Neděle, 07. červen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 1/2020
Led
22
2020
ZE ŽIVOTA JINEC PN 1/2020
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Nabídka výrobků dětí na vánočním jarmarku ZŠ Jince je každým rokem pestřejší. Foto: Marie Maršálková.Jince byly opět v televizi

Tradiční vánoční jarmark proběhl v Základní škole Jince v pondělí 9. prosince. Stánky jednotlivých tříd byly v obou patrech budovy. Rok od roku se rozšiřuje sortiment. Každý třídní kolektiv se snaží, aby návštěvníkům měl co nabídnout, dosáhnout co největší tržby, aby bylo na několikadenní výlet na konci školního roku nebo na jiné plánované akce.

 

Koupit bylo možné zejména velmi nápaditou vánoční dekoraci, svícny, ozdoby na stromeček, obrázky, cukroví a řadu dalších věcí, souvisejících i nesouvisejících s blížícími se svátky. Navštívit jste mohli čajovny, kavárny a další stánky s občerstvením. V nabídce byly také sladké i slané pečivo, škvarkové placky, párky či řízky.

Také byla příležitost navštívit několik představení. Například prvňáčci připravili pásmo básniček a koled, v mezipatře proběhl koncert žáků 2. a 3. tříd.

V družině byla instalována již s předstihem tradiční vánoční výstava výtvarných prací žáků a stylově byly vyzdobeny chodby a učebny. O tom všem se mohli přesvědčit i diváci České televize na Déčku ve Zprávičkách.


Součástí koncertu základní umělecké školy v Posádkovém domě armády Jince bylo i vystoupení žáků hudební dílny.

Představili se mladí hudebníci

Jednou za půl roku pořádá jinecká pobočka Základní umělecké školy Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem, vedená Pavlem Hrubým, koncerty svých žáků. Dva proběhly i 10. a 11. prosince v Posádkovém domě armády. Představili se na něm žáci literárně-dramatického, a hlavně hudebního oboru.

Diváci byli svědky více než sedmdesáti vystoupení. Některá obsahovala více skladeb. Účinkující předvedli svoje umění ve zpěvu a ve hře na zobcovou flétnu, klavír, housle, kytaru, saxofon a trubku. Zazpívali žáci hudební dílny, představilo se houslové kvarteto a tři skladby zahrál instrumentální soubor vedený Davidem Štěchem.


 

Velkému zájmu obyvatel Jinecka se každoročně těší vystoupení pěveckého kroužku domova Laguna Psáry.

Hosté z Psár si prohlédli čenkovský betlém

Do Jinec zavítal v pátek 13. prosince soubor Pěveckého kroužku domova Luguna z Psár v čele s vedoucí sboru Vendulou Štanclovou a ředitelem domova Mgr. Jakubem Adámkem.

V kostele sv. Mikuláše v Jincích vyslechli diváci v rámci tradičního koncertu koledy a vánoční písně. Následovalo posezení s občerstvením, které připravily jinecké ženy ve Společenském centru Josefa Slavíka. Na závěr čekalo hosty z Laguny překvapení. Tím byla prohlídka největšího betlému ze sena, který se rozkládá na prostranství kolem kapličky v Čenkově. Za doprovodu vánočních melodií jim poskytl zasvěcený výklad autor díla Jiří Firýt.


 

Vánoční melodie zaplnily učebnu hudební výchovy

K prosincovému bohatému kulturnímu životu přispěla několika akcemi i Základní škola Jince. Jednou z nich byl v pondělí 16. prosince každoroční koncert pěveckého sboru, který vede paní učitelka PeadDr. Jitka Šmejkalová. Uskutečnil se již pošestadvacáté. Slavnostní večer se skládal ze čtyř bloků převážně vánočních písní a koled. Každý návštěvník se v jeho průběhu mohl orientovat podle tištěného programu, který obdržel při vstupu do místnosti.

Několik skladeb zazpívaly i bývalé členky souboru, nejprve samy, poté společně se současnými členkami (ale i dvěma členy) sboru. Vystoupení doprovázela Jitka Šmejkalová na klavír, a některé písně zpestřily dvě zobcové flétny.


 

Přátelské setkání u kapličky v Rejkovicích o Štědrém večeru 2019.

Štědrý večer u kapličky

Společenský život se rozvíjí i v Rejkovicích, které jsou jednou ze dvou osad, patřících pod městys Jince. Letos poprvé zde organizovaně obcházel stavení Mikuláš s doprovodem.

Naopak tradičně se sešli 24. prosince obyvatelé na návsi u kapličky. Tato nedávno opravená stavba byla na Štědrý večer osvětlená nejen zvenku, ale i uvnitř. Návštěvníci, hlavně děti, si mohli zblízka prohlédnout, a třeba i osahat vánoční výzdobu.

To přispělo ke sváteční atmosféře, jíž vytvářeli hudebníci s harmonikou a kytarou společně s příchozími, kteří se alespoň na část večera díky obdrženým notám vžili do role zpěváků. Příležitosti popovídat si využili nejen současní či bývalí obyvatelé Rejkovic, ale i návštěvníci z okolí.


 

Po Vánocích oživli sportovci

Byli mezi nimi i členové Tělocvičné jednoty Sokol, kteří uspořádali v sobotu 4. ledna Tříkrálový volejbalový turnaj. Po zápasech systémem každý s každým se bojovalo o postup do finále, které nakonec vyhráli sportovci z Příbrami. Následovali volejbalisté z Hluboše a domácí Sokolové skončili na třetím místě, když zvítězili v rozhodujícím boji s hosty z Lochovic.


 

Tříkrálový průvod s početným doprovodem andělů se po putování po Čenkově letos vydal i do Jinec. Fota: Miroslav Maršálek.

Průvod zavítal i do Jinec

Každoročně procházejí obcí Čenkov tři králové. Letos se vydali na cestu v sobotu 4. ledna s početnějším doprovodem andělů, kteří se zároveň ujali rolí hudebníků s harmonikou, zobcovými flétnami a trianglem.

První zastávkou byl Domov Seniorů Čenkov. Zde proběhlo trochu delší úvodní vystoupení. Pak se procesí vydalo po budově a navštívili obyvatele několika pokojů v prvním a druhém poschodí.

Následovala cesta uličkami Čenkova a později zpestřili život i v nedalekých Jincích. Někteří andělé byli totiž z této obce.

Pozvánky:

* Pátek 17. ledna, Jince, Společenské centrum JS: vyhodnocení výtvarné soutěže knihovny na téma Sněhová vločka; od 15 hodin.

* Sobota 25. ledna, Čenkov, hospoda Za vodou: maškarní ples; od 20 hodin.

* Pátek a neděle 31. ledna a 2. února, Jince: výlety pro děti na Ledovou Prahu; pořádá Pionýrská skupina Jince.

* Pondělí – pátek 3. - 7. února, Jince: příměstský tábor ve Společenském centru Josefa Slavíka Jince.

Miroslav Maršálek

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství