Úterý, 25. červen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
S Lomikamen úspěšně na trh práce a dál

lomikámenHledání přátelských zaměstnavatelů začalo pro Lomikámen, z.ú., úspěšně. Koncem května udělala organizace setkání pro potenciální zaměstnavatele v Jiné kávě v Berouně. Projekt ,,S Lomikamenem úspěšně na trh práce“ navazuje na dvě sociální služby, které organizace nabízí. Začal v září 2017 a bude trvat až do srpna 2020. V této době budou pracovnice projektu hledat klienty, kteří potřebují podporu s hledáním zaměstnání, ale také zaměstnavatele, a to doslova přátelské, kteří nabídnou tréninková místa osobám s duševním onemocněním.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC
Kvě
19
2019
ZE ŽIVOTA JINEC
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Obrázky brdských hájoven promítal Petr Ježek na dvou obrazovkách.Historie Jinecka z nezvyklého pohledu

O problematice Středních Brd se v poslední době uskutečnilo několik přednášek a besed. Tomuto prostoru bylo věnováno i setkání, které proběhlo ve Společenském centru Josefa Slavíka v Jincích ve čtvrtek 25. dubna. Mezi obyvatele Jinec a okolí zavítal Ing. Petr Ježek. Svoji přednášku a následnou besedu zaměřil na hájovny, které se nacházejí v bývalém panství Hořovice, k němuž náleželo i Jinecko. Své poutavé vyprávění doplnil promítanými obrázky. Zasedací místnost kulturního střediska zaplnili lidé, kteří o Brdech hodně vědí. Přesto výklad Petra Ježka byl pro ně doplněním jejich znalostí o regionu, v němž žijí.

 

Už se těší do školy

Ve čtvrtek 25. dubna proběhl i zápis do první třídy. V přízemí základní školy se postupně vystřídaly více než čtyři desítky dětí, z nichž většina splňuje podmínky nástupu do první třídy. Zatímco maminky a tatínkové vyřizovali formality, kluci a holky předváděli, co všechno se naučili v mateřské škole i doma. Žákyně druhého stupně dospělým i dětem zpříjemnily návštěvu školy menším občerstvením.

Brigády na úpravu pomníčků v Brdech se opět zúčastnili kromě příbramských i ruští studenti se svými učiteli.

Uctili památku padlých osvoboditelů prací

Celá naše společnost si v těchto dnech připomíná osvobození Československa od fašistického Německa v květnu 1945. Čeští a ruští studenti v pátek 26. dubna obnovili tradici a po několika letech se opět sešli na „subotniku“ u pomníku partyzánů ze skupiny Smrt fašizmu, kteří padli na sklonku II. světové války nad obcí Buková u Příbramě. Než položili květiny na toto historické místo poblíž přírodní památky Kuchyňka, provedli úklid velkého pomníku a šestnácti malých, připomínajících padlé Čechy, Rusy, Slováky, Ukrajince a jednoho Španěla. Mezi mladými brigádníky i dospělými účastníky byli opět i Jinečáci.


Velmi závažným ekologickým debatám se věnovali účastníci besedy o obojživelnících a pokračovali i při prohlídce fotografické výstavy.

Další setkání milovníků brdské přírody

O životním prostředí, ochraně přírody i o koloběhu vody v naší krajině byla řeč při zahájení výstavy Obojživelníci ve svém živlu, která proběhla na přelomu dubna a května ve Společenském centru Josefa Slavíka v Jincích. Při jejím zahájení v pondělí 29. dubna odpoledne proběhla beseda o čolcích, žábách a mlocích. S jejich charakteristikou a způsobem života seznámila přítomné milovníky přírody Mgr. Jana Fischerová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Velmi zajímavou přednášku doplnila promítáním obrázků. Přítomen byl také Mgr. Bohumil Fišer, vedoucí Chráněné krajinné oblasti Brdy. Oba hosté pak odpovídali na dotazy. Větší diskuse se týkala hlasových projevů žab v přírodě, ale i výskytu mloků, čolků a dalších druhů živočichů v jineckém regionu.

Debaty pokračovaly i při následné prohlídce výstavy fotografií Jany Doležalové a Romana Vlčka, instalované v prvním patře společenského centra.


 

Čarodějnice v nové podobě

Originální program připravili hasiči ve spolupráci s obcí na poslední dubnový den. Vynechali tradiční průvod čarodějnic městysem. Místo toho si měly možnost děti i jejich maminky vyzkoušet zručnost na tvořivé dílničce, kterou zabezpečovaly členky mateřského centra Jinečáček. Velkému zájmu se však těšil koncert hudební skupiny Rocksana. Mladí muzikanti zaujali své vrstevníky, ale i ostatní návštěvníky areálu Sokolské zahrady, v němž celá akce probíhala.

Výlet se Sokoly na Klatovsko

Autobusové zájezdy organizované turisty Tělocvičné jednoty Sokol Jince se těší velkému zájmu. Plně obsazený byl i ten, který pod vedením Jany Tesařové mířil 1. května na Klatovsko. První část dne strávili účastníci v Chudenicích. Zde společně s průvodcem prošli prostory starého Czerninského zámku a absolvovali komentovanou procházku Americkou zahradou, kterou ukončili výstupem na rozhlednu Bolfánek. Odpoledne bylo věnováno městu Klatovy. Většina turistů si nenechala ujít návštěvu Pavilonu skla ani prohlídku barokní lékárny s výkladem v českém jazyce. Dalšími možnostmi byly proslulé katakomby, známá Černá věž, galerie U bílého jednorožce či Vlastivědné muzeum. Kromě dospělých využilo možnosti zajímavého výletu i hodně dětí.


 

Družstvo starších dětí SDH Jince vybojovalo 2. místo.

Soutěžili hasiči

Na pravém břehu Litavky v Čenkově se uskutečnila v sobotu 4. května soutěž 7. okrsku Sboru dobrovolných hasičů, který zahrnuje kolektivy z Jinecka. O šest prvních míst v jednotlivých kategoriích se rovným dílem podělila družstva SDH Čenkov a SDH Křešín. Domácí zvítězili v mužích a starších dětech a získali na rok pohár firmy Světelná reklama Hrkal a Greiner (Pohár SR), křešínští kralovali v ženách a mladších žácích, přemožitele nenašla ani jejich přípravka. Jinečtí si odnesli 2. místo ve starších dětech, třetí místa v mladších dětech a v Poháru SR.

Pozvánky:

* Čtvrtek 16. května: Jince, sbírka pro Diakonii, pořádá Český svaz žen; od 15 do 17 hodin.

* Pátek 17. května: Jince, Společenské centrum JS: vyhodnocení výtvarné soutěže knihovny Květinová radost; od 15 hodin.

* Sobota 18. května: Ohrazenice: staročeské máje; od 10 hodin před restaurací U pstruha, po 18. hodině zakončení a dražba máje, od 21 hodin zábava.

* Čtvrtek 23. května: zájezd pro seniory do Manětína; odjezd v 8 hodin.

Sobota 25. května: rybník Kopáčov, rybářské závody pro děti; od 6.30 hodin.

* Neděle 26. května: Společenské centrum JS, Slavíkovy Jince; od 16 hodin.

* Čtvrtek 30. května: Jince, kasárna, Den dětí u vojáků; od 9.30 do 13 hodin.

Text + foto: Miroslav Maršálek.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství