Neděle, 09. srpen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Dovolená v redakci

Naposledy nás před dovolenou zastihnete v redakci v pátek 17. července. Další vydání Podbrdských novin vyjde ve čtvrtek 3. září a uzávěrka materiálů ke zveřejnění je ve čtvrtek 27. srpna. Redakce bude otevřená již od pondělí 17. srpna.

nas region

 

Podbrdské noviny ZDARMA!

Podbrdské noviny budou od září vycházet v rámci časopisu Náš REGION. Budou ve všech schránkách zdarma, a také si je budete moci vzít zdarma v stojanech umístěných na veřejných místech.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 13/2020
čec
12
2020
ZE ŽIVOTA JINEC PN 13/2020
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Knihovnice Zuzana Belanská předává cenu nejmladší účastnici výtvarné soutěže Rozárce Tržilové. V Jincích se to hemžilo vodníky

Bylo tomu tak před Společenským centrem Josefa Slavíka v pátek 12. června. Jednalo se o pravidelné měsíční vyhodnocení výtvarné soutěže zdejší knihovny. To probíhá zpravidla v budově v sále kulturního střediska. To poslední na konci školního roku se ale odehrává venku. Téma soutěže tentokrát bylo: vodník čili hastrman. Zlákat se jím nechali mladí výtvarníci z Jinec, Hluboše, Příbrami a dalších obcí. Někteří z nich poskytli trojrozměrná dílka.

 

Mezi těmi, kteří převzali v pátek zasloužené odměny, byly například nejmladší Rozárka Tržilová a nejstarší z dívek Karolína Knolová. Ale ještě dříve narozený byl Jan Knol, tatínek jedné z tradičních účastnic, který se rozhodl do zápolení zapojit poprvé. Také on si odnesl odměnu, i když přiměřenou svému věku.

Z hlubošské základní školy si pro ceny osobně přijely například Zdenička Langová a Simona Čajanová.

Účastníci si mohli prohlédnout všechny přihlášené práce. Ty nejlepší byly vystaveny na centrálním panelu, aby se jimi mohl každý autor pochlubit. Jejich kopie byly i na diplomech, které předávala knihovnice Zuzana Belanská.

Ti, kteří nepospíchali domů, si bez ohledu na věk nebo na to, jestli jejich práce zaujala porotu, vychutnali zmrzlinu od pořadatelů.


S velkým zájmem vyslechli posluchači koncert jineckého chrámového sboru u příležitosti Noci kostelů.

Noc kostelů

Kulisu slavnostnímu vyhodnocení výtvarné soutěže tvořila silueta kostela sv. Mikuláše. I v něm si přišli v pátek 12. června příznivci kultury na své. Zdejší farnost se totiž tak jako mnohé jiné v celé naší republice zapojila do akce Noc kostelů. Učinila tak poprvé v roce 2013. Letos ji pořádala poosmé.

Na řadě míst tentokrát program zkrátili, ale v Jincích byl naopak bohatší než v předcházejících letech.

Mnohé návštěvníky přilákal koncert smíšeného chrámového sboru vedeného Antonínem Kandlerem. Tentokrát zazněly skladby Charlese Gounoda a Václava Dražana. Posluchači byli seznámeni se životopisy autorů i s okolnostmi vzniku skladeb. Od Gounoda tvořícího v 19. století zařadili organizátoři skladbu „Messe no. 6 auxcathédrales in G“.

Hudbu 20. století zastupovala Dražanova díla „Svatováclavská mše“ a „Svatováclavský chorál“.

Další částí programu bylo vystoupení administrátora jinecké farnosti Mariusze Walczaka. Následovala prohlídka kostela a neformální rozhovory za účasti pana faráře v prostoru před vchodem.


Trojice nejlepších závodníků vbíhá do cíle letošního Jineckého krosu v sekundových intervalech.  Foto: Miroslav Maršálek.

Úspěšnou akci nepokazilo ani silně nepříznivé počasí

V sobotu 20. června se uskutečnil běžecký závod Jinecký kros. 6. ročník amatérské soutěže byl i tentokrát součástí Brdského běžeckého poháru. Start i cíl se odehrával na fotbalovém hřišti SK Jince 1921. Přestože po celou dobu pršelo, dostavil se rekordní počet dětí, ale i rekordní počet dospělých. Děti a dorostenci absolvovali trasy dlouhé 50 – 1500 metrů přímo ve sportovním areálu. Hlavní závod dospělých a juniorů vedl jako v loňském roce uličkami Ohrazenice. Jen úvodní část se musela změnit kvůli rozvodněnému Pstruhovému potoku.

V jednotlivých dětských a dorosteneckých kategoriích zvítězili Radek Sýkora z Berouna, Nela Cibulková z Ironstars Beroun, Tomáš Meruna z Králova Dvora, Tereza Černá z SK Sporting Příbram, Pavel Nademlejnský ze Střely Žebrák, Tereza Zindulková z Loko Beroun, Matyáš Seidl z Biatlon Beroun, Ema Jámborová z Adrien Elixír Elite Team, Ondřej Krtek z Biatlon Beroun, Lucie Pernicová z LBK Železná Ruda, Matěj Černý ze Sporting Příbram a Hana Charvátová ze Zaječova. Celkem se v těchto kategoriích zúčastnilo 136 běžců.

V hlavním závodě byli nejlepší z mužů 1. Vojta Novák z SK Sporting Příbram (nejlepší junior), 2. Jan Vladyka z STG Příbram (nejlepší do 39 let) a 3. Richard Šimurda ze Střely Žebrák, který byl nejlepší z mužů do 49 let. V dalších kategoriích zvítězili Ervín Beshir ze Zdic, Josef Vitásek z Bukové a Jan Svoboda z Pivovaru Zlosin.

Z žen se nejlépe umístily 1. Pavla Fričková z Olympu Praha (nejlepší žena do 44 let), 2. Anna Perglerová ze Střely Žebrák (nejlepší žena do 34 let) a 3. Michaela Riegerová z Gymnázia Beroun. V dalších kategoriích zvítězily: Hana Charvátová, Svatava Řechková z Oxygenu Příbram, Karla Mališová ze Sabzo a Dana Svobodová z Pivovaru Zlosin.

V hlavním závodě běželo celkem 117 závodníků.


Jineckou výpravu na slavnostní zahájení putovní výpravy Má vlast cestami proměn vedla Irena Ungrová. Foto: Marie Maršálková.

Barbora putuje po republice

Slavnostní zahájení 12. ročníku národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn“ proběhlo v sobotu 20. června na Vyšehradě. A Jince nemohly chybět. Jedná se o propagaci projektů zasahujících do různých oblastí života, a kterými se mění k lepšímu prostředí v obcích jednotlivých krajů.

Všechny přihlášené akce jsou prezentovány na trojhranných panelech na veřejností hojně navštěvovaných místech. Nyní se nacházejí ve Vyšehradských sadech poblíž baziliky sv. Petra a Pavla. Hlavním partnerem ročníku 2020 - 2021 je právě náš Středočeský kraj, který přihlásil 21 staveb.

A tentokrát má zastoupení i městys Jince, který na pražském Vyšehradě zastupovala redaktorka Jineckého zpravodaje Irena Ungrová a Marie Maršálková, jež účast naší oficiální delegace zdokumentovala.

Jedním z realizovaných projektů je totiž rekonstrukce jinecké huti Barbora. To že vedoucí naší výpravy byla Irena, není také náhoda. Byla to ona, která zpracovávala fotografie a další materiály pro „náš“ panel. Na výstavě najdete hned dvě dřevouhelné pece. Ta druhá se nachází v obci Šindelová u Kraslic v Karlovarském kraji.

Po celý den probíhal v prostorách Vyšehradu pestrý program zahájený celou československou státní hymnou, což ocenil zejména zástupce Slovenské republiky. I z jeho země bylo zařazeno několik projektů. Naši výpravu zajímalo především zahájení vlastní putovní výstavy a křest katalogu, v němž je věnována jedna stránka jinecké Barboře. Ve scénáři se nezapomnělo ani na 200. výročí narození Boženy Němcové a 210 let od narození Karla Hynka Máchy. Doprovodné akce byly zaměřeny na kulturu, historii, prohlídky vnitřních i venkovních prostor, jarmark regionálních značek, prezentace kulturních a průmyslových podniků, a zkrátka nepřišly ani děti.

A pozor! Pro projekt, který vás zaujme, můžete hlasovat na webových stránkách Má vlast cestami proměn.


Tvořivé dílny oddílu Trilobit Pionýrské skupiny Jince si získávají hodně příznivců zejména mezi děvčaty.

Poslední tvoření před prázdninami

Pionýrský oddíl Trilobit uskutečnil v červnu, kromě pravidelných schůzek i čtyři tvořivé dílničky pro všechny děti, které si našly některé pondělí čas na výtvarnou činnost. Ta poslední proběhla 22. června. Tentokrát se vyráběly šperky, lžičky a další předměty z materiálu FIMA. Další akce připravují vedoucí a děti z Trilobitu na prázdniny, aby dohonily vše, co zameškaly nucenou přestávkou. Bude se jednat například o neformální vzdělávání nebo příměstský tábor s výlety.

Pozvánky:

* Pondělí 6. července: běh Lochovice – Plešivec, cíl u Čertovy kazatelny, je opět součástí Brdského běžeckého poháru a dalších soutěží; starty od 11 hodin u mostu přes Litavku.

* Pátek 10. července, Jince: uzávěrka výtvarné soutěže knihovny na téma: hudební nástroje, vyhodnocení 17. července v 15 hodin.

* Sobota 18. července, Jince: vlakový zájezd do Lysé nad Labem na výstavu Květy, pořádají zahrádkáři; odjezd v 7 hodin.

Miroslav Maršálek

Aktualizováno Neděle, 12 Červenec 2020 15:11
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství