Pátek, 03. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Dvě stě kilometrů za hodinu volným pádem
říj
19
2016
Dvě stě kilometrů za hodinu volným pádem
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Petr Petříček   

Foto: Petr Petříček.Luděk Dopirák je předsedou Aeroklubu Hořovice a vedoucím parašutistického výcvikového střediska. Je zkušeným instruktorem a parašutistou s více než 2400 seskoky. Z hořovického aeroklubu na letišti v Tlustici vzešlo několik mistrů republiky, mistrů Evropy i mistrů světa. Také Luděk Dopirák získal titul mistra republiky v parašutistickém víceboji.

* Jak jste se vlastně dostal k letadlům a parašutismu?

V roce 1981, když jsem byl v Hořovicích na učilišti, jsme se domluvili spíš z hecu s kamarádem Mírou Špatenkou, bylo nám tak šestnáct, že bychom mohli seskok zkusit. Tehdy na letišti v Tlustici zrovna probíhal výcvik. Náš instruktor byl Pepík Švarc, se kterým jsme absolvovali základní výcvik a prvního seskoku jsme se dočkali v Rakovníku.

* Pocházíte z tohoto kraje?

Narodil jsem se v Berouně a tam také doposud bydlím.

* Co vás na parašutismu tak fascinuje?

Je to nádherný sport. Vzpomínám si, když jsme skákali poprvé. V letadle, v Andule, jak říkáme, je hrozný rámus. Když seskočíte, je najednou naprosté ticho, snášíte se dolů a rozhlížíte se po krajině, to je nepopsatelný zážitek. Kdo to jednou zkusí, tak u toho už většinou zůstane. Nyní mám za sebou asi 2400 seskoků.

Foto: Archiv Aeroklubu Hořovice.* Byla ve vás ta touha skákat s padákem už od úplného dětství?

Ani ne, tehdy byl mým zájmem skauting, tenkrát samozřejmě pod hlavičkou pionýrů. Jezdili jsme do lesa, později na čundr a z toho jsme pak přešli na to skákání, takže až v těch našich šestnácti letech. Původně jsem vyučeným elektrikářem, vystudoval jsem průmyslovku a pak jsem absolvoval kurzy potřebné k práci instruktora pro seskoky padákem, mám živnostenský list. V současnosti pracuji jako vedoucí parašutistického výcvikového střediska.

* Kdy vlastně vznikl Aeroklub Hořovice? Povíte nám něco o jeho historii?

Vznikl ze základní organizace Svazarmu. V roce 1990 přestala letiště v Tlustici užívat armáda České republiky. Svěřila ho do užívání Aeroklubu Hořovice, ale dále hodržela ve vlastnictví. Ve stejném roce dokončil Aeroklub Hořovice svépomocí stavbu hangáru pro výsadkový letoun a několik sportovních a ultralehkých letadel. Od roku 2003 je letiště v Tlustici majetkem této obce. Historie samotného letiště je podstatně delší. Vzniklo v roce 1952 jako vojenské záložní letiště.

* Kolik podobných aeroklubů je asi v České republice?

V současnosti asi okolo 110 organizací sdružených pod Aeoroklubem České republiky, který nás zastupuje vůči Mezinárodní letecké federaci.

* Jaké různé druhy výcviků a akcí nabízíte veřejnosti?

Nabízíme základní výcvik pro první seskok padákem pod vedením zkušených instruktorů s dlouhou praxí v praktickém výcviku. Dále tandemové seskoky a vyhlídkové lety.

* Nabízíte veřejnosti také dárkové poukazy?

Ano, tuto možnost nabízíme. Nejrychlejší způsob rezervace je telefonicky, případně emailem. Obrátit se na nás mohou i firmy. Celou firemní akci pro spolupracovníky za výtečnou práci, nebo pro významné zákazníky či obchodní partnery náš Aeroklub připraví na míru podle požadavků a finančních představ.

* Jak vypadá takový výcvik pro první seskok padákem?

Jedná se o pozemní výcvik, kdy se zájemci naučí správně vyskočit z letadla, řídit padák, bezpečně přistát a správně provést případné nouzové postupy. Poskytují se také informace o konstrukci padáku, na kterém se skáče a s jeho balením. Detailní výcvik balení není pro první seskok nutný, protože padák zabalí zkušený instruktor.

* Z jakého letounu a z jaké výšky se poprvé skáče?

Skáče se z letounu AN2 (zvaného „Andula“). Dvouplošná konstrukce umožňuje velmi krátký start a přistání a možnost létat malou rychlostí. Skáče se z výšky 1200 metrů.

* Jsou pro začátečníky nějaké speciální padáky?

První seskok je absolvován na studentském padáku typu HOP 260 Multi nebo MARS 330. Jedná se o padák vhodný zejména pro začátečníky, pro svoji spolehlivost a univerzálnost je používán i mnoha sportovci. Jejich konstrukce umožňuje přesné a měkké přistání. Po celou dobu je zákazník ve spojení pomocí vysílačky s instruktorem na zemi, který navádí na přistání pomocí přijímače umístěného na padáku. V případné krizové situaci se sám otevře záložní padák.

* Když se člověku první seskok zalíbí, chce dál pokračovat a stát se členem aeroklubu, jaké podmínky musí splnit?

Zájemce musí dovršit 15 let věku, mladší 18 let, potřebují ověřený písemný souhlas rodičů (zákonných zástupců). Dále je nutná prohlídka zdravotního stavu a potvrzení od „leteckého“ lékaře. Pak mu bude přidělen instruktor, pod jehož dohledem se připravuje na splnění podmínek pro kategorie A a B. Když získá kategorii C, tak už může skákat sám. Následuje ještě další Kategorie D.

* Kdo může absolvovat tandemový seskok?

K tandemovému seskoku není třeba žádný výcvik ani lékařská prohlídka. Samozřejmě by se nemělo jednat třeba o těžké kardiaky a podobně. Seskok může absolvovat kdokoli ve věku od 8 do 100 let a s váhou do 115 kg (výjimky jsou po konzultaci možné). Po krátké, asi patnáctiminutové instruktáži, během které tandempilot vysvětlí vše důležité, si obléknete naši kombinézu a ustrojíte se do speciálního postroje pro seskok. Na oči dostanete ochranné brýle. Každá tandemová souprava obsahuje hlavní a záložní padák a speciální zabezpečovací přístroj. Tandempiloti jsou vybaveni výškoměrem a akustickým signalizátorem výšky, který je informuje o blížící se hladině pro otevření padáku. Tandemové padáky jsou speciálně konstruovány pro dvě osoby.

* Součástí tandemového seskoku je volný pád. Z jaké výšky a jakou rychlostí se padá volným pádem?

Skáče se z výšky 3000 metrů při rychlosti okolo 180 až 200 km/h. Po asi 30 vteřinách volného pádu následuje klidný let na klouzavém padáku. Po dobu 5 až 7 minut, si můžete vychutnávat nádherný pohled na krajinu a užívat volnosti ve vzduchu.

* Jaké disciplíny patří do sportovního parašutismu?

Klasické sportovní disciplíny jsou přesnost přistání a individuální akrobacie - komplexy figur. Další disciplínou jsou RW formace, lze říci skupinová akrobacie, kdy se spojí čtyři nebo osm parašutistů a vytvářejí různé obrazce. Moderní disciplínou je například Swooping - přistání na rychlých padácích. Používají se padáky o malých plochách. Před přistáním se navíc provádí tzv. narychlení padáku, kdy agresivní otáčkou prudce ztratí výšku a získá tak ještě větší rychlost. Další je parasky, kdy se skáče v horách na přesnost přistání, ale doskočiště je na šikmé ploše a součástí je ještě obří slalom na lyžích. Nejnovější disciplínou je létání v tunelu. Tunel je simulátor volného pádu, který generuje svislé proudění vzduchu o rychlosti volného pádu, a tím napodobuje podmínky volného pádu. Takový tunel je třeba v Praze Letňanech.

* Dosáhli sportovci hořovického aeroklubu nějakých významných úspěchů?

Určitě, máme mistry republiky, vítěze Českého poháru, třeba Josef Ebr, Ladislav Bláha. Nakonec i já jsem byl mistr republiky v parašutistickém víceboji. Z našeho aeroklubu vzešli i mistři Evropy a mistři světa. Jinak pořádáme každý rok finále Českého poháru, Memoriál Josefa Ebra a loni jsme pořádali mistrovství republiky. Podporuje nás obec Tlustice jako majitel letiště a také město Hořovice, za což jsme jim velmi vděční.

* Co byste si přál, aby se ve vašem aeroklubu zlepšilo?

Přál bych si, aby k nám přišlo víc mladých lidí. Realita je však taková, že parašutismus je drahý sport a bez finanční podpory rodičů to jde těžko.

* Máte rodinu, následovníky?

Rodinu mám, ale následovníky parašutisty, to ne. Manželka se věnuje kynologii, syn hraje fotbal a nyní, stejně jako dcera, studuje na vysoké škole.

* Zbývá vám ještě čas na nějaké další záliby, hobby?

Jezdím na kole, a to je tak všechno. Dělám taky rozhodčího na parašutistických závodech, takže času nazbyt skutečně nemám.

* Co vzkážete našim čtenářům?

Aby k nám přišli a zkusili si jak skákání, tak létání, protože je to nádherný sport. Mohou si tu udělat i pilotní průkaz na ultralehká letadla. Krásné zážitky, které při skocích nebo létaní prožijí, určitě stojí za to.

Text + foto v hlavičce: Petr Petříček.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství