Pátek, 03. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN OSOBNOSTI PODBRDSKA Dr. Viktor Korček má dva domovy – u Berounky a u Indického oceánu
Zář
22
2016
Dr. Viktor Korček má dva domovy – u Berounky a u Indického oceánu
Podbrdské noviny - Osobnosti Podbrdska
Napsal: Jiří Lang   

Viktor Korček Viktor Korček je známou osobou nejen na Berounsku a Hořovicku. Jako rodilý (* 1977) Berouňák byl od dvaceti let členem zastupitelstva města a následně nejmladším místostarostou Berouna v historii okresních měst ČR.

Studoval v Berouně na gymnáziu, ve Virgini v USA, v Praze a nakonec i v Čechách a na Slovensku. Má tituly PhD, MBA je doktorem veřejného zdravotnictví, magistrem mezinárodního managementu a bakalářem obchodní administrativy. Je ženatý a s manželkou Metrine mají dceru Charlotte. Mezi jeho koníčky patří karate, hra na trumpetu, výtvarné umění, vaření a cestování.

Hru na trumpetu jezdil několik let studovat u slavného virtuóza a profesora pana Josefa Svejkovského do Hořovic. Následně také založil s Jiřím Filipem divadelní spolek Herci 1. Generace, s nímž vystupovali po celém okrese.

Mgr. Viktor Korček starší, otec, byl velice známým berounským malířem a manažerem kultury nadregionálního významu.

Po manažerské kariéře v českých i nadnárodních firmách se rozhodl dát svůj čas a úsilí budování projektů v Africké Keňi a Tanzanii. I jeho žena je rozená Keňanka, čímž na černém kontinentu získal velké zázemí.

Viktor Korček, iniciátor založení Rotary klubu v Berouně, je také držitelem významného ocenění Rotary International – Paul Harris Fellow, jehož nositeli byli v ČR v minulosti například Václav Havel a další osobnosti.

* V úvodu jsme vás uvedli jako zakladatele Rotary klubu v Berouně, neměl by se Rotary klub založit i Hořovicích?

Myslím, že Hořovice by si to určitě zasloužily. Město má plno osobností s dobrým renomé i se srdcem pro pomoc jiným. Pokud bude nějaký vážný zájemce o členství a založení Rotary klubu Hořovice, tak mu moc rád pomohu.

Viktor Korček s domorodci při návštěvě Keňi, v národním parku Masai Mara.* Ale teď skočíme z Hořovic rovnou do Afriky, hodně se o ní mluví, ale u lidí se mísí informace, které mají smédií spolu se vzpomínkami z knih pánů Hanzelky a Zikmunda. Jak tam vypadá skutečný dnešní život a jak jste se vlastně dostal k cestování a projektům v Africe?

Začalo to vše soukromou cestou, na kterou jsem jel se svou tehdejší přítelkyní a současnou manželkou Metrine, která pochází z rovníkové Keňi. Afrika si mne získala neuvěřitelně milým chováním svých obyvatel a také obrovským potenciálem. Jak přírodním pro turistiku, tak i obchodním.

* Který byl váš úplně první projekt?

První projekt jsem organizoval ve spolupráci s oční klinikou organizací ADRA. Jednalo se o sbírku použitých dioptrických brýlí. Hodně aktivit jsem k tomu dělal zvláště na Berounsku. Brýle putovaly do české nemocnice v Itibo. Tuto nemocnici můžete znát z Troškova filmu „Doktor od Jezera hrochů“, který tam jel natáčet na základě mé rady a udělal dobře. Nakonec jeho tým také významně finančně pomohl projektu. Je to fajnový člověk. Postavila se z toho další část nemocnice, pokud jsem dobře informován.

Nemocnici v Itibo jsem osobně navštívil i se slavným hudebním producent a přítelem Karlem Vágnerem, který také nemocnici dále pomáhal.

* Proč jste založil Česko – Keňskou smíšenou obchodní komoru? Je to asi jediná mezinárodní komora se sídlem na okrese Beroun.

Zakládal jsem ji ve víře, že získá podporu úřadů i podnikatelských subjektů, které míří obchodně do Afriky. Bohužel naše vláda naopak uzavřela velvyslanectví v Nairobi a odradila tak mnoho firem a investorů od jejich úmyslu. Takže nakonec tam jdou firmy většinou samotné a nesnaží se o žádnou podporu ze strany našich institucí. Podobné je to i se sousední Tanzanií. Tam se také angažuji. Byl jsem naivní.

* Působíte v Keňi a Tanzanii? Mají něco společného?

Jedna se o sousední země, které vlastní společně například slavnou horu Kilimandžáro. Obě strany hovoří společným svahilským jazykem, kromě dovezené angličtiny. Také některé kmeny obývají obě strany hranice. Například slavní Masajové žijí v obou zemích, prakticky po celém území. A i životní styl běžných lidí je dost podobný. Země geograficky spojuje teplý Indický oceán, kde je výborné koupání.

* Jak vlastně žijí běžní Afričané?

Pokud mohu soudit, protože jsem tam celkem, když sečtu všechny pobyty, strávil dva roky, tak rozhodně úplně jinak, než si u nás lidé představují. V Africe je silný vliv moderní civilizace, takže tradiční zvyky a způsoby se rychle mění. Každý má doma televizi a ledničku, nebo na ni alespoň šetří. Vybavení takové tanzanské domácnosti je vlastně skoro stejné jako u nás, pokud má africká rodina dostatek peněz na její vybavení.

I přes chudobu jsou tam však lidé velmi přátelští a pohostinní. Co se týče bohatých, tak ti mají životní styl velmi podobných evropskému nebo americkému standardu.

* Na čem teď v Africe pracujete?

Posledních pár let pracuji na projektu kliniky uprostřed města Dar es Salaam. Je to místo, kde žijí miliony lidí a současné kapacity zdravotnických zařízení potřebují posílit. Projekt je budovaný se snahou vnést evropské standardy do chodu zařízení, které je plně obsazeno tanzanskými odborníky. Projekt se vyvíjí slibně, ale není to zdaleka jednoduché z důvodu velkých kulturních a jazykových rozdílů. Stále hledáme firmy ze zdravotnictví, které by chtěly na projektu ať charitativně, či obchodně spolupracovat. Možností je mnoho.

Fotka s prezidentem Václavem Klausem vznikla na křtu LP desky v rámci hudebního cyklu JAZZ NA HRADĚ. Viktor Korček je na ní 1. zprava, zleva je pak muzikant Karel Vágner.* Jaké zdravotnické projekty děláte v České republice?

Africká klinika mi zabírá celkem hodně času a k tomu tam ještě pomáháme dalším českým firmám s expanzí na tanzanský trh. Takže zbývá tak zhruba polovina mé kapacity.

V rámci mého pobytu doma v ČR pracuji na konzultačních projektech pro zvýšení efektivity práce a úspor zbytečných výdajů v ordinacích lékařů, klinik, nemocnic, a také provozů např. pečovatelských služeb. Myslím, že je to celospolečensky přínosná práce.

* Myslíte, že má naše zdravotnictví velké mezery v systému řízení?

Má zkušenost je taková, že zdravotní firmy často řídí lékaři, kteří jsou odborníci ve svém oboru, ale kteří nemají dostatečný ekonomicko-manažersky vhled do procesů. Náš manažerský pohled zvenku jim může v mnohém pomoci a také splnit jejich osobní sny a cíle.

* Dá se nějak relativně levně zdravotnictví pomoci, aniž by to zničilo veřejný rozpočet?

Myslím, že právě poradenství může levně ušetřit hodně prohospodařených peněz a kapacit. Mimo jiné se také osobně snažím propagovat pozitivní účinky JL technologie, kterou objevil pan Jiří Lang z našeho okresu. Měl jsem možnost vidět mnohá doporučení seriozních odborníků a institucí. Díky JL technologii by se dalo mnohému předejít a mnohé vyřešit bez milionových investic. Chce to jen otevřenou mysl a odvahu zkusit nové věci. Dle našeho testování má potenciál i v Africe.

* Jaké máte další osobní plány na Berounsku?Plánujete například návrat do místní politiky?

V minulém roce jsem byl osloven několika politickými subjekty, zda zvažuji kandidaturu do senátu. Moc mne to potěšilo a popravdě řečeno do toho v budoucnu určitě půjdu. Teď ale kandiduje můj přítel Jiří Peřina, kterému moc fandím. Navíc, jsem ještě pořád moc mladý, abych usednul do parlamentních lavic a nezažívat dobrodružství na mých cestách. Mezitím se snažím pozitivně ovlivňovat komunální život i bez politického mandátu.

Jiří Lang

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství