Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

logo-tiche-zpravyV ČR žije zhruba půl milionu osob se sluchovým postižením. Málokdo ví, že mnozí z neslyšících používají ke komunikaci pouze znakový jazyk. Ten má oproti češtině zcela jinou gramatiku a pravidla a hlavně nemá psanou podobu. Pro znakující je tak čeština cizím jazykem a dost často se dostávají do složitých problémů, ve kterých by nemuseli být, jen kvůli této komunikační propasti.

2020
Úspěšný výlet za vánočním kaprem do Prahy
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek

Tonda a Honza s cenami za vítězství ve svých kategoriích.V minulosti jsme my šachisté Pionýrské skupiny Jince často jezdili na smíchovský turnaj O vánočního kapra. Po několikaleté přestávce jsme se tam vydali znovu 21. prosince.

Vedení jinecké skupiny se ujali (z více ochotných dospělých) David Vošický a Ivana Mauricová, za což jim oběma patří velké poděkování. Ve starší kategorii za nás hrál Tomáš Brotánek z Komárova. Získal 2 body z 5 a skončil na 31. místě z 56 soutěžících. Z 15 dvoubodových hráčů však měl druhé nejlepší pomocné hodnocení.

Ještě lépe jsme dopadli v mladším turnaji, do něhož se přihlásilo 55 soutěžících. Celkové druhé místo obsadil se šesti body ze sedmi možných Antonín Mezera z Královek. Ve své věkové kategorii dokonce zvítězil. Velmi dobře se umístil i nejmladší člen výpravy Jan Mauric z Jinec. Získal 4 body a v závěrečném pořadí mu patří skvělá 19. příčka. I on se stal vítězem své věkové kategorie. Stejný počet bodů získal také Ondřej Vlach na 27. místě. O jeden bod méně měl Daniel Maršálek z Felbabky (36. místo). Dva body vybojoval jinecký Vojtěch Přibyl, který skončil 48. se dvěma body.

Kromě cen a diplomů obdrželi Tonda a Honzík krásné zimní šachové čepice, samozřejmě poháry, ale i živé kapry.

Text + fota: Miroslav Maršálek.