Sobota, 04. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Děti potřebují prostor pro zdravé vyžití
Lis
04
2016
Děti potřebují prostor pro zdravé vyžití
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Renata Babelová Foto: Petr PetříčekV Hořovicích je o Spolku Sedmikráska - centra pro osobní rozvoj dětí, mládeže i dospělých - hodně slyšet. Členové sdružení pořádají venkovní aktivity, které nelze přehlédnout, protože se jich zúčastňuje větší počet lidí, zejména rodin s dětmi. Předsedkyní Sedmikrásky je Renata Babelová. Od ní jsme se dozvěděli další podrobnosti o činnosti spolku, která zvláště v době předvánoční nabírá na aktivitě.

 

* Sedmikráska je sdružením osobního rozvoje. V jakém smyslu konkrétně usilujete o rozvoj osobnosti?

Z počátku jsme byli zaměřeni zejména na rozvoj osobnosti, konaly se přednášky, semináře, cvičení. Postupně jsme se však více zaměřovali na aktivity venku, a to je v současnosti naší hlavní činností. Jde nám především o to, dostat lidi od televizí a počítačů ven do přírody, setkávat se a společně se bavit.

* Jak vůbec vznikl nápad založit Sedmikrásku, proč tento název?

Nápad vznikl v roce 2010. Původní zakladatelkou byla paní Žaneta Hašlarová, které po přistěhování do Hořovic chyběl prostor nejen pro duchovní setkávání lidí. První logo Sedmikrásky připomínalo sedm paprsků duchovního osvícení a sedm barev duhy. Slova Žanety: Sedm krás, sedm divů světa, sedm dní v týdnu, sedm čaker, sedm mysterijních planet, sedm hlavních orgánů, sedm statečných, a bylo by toho ještě nespočet, koncept vychází z mysteria čísla.

K zakladatelce se přidalo několik členů, kteří dali dalšímu vývoji směr. Po odstěhování paní Hašlarové se koncept změnil a více přizpůsobil občanům Hořovicka. (Poznámka redakce: Sedm paprsků světla najdeme v různých duchovních tradicích už od dávných časů: objevují se ve starých indických spisech, u Pythagorejců, starých Římanů, gnostiků i Rosekruciánů).

* Jak dlouho jste ve funkci předsedkyně sdružení?

Jsou to již čtyři roky. Předtím jsem byla dva roky místopředsedkyní. Takže ve spolku působím od jeho počátku.

* Bydlíte v Hořovicích?

Ano, již 20 let. Jak to tak bývá, přistěhovala jsem se za svou láskou, nynějším manželem. Narozená jsem se v Plané u Mariánských Lázní a pocházím kousek od Stříbra.

* Jaké je vaše povolání?

Pracuji jako kontrolor kvality ve firmě Mubea.

* Kolik členů má sdružení Sedmikráska?

Základnu velkou nemáme, počet našich členů se pohybuje okolo šestnácti až dvaceti.

* Jaké jsou aktivity členů?

Pomáhají s přípravou programu, propagací. Podílí se svými nápady a činností na jednotlivých akcích. Vše dělají dobrovolně a zadarmo, za což jim patří velký dík. Většina členů spolku v něčem vyniká a jsou lektory. Jednotliví členové sdružení se pak zaměřují například na pohybové aktivity jako zumbu, jógu, vodní hrátky. Další zase na odpočinkové aktivity -  masáže, zdravou výživu, meditace, rodinné konstelace, arteterapie a jiní se věnují tvořivým aktivitám. Přednášky, týkající se osobního rozvoje, dětí, mezilidských vztahů a zdraví pořádá lektorka a terapeutka Kamila Poláková.

* Jakými akcemi, které jste již uskutečnily, se můžete pochlubit?

Většina akcí je tradiční a opakuje se každý rok ve stejném duchu. Uspořádali jsme například Maškarní odpoledne na bruslích v hořovické kryté zimní hale nebo Hořovické toulání s řadou her a soutěží. Oblíbené jsou tvořivé dílničky spojené s prodejem výrobků jednotlivých lektorů - tvořitelů. K některým akcím se vážou tradice - Velikonoce, Sv. Martin, Halloween, Mikuláš, Vánoce.

* Na vašich webových stránkách jsem četl, že hledáte babičku a dědečka. Můžete nám o tom říct něco víc?

Jedná se o myšlenku, která se rozvíjí a spočívá v tom, že některým dětem chybí prarodiče. A na druhé straně jsou někteří starší lidé osamělí, vnoučata mají daleko. Existují organizace, kterým se podařilo tyto skupin propojit a chceme čerpat z jejich zkušeností. V Hořovicích se nám nepodařila spolupráce s Domovem Na Výsluní. Rádi bychom seniory viděli na některých akcích, aktivně je zapojili. Asi je na čase oslovit paní ředitelku a pozvat seniory na vánoční akci.

* S jakými organizacemi, spolky či sdruženími spolupracujete?

Spolupracujeme se Spolkem Zděná v Zaječově, konkrétně s paní Hankou Klikovou, s hořovickými Mohykány, paní Blažejovou z Tvořivého ráje. Pomáhají i jednotlivci – pan Miroslav Veverka, který maluje především plakáty a pomáhá s propagací, pan Jícha - nájemce zimního stadionu, spolek Zahrádkářů Hořovice. Nelze všechny vyjmenovat, každá akce má své spolupracovníky, někteří pronajmou prostor, jiní věnují odměny, další pomohou s organizací a propagací. Nikdy jsme se nesetkali s odmítnutím. Vstřícné našim akcím je i město a pan starosta.

* V čem by bylo možné činnost Sedmikrásky ještě vylepšit?

Velmi nám chybí náš prostor, kde bychom se mohli setkávat. Máme sice místnost ve Společenském domě, ale ta není vyhovující, je tam vlhko, plíseň – rozhodně to není vhodné prostředí. S novým prostorem by přišly další nápady, jak rozšířit svou činnost.

Renata Babelová na výletě v Českém lese: Foto: Archiv Sedmikrásky.* Jaké tipy na výlety v okolí Hořovic byste doporučila?

Mám ráda les, přírodu. Velké možnosti nabízejí výlety do Brd. Rádi se vracíme třeba na Valdek, Jindřichovu skálu. Své kouzlo mají i blízké Křivoklátské lesy. Krásný výlet je třeba na Vraní skálu, na rozhlednu Máminka u Hudlic. Děti každoročně chodí na Točník, krmí kozy, ovce a těší se na medvědy. Možností je hodně a není potřeba velkých peněz. Stačí jen čas a chuť něco zažít.

* Máte rodinu? Jak manžel a děti přijímají vaši angažovanost ve sdružení?

Mám manžela a dvě dcerky, kterým je osm a jedenáct let. To je věk, kdy už jen tak jít na procházku nestačí. Potřebují nějaký program, aby se nenudily. Musíme k tomu vymýšlet nějaké bojovky, nebo nyní třeba zkoušíme hledat kešky. Sedmikráska pořádá akce, které děti baví, a dělám to především kvůli nim. Je hezké sledovat, jak každou akcí žijí, pomáhají s přípravou a aktivně se zapojují. Občas se příprava projeví na chodu domácnosti a to nese nelibě hlavně manžel. Na druhou stránku jako hořovický rodák pomáhá např. s akcí Hořovické toulání, umí se nadchnout a akce podpořit.

* Působíte také jako masérka miminek a dětí do tří let. Čím je tato masáž specifická?

Je to v podstatě o celém přístupu rodičů k dětem. Dnešní doba je uspěchaná a je potřeba trávit co nejvíce času spolu. Rodiče se pomocí jednoduchých tahů naučí vyžívat dotek k relaxaci a navození pohody. Miminka po masáži jsou klidnější, lépe spí. Masáž pomáhá jejich zdravému vývoji. Z masáže by se měl stát rituál, který nikdy neskončí a jen se přizpůsobuje věku dítěte.

* Máte nějaké velké přání, které byste chtěla, aby se splnilo?

Beru život takový, jaký je. Kromě tradičního zdraví si přeju, aby všichni měli prostor, kde se mohou realizovat. Pro nejmenší se dětská hřiště v Hořovicích najdou, ale pro děti ve věku teeneagerů je to horší. Ti nemají kam jít. Není tady nic ani pro seniory, např. oblíbené fitparky.

* Jaký program nabízíte veřejnosti v posledních měsících roku, tedy v listopadu a prosinci?

V listopadu pořádáme Svatomartinský průvod lesoparkem Dražovka a Vánoční tvořivé dílny ve vestibulu městského úřadu. V prosinci potom Mikulášské čtení na Palackého náměstí a akci Vánoce se blíží v Domě zahrádkářů.

* Co vzkážete čtenářům?

Zpomalte! Bylo by hezké, kdyby lidé zvolnili tempo, dokázali se zastavit a udělali si čas na rodinu a setkávání se s ostatními. Radovali se ze života, z maličkostí a z toho, co vidí kolem sebe. Přála bych si návrat k tradičním společným procházkám rodin a vzájemné komunikaci mezi nimi. Zkrátka, aby lidé neseděli doma u televize a dokázali komunikovat bez mobilu a počítače.

Text + foto v hlavičce: Petr Petříček.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství