Sobota, 25. leden 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
První miminko v Porodnici u Slunečné brány v Hořovicích

Za nemocnici přišli popřát Elišce hodně štěstí a zdraví do života Mgr. Jiří Pichlík, hlavní sestra nemocnice, primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová, Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra oddělení a Mgr. Pavla Fíkarová, vrchní sestra gynekologického oddělení a porodnice.První miminko narozené v hořovické porodnici v roce 2020 je holčička Eliška. Malá slečna se narodila 1. 1. 2020 ve 4.56. Šťastní rodiče malé Elišky jsou z nedaleké vsi Chodouň. Eliška při narození vážila 3.760 gramů a měřila 49 cm. Pro maminku Andreu a jejího partnera je to první miminko a my jim přeme, aby jim v životě dělala jen samou radost.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN18/2019
říj
10
2019
ZE ŽIVOTA JINEC PN18/2019
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Výprava za trilobity a dávnou historií planety do okolí Jinec s geologem Josefem Muchou.Za nejstaršími obyvateli moří aneb jak se žilo trilobitům v Čechách

Komentovaná vycházka se zaměřením na velmi vzdálenou minulost naší planety se uskutečnila v sobotu 14. září. Průvodcem byl lektor geoparku Barrandien Josef Mucha, který zahájil svoje vyprávění vývojem naší planety se zaměřením na formování kontinentů. Zvláštní pozornost věnoval období před více než pěti sty miliony let. Právě v té době se na území dnešního Jinecka nacházelo dno moře a v něm trilobiti. Stopy po nich se zachovaly v břidlicích Barrandienu dodnes. Účastníci vycházky se seznámili s historií dřevouhelné huti Barbora a s chráněnými lokalitami Vinice a Vystrkov.

 

Pionýři se představili

V pondělí 9. září měli obyvatelé regionu možnost se nejen pobavit, ale také se seznámit s činností Pionýrské skupiny Jince v rámci Otevřené klubovny Pionýra. V současné době pracují dva oddíly. Všestranně zaměřený Trilobit se věnuje například rukodělným dílnám, výletům a pořádá příměstské tábory. Šachový oddíl organizuje výuku královské hry, výlety na šachové i jiné akce.


O benefiční koncert pro Terezku z Jinec byl velký zájem.

 

Benefiční koncert v Sokolovně

Na podporu Terezky Břicháčkové z Jinec se uskutečnil v pátek 13. září v Sokolovně benefiční koncert. Pořadatelem byla společnost Revenium, kterou zastupovala Natálie Kavuličová. O hudbu k poslechu se postarala skupina USB band se zpěvačkou Veronikou Součkovou a zpěvákem Michalem Svatým, který celý večer moderoval.

Akce v Jincích byla jedním z dvanácti koncertů, které probíhají ve Středočeském kraji a mají za cíl pomoci hendikepovaným dětem. Přispět jakoukoliv finanční částkou bylo možné přímo na akci nebo lze zaslat na zveřejněné číslo účtu. Myšlenka se setkala s velkým ohlasem jineckých spoluobčanů, z nichž mnozí Terezku osobně znají a kteří potvrdili, že nejsou lhostejní ke svému okolí.


 

Na nádraží v Příbrami hrálo opět divadlo Za vodou z Čenkova druhý příběh výpravčího Bedřicha Hrozného, kterého pronásledují na každém kroku problémy.

Den železnic

Tak jako každoročně se i letos v sobotu 14. září zapojilo čenkovské Divadlo Za vodou do oslav Dne železnic na Příbramském nádraží. V otevřeném vagónu na 1. koleji odehráli ochotníci dvě představení své úspěšné hry Nový život. Je to příběh výpravčího Bedřicha Hrozného, který má rád svoji práci u dráhy, ale ta mu přináší spoustu nesnází. Hru napsala Lída Boudová, která má s prací v tomto rezortu vlastní bohaté zkušenosti. Sama si také na prknech, které znamenají svět, zahrála.


Zahájení soutěže Jinecký samopal na pěchotní střelnici Velcí.

Jinecký samopal

Klub vojáků v záloze Jince uspořádal v sobotu 21. září střelecké závody pro členy klubu a další pozvané hosty. Akce proběhla na pěchotní střelnici Velcí. V hlavní soutěži museli její účastníci i účastnice prokázat co nejlepší mušku ve střelbě ze samopalu vsedě i vestoje. Bojovalo se o pohár starosty městyse Jince Josefa Hály, který tuto trofej v závěru osobně předal. Do programu byla vložena soutěž ve střelbě z pistole.

V hlavní i vedlejší soutěži zvítězil Ivo Rašovský z Hořovic. Je tak trochu z oboru, protože se jedná, jak se prozradilo při vyhodnocení, o výrobce kvalitních střel. V soutěži Jinecký samopal nasbíral 248 bodů. Na druhém místě skončil Lukáš Šístek z AVZO Holoubkov s 227 body. O dalším pořadí rozhodoval každý zásah. Pohár za třetí místo si nakonec odvezl Luboš Frajt z KVZ Strašice (199 bodů).

Z žen byla nejlepší Jitka Zukalová z Prahy.


 

Malou osadu Rejkovice zaplavily v sobotu davy příznivců tažných koní ze širokého okolí.

Koně pod Plešivcem

Velkou pozornost obyvatel regionu vzbudila soutěž tažných koní v Rejkovicích, uvedená na plakátech jako první ročník. Přišlo ještě více diváků než vloni na ten „nultý“. V prostoru nad Francouzskou cestou byly připraveny tři hlavní disciplíny: formanská jízda, ovladatelnost a těžký tah. Akci moderoval opět Petr Lněnička, který zároveň nás laiky průběžně informoval o tom, co a jak je třeba splnit na jednotlivých stanovištích.

Hodně diváků z Jinec a z Rejkovic mělo mezi soutěžícími horkého favorita: domácího Františka Kratochvíla, který do zápolení přihlásil své dva koně Chrise a Maxe. Nezklamal je. Po sečtení výsledků jednotlivých disciplín se stal vítězem celé soutěže a převzal putovní pohár starosty městyse Jince z rukou Josefa Hály.


 

Pozvánky:

* Pátek 4. října, Rožmitál pod Třemšínem, kulturní dům: divadlo Za vodou z Čenkova uvádí hru Bedřich Hrozný, benefiční akce na podporu obnovení skautského tábora Na Dědku zničeného požárem; od 20 hodin.

* Sobota 5. října, Jince: železná sobota, organizují hasiči.

* Sobota 5. října, Dominikální Paseky: divadlo Za vodou uvádí hru Lídy Boudové Nový život; od 19 hodin.

* Sobota 12. října, Jince, náměstí: Havelské posvícenské trhování, výstava, soutěž Jedlík roku, hraje skupina Cirkus Hulata, od 9 hodin.

Tetxt + foto: Miroslav Maršálek.

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství