Pátek, 03. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Je štěstím mít dostatek volného času
Kvě
06
2017
Je štěstím mít dostatek volného času
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Josef Košťálek je u chovatelů od 12 let. Foto: Petr PetříčekChovatelé ze Zdic dosahují velmi dobrých výsledků na výstavách drobného zvířectva. Jednatel základní organizace Českého svazu chovatelů Zdice Ing. Josef Košťálek se však sportovně zmínil i o chovatelích z Komárova, kteří mají chov králíků na skutečně špičkové úrovni. Potvrdil tak svého sportovního ducha, protože sám je i velmi dobrým a úspěšným běžcem. Přidáme-li k tomu, že učí na Českém vysokém učení technickém v Praze, a jak náročné je chovatelství velkého množství zvířat, je obdivuhodné, co vše Josef Košťálek stíhá.

 

* Chovat nějaké zvíře nebo alespoň malé zvířátko jste toužil zřejmě již v dětství. Je to tak?

Ano, již jako malého chlapce mě to bavilo. Do spolku chovatelů mě přihlásil děda, když mi bylo dvanáct let. Od té doby jsem členem a vždy jsem choval hlavně králíky. Děda měl statek, choval spoustu zvířat a kdysi vystavoval především holuby. Já se už řadu let věnuji chovu králíka Kalifornského, a to konkrétně černého a modrého. Černý je poměrně rozšířený a Kalifornský modrý je dost vzácný. Existuje také třetí druh Kalifornský havanovitý, ten má zabarvení do hněda.

* Když jste mi králíky ukazoval, byli všichni bílý. Tak proč černý a modrý?

Nazývají se tak podle zbarvení znaků: uší, čumáku, pacek a ocásku, které mohou být černé, modré a hnědé.

Popíjím kávu z hrnečku, který je jednou z trofejí za oceněné králíky z výstavy v Jincích, a dále se dotazuji: * Kolik králíků ve svém chovu celkem máte?

Pohybuje se to kolem padesáti králíků. Před třemi roky jsem vstoupil do klubu chovatelů králíků masných plemen. Tím jsem získal mnoho dalších zkušeností, protože mám možnost setkávat se s nejlepšími chovateli těchto plemen z celé republiky. A především také přístup ke kvalitním chovným králíkům, což je základem úspěšného chovu.

* Jak dlouho jste členem a jednatelem zdické základní organizace Českého svazu chovatelů?

Členem jsem dvacet let, jednatelem pátým rokem, a kromě funkce jednatele jsem také již přes deset let vedoucím odboru králíků.

* Kolik má vaše organizace členů?

Necelých čtyřicet, ono se to mění. Z toho je sedm mladých chovatelům, kterým je méně než osmnáct let.

* Bydlel jste vždy ve Zdicích?

Ano, ve Zdicích bydlím od narození.

* Jaké je vaše zaměstnání?

Pracuji jako odborný asistent na vysoké škole v Praze.

* Na přírodovědecké fakultě?

Ne, na Českém vysokém učení technickém. Vystudoval jsem strojní fakultu, obor řízení a ekonomika podniku. Učím většinou statistiku.


 

Foto: Petr Petříček

* To je hodně vzdálené od králíků.

Chovatelství je mojí velkou zálibou a svým způsobem i odreagováním prací spojenou s přírodou.

* Jste úspěšným chovatelem. Jaké největší trofeje jste získal na výstavách?

Především čestnou cenu ze speciální výstavy králíků masných plemen konané v Holicích u Pardubic v roce 2015, na které byla i silná zahraniční účast. V berounském okrese je také vedený celoroční žebříček, ve kterém jsem se v loňském roce umístil na druhém místě. Někdy se povede zazářit na jednotlivé výstavě, ale celoroční žebříček umožňuje přesnější zhodnocení úspěšnosti chovu. Hodnocení na výstavách je vůbec složitější, protože tam může sehrát roli nějaká nahodilost, subjektivní názor a podobně. Třeba u vytrvalostního běhu je to jednoduché. Tam je jasně daný start a cíl. Kdo doběhne do cíle první, ten je vítězem a nikdo o tom nepochybuje. Na výstavách drobného zvířectva mohou sehrát roli i již zmíněné okolnosti. Navíc, některá plemena jsou na chov náročnější a jiná méně. Mít jednobarevného králíka je jednoduší než králíka kresebného a ještě složitější je králík, u kterého musí být dodržena předepsaná strakatost.

* Zmínil jste se o vytrvalostním běhu. Věnujete se i sportu?

Snažím se. Vyhrál jsem v roce 2016 Běh přes Městkou horu v Berouně, a na několika přespolních bězích jsem byl na stupních vítězů, takže mám doma sbírku dvou různých pohárů za chovatelství a za běhání. (Poznámka redakce: Pohárů je na skříni u Košťálků skutečně bohatá sbírka.)

* Zvládáte toho tedy hodně. Učení na vysoké škole, závodní běhání a jednatelství spolku. Navíc, kolik času zabere samotný chov tolika zvířat, která jezdí po výstavách?

Na čas je to skutečně hodně náročné. V takovém množství už jenom zajistit krmení. Důležité je také pravidelné čistění králikáren jednou za čtrnáct dní, což je dost pracné. Dále přihlašování králíků na výstavy a jejich příprava. Odvézt zvířata na výstavu a zase zpátky domů. K tomu je třeba vést i administrativu, dělat si záznamy o jednotlivých zvířatech, vypracovat rodokmeny. Další administrativa je spojená s funkcí jednatele, s propagací našich úspěchů. Občas napíšu článek do Podbrdských novin a rád touto cestou poděkuji redakci za uveřejnění informací o zdické chovatelské organizaci.

* Čím to je, že zvířata některého chovatele jsou lepší než zvířata jiných? V čem to spočívá?

Chovatelství je vlastně řízená selekce. Jde o to, vybírat nejlepší jedince, zařazovat je do chovu, a tím jej zušlechťovat. Vyžaduje to tedy hodně znalostí a zkušenosti, což člověk získává právě ve specializovaných klubech. Dále je třeba mít schopnost předvídat a je to kolikrát i taková metoda pokusů. Ale hlavně je třeba mít z čeho vybírat, což vyžaduje dostatečně velkou populaci.

* Co se na výstavách hodnotí třeba u holubů, kohoutů nebo slepic?

Je to na podobné bázi jako u králíků. Je dáno, jak má vypadat ideální jedinec a podle toho se boduje. Hodnotí to vždy jeden posuzovatel. Musí absolvovat několikaleté školení a skládat náročné zkoušky. Je to v podstatě docela věda. Zároveň to slouží jako zpětná vazba chovateli, která zvířata má dál zařadit do chovu.

* Dáváte králíkům také jména?

Já jim jména nedávám, dávám jim čísla. Kdybych si je pojmenoval, bylo by potom pro mne horší je někdy zabít. Čísla mají vytetovaná na uchu a mají rodokmeny.

* Psi a kočky určitým způsobem s člověkem komunikují. Je to možné třeba i s králíky?

Králík je ze své podstaty plaché zvíře, takže nějaké ty sociální vazby nejsou moc silné. Něco jiného by asi bylo, kdyby člověk měl zakrslého králíka doma v bytě.

* Máte nějaký svůj chovatelský sen, který jste si ještě nesplnil?

Stále je co zlepšovat. Třeba vyhrát nějakou cenu na celostátní úrovni. Někomu se to podaří třeba i víckrát, někomu se to možná nepodaří za celý život. Velikým úspěchem může ale být i to, že potomci králíků z mého chovu získají významné ocenění. Mám třeba velikou radost z toho, že mladým zdickým chovatelům, kteří mají Kalifornské králíky z mého chovu, se daří a získávají ocenění na výstavách. Nebo když si jiní chovatelé, kteří získali významná ocenění, považují toho, že si mohou pořídit králíky z mého chovu. Protože o tom to je, aby se zlepšovala úroveň chovu v celém regionu nebo i na celostátní úrovni díky nezištné spolupráci chovatelů. A ještě k tomu snu. V příštím roce 2018 se bude konat Evropská výstava v Dánsku. Pokud budu mít kvalitní králíky, přál bych si zúčastnit se této výstavy.

* Máte rodinu a nějaké následovníky?

Zatím nemám.

* Na jakou nejbližší výstavu se chystáte?

Jedna z prestižních, na kterou se chystám, je celostátní výstava mladých králíků ve dnech 8. až 10. září v Lysé n. Labem.

* Co považujete v životě za nejdůležitější?

Domnívám se, že velikým štěstím je mít dostatek volného času a věnovat se tomu, co člověka baví, což je v dnešním životě čím dál tím větší problém. Je to zároveň asi i největší potencionální hrozba pro chovatelství, protože organizace výstav a podobně stojí a padají s tím, že se sejdou lidi, kteří tomu věnují svůj volný čas. Tím, že volného času je stále méně se akce tohoto typu dostávají do problémů.

* Vzkážete něco čtenářům?

Rád je pozvu na tradiční výstavu drobného zvířectva k nám do Zdic. Koná se vždy první víkend v říjnu, letos 7. a 8. října na zdickém koupališti. I letos pozveme mladé chovatelky ze Suchomast, které předvedou své králíky skákající přes překážky. V Suchomastech se této nové a specifické disciplíně věnují a králíky odmala cvičí. Říká se tomu králičí hop, je to něco jako parkur a návštěvníkům se to vždy velmi líbí.

Text + foto: Petr Petříček.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství