Pátek, 21. únor 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Pozvánka do Hořovic na slavnostní otevření Kavárny Včera

Tomáš HanákVe čtvrtek 20. února bude ve 14 hodin slavnostně otevřena nově zřízená Kavárna Včera v Hořovicích. Přestřižení pásky se zúčastní místostarosta Hořovic pan Ondřej Vaculík, a také známý rodák z našeho regionu, pan Tomáš Hanák. O hudební vložku se postará jazzová kapela Prague Busk Men. Zveme širokou veřejnost.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 9/2019
Kvě
03
2019
ZE ŽIVOTA JINEC PN 9/2019
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Jince 1Pionýři připravovali dekoraci pro svátky jara

Oddíl Trilobit při Pionýrské skupině Jince věnuje v letošním roce sérii tvořivých dílniček našim tradicím. Jedna ze schůzek se uskutečnila v klubovně Společenského centra Josefa Slavíka ve čtvrtek 11. dubna. Tentokrát se stala středem pozornosti převládajících děvčat a několika kluků tématika Velikonoc. Vedoucí oddílu Markéta Fraitová připravila v místnosti tři stanoviště podle výtvarných technik. Časově nejnáročnější činností bylo zdobení vajíček pomocí barevných kytiček. Ty se vystříhávaly z papírů a na polystyrénové polotovary se připevňovaly pomocí špendlíků s barevnými korálky. Organizátorky musely ještě v průběhu schůzky přidávat stoly, aby mohlo pracovat současně více dětí.

 

Dalšími výrobky byly velikonoční věnečky, které se například věší na vchodové dveře příbytků. Na kostry z čerstvě vyrašených větviček kluci a dívky připevňovali pomocí tavné pistole umělé berušky, zajíčky a jiná zvířátka, květinky, pestrobarevná vajíčka, zelené lístečky, kouličky a další ozdoby.

Neobvyklé tvoření probíhalo pomocí několika kapiček různých barev kápnutých na hladinu vody. Při vynořování vajíček z tekutiny se barvy zachytávaly na jejich povrchu a vytvářely zajímavé obrazce.

A tak děti z Pionýra pomohly svým maminkám vytvořit tu pravou inspirující atmosféru českých Velikonoc.


 

Poprvé se odehrály závody dospělých rybářů

Jinecká Základní organizace Českého rybářského svazu (ZO ČRS) již řadu let organizuje rybářské soutěže pro děti. Tentokrát se rozhodla uspořádat podobné zápolení výhradně pro své členy starší 18 let. A tak se v sobotu 6. dubna uskutečnily na rybníku Nový (známějším jako Čarda) rybářské závody O pohár „Českého rybářského svazu, z. s., Místní organizace Jince a městyse Jince“.

Ráno od 6.30 hodin probíhala prezence zájemců, vlastní závody se konaly od 7 do 12 hodin. Následovalo hodnocení výsledků a ocenění nejlepších. Hodnotila se celková délka ulovených ryb. S velkým náskokem zvítězil Jiří Twrdy, který dosáhl 588 cm. Na druhém místě skončil Karel Štrynek s 371 cm a třetí místo obsadil František Šlechta, součet jeho úlovků činil 356 cm. Největší rybu ulovil Jan Anděl. Jednalo se o kapra dlouhého 83 cm.

Pro tři nejlepší závodníky byly připraveny další poháry, krásné knihy a medaile. Za obec se akce ale i závodů zúčastnil člen rady městyse Jince František Gajanec. Spolu s ním předávali ceny předseda MO ČRS Tibor Bartoš a jednatel Miroslav Domanský. Organizátoři počítají s tím, že tuto akci uspořádají i v příštím roce.


 

Do údržby areálu jineckého ekologického koupaliště se zapojili i mladíci (zpředu) Dominik Vinš, René Kenardžiev a David Špina.

Hasiči se o víkendu přestěhovali na ekologické koupaliště

Od pátku 12. do neděle 14. dubna tábořili členové Sboru dobrovolných hasičů Jince na zdejším koupališti. Pracovali na údržbě celého areálu. Zapojili se nejen dospělí hasiči, ale i členové kroužku mládeže. Práce se našla i pro ženy, které například uklízely prostory ve zděné budově, v níž se nacházejí nové šatny a sociální zařízení.

Jednou z hlavních a časově velmi náročných činností bylo čištění vlastního bazénu koupaliště. Technika i lidé dostávali po celé tři dny pořádně zabrat. Ohled se musel brát v mělkých okrajích nádrže i na rostlinky, které během sezóny zajišťují ekologicky šetrné čištění vody. Byla provedena také údržba ploch pro odpočinek návštěvníků s vybavením pro volný čas, včetně nutného ošetření trávníků. Děti se věnovaly odstraňování hustého náletu z hřiště na plážový volejbal.

Činnost jineckého Sboru dobrovolných hasičů je velmi bohatá a zasahuje do mnoha oblastí života obyvatel městyse.


 

Na svátky jara byla zaměřena i soutěž knihovny

Do vyhodnocení dubnové výtvarné soutěže zasáhly školní prázdniny co do termínů i účasti. Ocenit je třeba úsilí autorů všech dvaceti prací, z toho tří kolektivních. Mezi vyhodnocenými byli tentokrát Janička Císařová z 1. třídy, druhák Tomáš Mařík a Ella Borovková z třetího ročníku jinecké základní školy. Odměny nejlepším byly předány ve Společenském centru Josefa Slavíka ve čtvrtek 18. dubna.

Sváteční výzdoba základní školy

Krásná výtvarná díla inspirovaná Velikonocemi se našla tentokrát na mnoha místech městyse. Jednu z nejbohatších výzdob spatřili návštěvníci základní školy v pondělí 15. dubna. Zasloužili se o to také rodiče s dětmi, kteří strávili velkou část předcházející soboty v družině. Žáci školy, učitelé i rodiče měli možnost obdivovat jejich díla nejen ve třídě, ale i po chodbách od vstupu do budovy až k jídelně. Na dekoraci se podíleli i kluci a holky pod vedením paní učitelky Aleny Dujčákové a její kolegyně Myroslavy Feshchak.

Pozvánky:

* Čtvrtek 2. května, Jince, Společenské centrum JS: tvořivky s Markétou a knihovnou, zve Pionýr; od 14 do 17 hodin.

* Sobota 4. května, Čenkov: hasičská soutěž 7. okrsku SDH; od 9 hodin.

* Úterý 7. května, Jince, Společenské centrum JS: Den matek; od 14 hodin.

* Čtvrtek 9. května, Jince: pietní akt na náměstí 1. máje: zve 13. dělostřelecký pluk „Jaselský“ a městys Jince; od 10.30 hodin.

* Čtvrtek 9. května, Jince: pietní akty k 74. výročí osvobození Československa, zvou městys Jince, KSČM Jince a Čenkov; od 16 hodin u hrobu sovětských vojáků na hřbitově, poté před pomníkem na náměstí a nakonec u pomníčku na Klínku.

* Sobota 11. května, Čenkov, hospoda Za vodou: obnovená premiéra hry Lídy Boudové Nový život; od 20 hodin.

* Čtvrtek 16. května, Jince: sbírka pro Diakonii, pořádá Český svaz žen; od 15 do 17 hodin.

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství