Pondělí, 06. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 22/2019
Pro
07
2019
ZE ŽIVOTA JINEC PN 22/2019
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Tradiční turnaj ve voleném mariáši proběhl tentokrát na Ohrazenici. Foto: Archiv SDH.V hlavních rolích karty

K nejaktivnějším spolkům regionu patří Sbory dobrovolných hasičů (SDH). Jejich 7. okrsek uspořádal v sobotu 9. listopadu již 37. turnaj ve voleném mariáši, který byl zároveň memoriálem Josefa Zárybnického. Uspořádáním byl tentokrát pověřen SDH Jince, který si jako místo konání zvolil restauraci U pstruha v Ohrazenici.

Pohár za vítězství putoval za hranice okrsku i okresu Příbram. První místo totiž obsadil Olda Anděl z Běštína. A aby byl triumf hostů dokonalý, 2. místo vybojoval Michal Čermák, který je též z běštínského SDH. Čest 7. okrsku i jineckých pořadatelů hájil nejlépe sám okrskový starosta Jan Haken, který doplnil medailovou trojici.

 

Věnec městyse položili k pomníku obětem válek zleva: členka rady Emilie Hurychová, místostarosta Ján Vavrek a předsedkyně Českého svazu žen Jince Marie Kratochvílová. Foto: Miroslav Maršálek.

Nezapomínejme ani na hrdiny, kteří nás v květnu 1945 osvobodili

U pomníku obětem 1. a 2. světové války v parku na Náměstí 1. máje v Jincích se uskutečnilo v pondělí 11. listopadu shromáždění u příležitosti Dne válečných veteránů. Občany regionu na tuto pietní vzpomínku pozvali velitel 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského“ plk. Ivan Mráz a starosta městyse Jince RSDr. Josef Hála.

Představitelé armády a obce položili věnce k podstavci památníku, u něhož stáli čestnou stráž příslušníci Armády ČR. K účastníkům, mezi nimiž byli pamětníci, představitelé obcí i společenských organizací a spolků i mládež, promluvili tiskový a informační důstojník 13. dělostřeleckého pluku kpt. Martin Sůva a místostarosta městyse Jince Ján Vavrek. Připomněli události spojené s koncem 1. světové války, které vedly ke stanovení data 11. listopadu pro tento památný den. Největší pozornost ale věnovali hrdinství bojovníků, kteří položili život na konci 2. světové války při osvobozování naší vlasti i Evropy od fašistického Německa. Martin Sůva zdůraznil, že se nejednalo o staré lidi, jak si je mnohdy představujeme, ale převážně o mladé kluky, kteří měli život teprve před sebou.

Po ukončení oficiálního programu hymnou České republiky pokračovalo setkání krátkou neformální besedou velitele pluku s žákyněmi a žáky Základní školy Jince. Soustředila se především na vztah mládeže k armádě.


Zajímavý program Martinských světýlek v Jincích zaujal nejen děti, ale i většinu dospělých návštěvníků. Foto: Miroslav Maršálek.

Ke spokojenosti dětí letos nic nechybělo

V pondělí 11. listopadu uskutečnilo mateřské centrum Jinečáček Martinská světýlka. Stalo se již tradicí, že se děti z Jinec i okolí scházejí na parkovišti před jineckým zámkem a pak společně s rodiči a dalšími dospělými doprovody putují ztemnělými uličkami městyse. Na cestu jim svítily pouze barevné lampiónky. Cílem byl opět park u náměstí 1. máje. Zde čekal účastníky průvodu program, uváděný oblíbeným moderátorem jineckých dětí Víťou Hofmanem. Přijel i Martin na bílém koni se svým druhem, a velké pozornosti se těšila ohňová show. Došlo i na tanec nejmladších účastníků inspirovaný melodiemi, které vybíral a pouštěl Jaroslav Kočárek. Děti i dospělí využili pestrého občerstvení a cenili si toho, že letos, na rozdíl od minulého roku, tento svátek provázelo krásné počasí.

Restaurace Barborka v Posádkovém domu armády byla po delší době opět otevřena. Provozuje ji ale tentokrát podnik Vojenská lázeňská a rekreační zařízení.


Obyvatelé obce Sádek uctili památku kamaráda Zdeňka Beránka. Zasportovat si přišli i důchodci. Foto: Miroslav Maršálek.

Pocta jineckému rodákovi

Obec Sádek uspořádala v sobotu 16. listopadu turnaj ve stolním tenise - Memoriál Zdeňka Beránka. Svého oblíbeného místostarostu si připomněli jeho přátelé a spolupracovníci, kteří se utkali ve třech soutěžích. V turnaji mužů zvítězil David Procházka starší a v ženách Věra Kufová. Odpoledne soutěžily smíšené dvojice, jejichž složení se losovalo. Nakonec zvítězil tým Pavla Brůčková a David Procházka starší.


 

Huť Barbora svítí na dálku

Městys Jince je aktivní v rekonstrukci starých budov. Jednou z velmi sledovaných staveb je objekt dřevouhelné huti Barbora. Podařilo se tři desítky let chátrající stavbu odkoupit od soukromého majitele a zahájit práce na obnově. Vysoká pec má opravenou věžičku včetně fasády a novou střechu. To výrazně změnilo její vzhled, čehož si i z dost velké dálky všímají návštěvníci Jinec, turisté na naučné stezce, a nelze to přehlédnout ani z vlaků projíždějících po přilehlé trati. V budoucnu se počítá s opravou fasády, vnitřků stavby, a je zpracován i záměr úprav nejbližšího okolí. Objekt by měl být v budoucnu využitý především k muzejním účelům a kulturním akcím.


 

Pozvánky:

* Sobota 30. listopadu, Jince - Velcí: poslední pšouk, střelecké závody, pořádá Klub vojáků v záloze; od 9 hodin.

* Sobota 30. listopadu, Ohrazenice: rozsvícení vánočního stromu, vystoupí žáci ZŠ, Soubor Tadooba, Šárka Pexová, pořádá kulturní komise; od 17 hodin.

* Neděle 1. prosince, Jince, náměstí 1. máje: zahájení adventu, trh, Jinečáček, Pokus Zdice, Macechy, trubači ZUŠ a další program; od 14 hodin.

* Sobota 7. prosince, Jince, hotel Kratochvíl: bábovkování, hraje Curkus Hulata, zvou zahrádkáři; od 10 hodin.

* Úterý 10. a středa 11. prosince, Jince, Posádkový dům armády: koncerty žáků jinecké pobočky ZUŠ pro veřejnost; od 17 hodin.

* Pátek 13. prosince, Jince, kostel sv. Mikuláše: vánoční koncert pěveckého kroužku domova Laguna Psáry; od 16.30 hodin. Miroslav Maršálek

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství