potlesk diváků a spokojení herci, kteří chválí náš festival, jsou dva největší faktory radosti, které u nás vyváží hodiny příprav.


 

Marek Šmied v inscenaci Sluha dvou pánů - zcela vlevo.

* Na základě čeho jste vybírali programy festivalu? Jaké inscenace se hrály?

Na začátku je vždy nějaká představa. Navštěvuji divadla v Praze a vždy, když se mi něco líbí, oslovíme soubor, zda by u nás nechtěl hrát. Poté se řeší stránka finanční a technická a buď se dané představení podaří domluvit, nebo ne a hledá se dál. Důležité je ještě zmínit, že náš festival má vždy pět dnů, během kterých se odehraje zhruba 6 –7 inscenací včetně dvou pro dětské publikum. Pro dospělé vybíráme vždy komediální žánr, aby si mohli odpočinout a vypnout od běžných starostí.

* V Komárově vystoupila i řada známých hereckých osobností. Můžete některé jmenovat?

Je nám ctí, že se během festivalu v Komárově představí i opravdu velké herecké osobnosti. Za ty tři roky jich bylo už mnoho. Diváci mohli vidět naživo například Simonu Stašovou, Petra Nárožného, Jana Révaie, Davida Suchařípu, Libuši Švormovou, Lukáše Vaculíka, Martina Zounara, Moniku Absolonovou, Olgu Lounovou a mnoho dalších. Byl by to už, koukám, dost dlouhý seznam.

* V jakých inscenacích vás mohli diváci v Komárově vidět?

Letos jsem na festivalu odehrál pohádku, a to bylo mé devatenácté představení v Komárově. Celkem jsem tady odehrál devětkrát Sluhu dvou pánů, dvakrát Zkrocení zlé ženy, dvakrát Čokoládové brownies se šlehačkou, což byla naše absolventská inscenace na herecké škole, třikrát Natěrače a tři pohádky – Smolíčka, Pirátské dobrodružství a letos pohádku O zakletém království.

* Víte o tom, že komárovští diváci vám dali přezdívku Burian?

Ano, vím. Je to čest, že vás lidé nazvou Burianem, kterého považuji za jednoho z nejlepších komiků všech dob. Nedávno jsem se musel smát, protože jsem zkoušel inscenaci na Slovensku, kde mi zase dali přezdívku Luděk Sobota…Tak už se v tom trochu ztrácím, kdo vlastně jsem. Nesnažím se však nikoho kopírovat, chci být sám sebou. Pravdou však je, že asi i vizuální podoba s Burianem tam nějaká bude. Když jsem s tím mým velkým nosem v inscenaci Natěrač přišel na jeviště s nalepeným knírem, z hlediště se ozvalo: Burian přišel!

* U kterých hereckých společností působíte?

Momentálně jsou čtyři. Dělám produkci pro divadelní společnost Indigo Company, se kterou si i 29. června zahraji na Křivoklátě na nádvoří hradu v inscenaci „Jak je důležité býti (s) Filipem“. Bude to legrace, protože budu hrát jako záskok za jednoho herce, který bude tou dobou v zahraničí.

Dále působím s divadelní společností Ty-já-tr – K.O., divadelní společnosti Aporia a společnosti PRO STAFF. Poslední dvě zmíněné jsou zaměřené na dětského diváka.

* Četl jsem, že i moderujete různé akce - maturitní plesy, dětské dny, vánoční trhy. Je to tak?

Občas mi přijde nabídka na moderování, a jelikož jsem asi Ferda mravenec – práce všeho druhu, tak neodmítám a vrhám se po hlavě k novým zkušenostem. Je to zase něco úplně jiného – v divadelní hře se totiž můžete schovat za danou roli – nejste na jevišti sami za sebe. Při moderování to však nejde a na jeviště jdete vždy s vlastní kůží na trh – musíte být sám sebou a nehrát vlastně divadlo.

* Zkušenosti již máte i s natáčením před kamerou. Řeknete nám o tom něco

Nedávno jsem se vrátil ze Šumavy, kde jsem před třemi lety natáčel seriál Policie Modrava. Měl jsem tam jen menší roličku, ale i tak po mě mají v Kašperských horách památku. Na jedné místní restauraci je sprejem napsáno „hostinský je pako“, což jsem právě v rámci tehdejší role místního chuligána na hospodu nasprejoval. Dále jsem se objevil například v seriálu Doktorka Kellerová jako policista nebo v kampani Obuj se do toho, která se snaží upozornit na dětskou práci v asijských zemích. Momentálně však stojím víc na druhé straně břehu - za kamerou. Dělám totiž také koordinátora pro jednu castingovou společnost. Momentálně natáčíme německou pohádku.

* Máte vedle vašeho velekoně divadla ještě nějaké další koníčky?

Mohlo by se zdát, že se mi už do programu nic jiného nevejde, ale vždy si rád udělám čas na nějaký výlet nebo se jdu podívat do divadla na kolegy. Také miluji jídlo, ač to na mě není vidět. Když mám čas, rád si sednu do nějaké menší fajn kavárničky, dám si kávu a zákusek a jen tak nasávám atmosféru kolem sebe.

* Co je pro vás v životě důležité?

Důležitá je soudržnost lidí, abychom nezapomínali na tradiční hodnoty, které se pomalu vytrácejí. Když dostanu nabídku práce, tak neřeším na prvním místě finance, ale spíš partu, která u toho bude. Chci dělat práci, kterou mám rád a s lidmi, s kterými mě to baví. A myslím si, že bychom si všichni měli trochu víc věřit – jako jednotlivci i národ. Máme krásnou zemi a měli bychom na ni být hrdí.

* Jaký je váš vzkaz čtenářům?

Můj vzkaz čtenářům bych rád rozdělil na dvě části. V té první bych jim chtěl říct, aby si užívali život, nehněvali se tak na sebe a spíš se radovali i z menších věcí. V té druhé bych je rád pozval na akci, kterou chystáme v Komárově na měsíc srpen. Bude to koncert filmových melodií, který se uskuteční pod širým nebem 10. srpna. Petr Petříček

Aktualizováno Čtvrtek, 15 Červen 2017 13:02
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství