Pátek, 20. září 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Rakovničtí policisté žádají veřejnost o pomoc

Pohřešovaný mužRAKOVNICKO – Pátrají po pohřešovaném, který zmizel beze stopy.

Rakovničtí kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešovaném muži:

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=1290917190112

Pohřešování oznámil policistům jeho přítel, se kterým žije. Od 16. 9. 2019 od 21.42 hodin pohřešuje svého partnera, se kterým společně bydlí v obci Milý na okrese Rakovník. Muž byl naposledy v práci v neděli 15. 9. 2019, kdy odjel v 18.00 hodin domů. Druhý den ráno 16. 9. 2019 odjížděl z bydliště vozidlem Škoda Octavia III, bílé barvy do Rakovníka, kam kolem 7.00 hodin přijel a zaparkoval na parkovišti za sokolovnou v ulici Tyršova. Ten den byl na 7. hodinu objednán na rehabilitaci v budově bývalé polikliniky v Rakovníku. Objekt je vzdálen asi 100 metrů od místa zaparkování. Na rehabilitaci však toho dne již nedorazil, ani se neomluvil.

Dne 16. 9. bylo jeho vozidlo kolem 22.00 hodin nalezeno uzamčené. V autě byly vidět jeho oba mobilní telefony, které zde zanechal.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC
Kvě
31
2019
ZE ŽIVOTA JINEC
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Komentovaná vycházka po severovýchodním okraji Brd musela být kvůli počasí zkrácena, ale i tak se těšila velkému zájmu.Za přírodou Brd

Ani velmi nepříznivé počasí neodradilo v sobotu 4. května zájemce o přírodu z Jinecka, Příbramska, Dobříšska a Berounska od účasti na komentované vycházce v okrajové části Chráněné krajinné oblasti Brdy. Přestože pršelo, přišli si vyslechnout výklad zoologa Hornického muzea Příbram, Mgr. Davida Fischera, v prostorách bezlesí poblíž obce Felbabka, velké množství zájemců. Odvážlivcům, mezi nimiž bylo i hodně dětí, se věnovala i pracovnice Agentury ochrany přírody a krajiny Mgr. Jana Fischerová. Zajímavá vycházka byla obohacena i o setkání s některými živočichy, které nepotkáte každý den. To platí především o vzácné černě zbarvené formě zmije. Zvlášť podrobně se zoolog věnoval například obojživelníkům.

 

Při oslavě Dne matek v Jincích byl sál kulturního střediska plný.

Blahopřání ženám

Společenské centrum Josefa Slavíka v Jincích se stalo dějištěm Oslavy dne matek, které vyvrcholily v úterý 7. května. Zasedací místnost kulturního střediska byla od 14 hodin zaplněna ženami z Jinec a Rejkovic. Čekalo je příjemné posezení s občerstvením a s popovídáním. Jako tradičně jim k tomu zazpívala Dana Jará a známé písničky doprovázela na harmoniku. K této slavnostní příležitosti složila báseň Alena Tarkaničová. Ženám přišly poblahopřát také děti z jinecké mateřské školky. Předvedly jim pásmo básniček, písniček a tance.


Přesně v den 74. výročí osvobození Prahy Rudou armádou položili věnce k pomníku na náměstí představitelé armády a městyse Jince.

Pocta obětem 2. světové války

Ve čtvrtek 9. května se u příležitosti 74. výročí osvobození Československa uskutečnilo shromáždění armády a obyvatel Jinec před pomníkem obětem 1. a 2. světové války v parku na náměstí v Jincích. Svolali ho velitel 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského“ (13. dp) plk. Ivan Mráz a starosta městyse Jince Josef Hála. Kromě zastupitelů, představitelů společenských organizací a obyvatel městyse se zúčastnili i žáci Základní školy Jince. Po položení věnců a květin k uctění památky padlých ve 2. světové válce promluvili tiskový a informační důstojník 13. dp Martin Sůva a Josef Hála. Oba zdůraznili zejména oběti příslušníků Rudé armády Sovětského svazu, kteří osvobodili od fašistického Německa více než 90 procent území Československa. Nezapomněli přitom ale ani na zásluhy ostatních spojenců. Starosta vyslovil nesouhlas s tím, že je v současné době zamlčován rozhodující podíl Sovětského svazu na osvobození střední Evropy, což bylo doloženo řadou konkrétních čísel, která uváděli ve svých vystoupeních oba řečníci.

Po skončení oficiálního programu krátce promluvil velitel pluku s žáky základní školy a pozval je na den otevřených dveří v jineckých kasárnách.


 

Uctili památku sovětských vojáků a českých vlastenců

Květy k pomníčkům na Jinecku položili i představitelé městyse Jince, komunisté z Jinec a Čenkova spolu s dalšími občany regionu v úterý 9. května odpoledne. Jejich cesta začala na jineckém hřbitově, kde jsou pochováni vojáci Rudé armády Sovětského svazu a česká rodina Jaborských se dvěma malými dětmi, která celá zahynula při bombardování Plzně americkým letectvem těsně před koncem války. Účastníci se zastavili i u hrobů Boženy Hejnalové, popravené Němci v době heydrichiády, a Antonína Kindla, kterého zastřelili němečtí vojáci 5. května, těsně před tím, než opustili jinecká kasárna před blížící se Rudou armádou. Další květy byly položeny k pomníku na náměstí a k pomníčku „partyzána“ na Klínku.


 

Dobročinná akce Svazu žen

Tak jako každoročně, uspořádala Základní organizace Českého svazu žen sbírku pro Diakonii. Šatstvo a další věci vhodné k dalšímu použití odevzdávali obyvatelé městyse i regionu ve čtvrtek 16. května na parkovišti před obecním úřadem. Akce se trvale setkává s velkým zájmem spoluobčanů, kteří jsou ochotni pomoci a mají co věnovat.

Na Staročeských Májích na Ohrazenici nikdy není nouze o diváky.

Májovníkům tentokrát přálo počasí

Velkou událostí v regionu jsou každoročně Staročeské Máje na Ohrazenici. Tentokrát se uskutečnily v sobotu 18. května. Do příprav a zejména nacvičování Staročeské besedy se zapojilo i letos hodně dětí a mladých lidí z Jinec, Ohrazenice a dalších obcí. Vše začalo zahájením a tancem v dopoledních hodinách. Poté se májovníci v čele se starostou Tomášem Králem vydali po jednotlivých staveních vesnice. Doprovázela je kapela Miloslava Kadlece z Jinec i povoz Františka Kratochvíla z Rejkovic s tradiční basou. Po celý den si mohli návštěvníci Ohrazenice v prostorách obecního úřadu prohlédnout zajímavou výstavu připomínající školství a vzdělávání v dřívějších dobách na území Čech. Závěr pro veřejnost proběhl opět na prostranství před restaurací U pstruha. Na pořadu byla opět promenáda tanečníků, Staročeská beseda, představení letošních májovnic a májovníků, zalévání máje a její dražba. Májovníkem roku 2019 se stal Jakub Šimáček se svojí tanečnicí Nikol Burantovou. Úplně poslední částí programu oslav byla májová taneční zábava v prostorách restaurace.


 

Pozvánky:

* Čtvrtek 30. května, kasárna Jince: Den dětí u vojáků; od 9.30 do 13 hodin.

* Čtvrtek 30. května, klubovna Společenského centra Jince: tvořivá dílna Trilobitu s Markétou a knihovnou, téma: Mezinárodní den dětí, zve Pionýr; od 14 hodin.

* Úterý 4. června, Posádkový dům armády Jince: 1. koncert žáků ZUŠ pro veřejnost od 17 hodin.

* Středa 5. června, PDA: koncerty žáků ZUŠ pro základní školu od 10 h a 2. koncert pro veřejnost od 17 hodin.

* Pátek 7. června: uzávěrka výtvarné soutěže knihovny na téma Ve vodě a u ní.

* Sobota 8. června, fotbalové hřiště SK Jince 1921: běžecké závody Jinecký kros; prezence od 8 hodin.

* Sobota a neděle 8. - 9. června, areál chovatelů v Křešínské ulici v Jincích: výstava zvířat; od 9 hodin, v sobotu do 18 a v neděli do 15 hodin.

* Sobota 15. června, Sokolská zahrada u náměstí: jinecké slavnosti: 100 let měšťanské školy; od 13 hodin.

Text + fota: Miroslav Maršálek

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství