Středa, 29. leden 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
První miminko v Porodnici u Slunečné brány v Hořovicích

Za nemocnici přišli popřát Elišce hodně štěstí a zdraví do života Mgr. Jiří Pichlík, hlavní sestra nemocnice, primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová, Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra oddělení a Mgr. Pavla Fíkarová, vrchní sestra gynekologického oddělení a porodnice.První miminko narozené v hořovické porodnici v roce 2020 je holčička Eliška. Malá slečna se narodila 1. 1. 2020 ve 4.56. Šťastní rodiče malé Elišky jsou z nedaleké vsi Chodouň. Eliška při narození vážila 3.760 gramů a měřila 49 cm. Pro maminku Andreu a jejího partnera je to první miminko a my jim přeme, aby jim v životě dělala jen samou radost.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC
Dub
12
2019
ZE ŽIVOTA JINEC
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Nakonec se všichni účastníci jineckého příměstského tábora vyfotografovali na památku s mocným pánem Brd Fabiánem. Foto: Zuzana Belanská.Příměstský tábor skončil

Během celých jarních prázdnin si parta kluků a holek z Jinecka užívala pět dobrodružných dní na příměstském táboře, který se konal od 11. do 15. března při Společenské centru Josefa Slavíka v Jincích. V zasedací místnosti kulturního střediska probíhaly různé soutěže a hry. Vůbec nevadilo nevlídné počasí. Proběhl například přebor v piškvorkách o šestnácti účastnících. Kromě dětí z tábora se do něho mohli zapojit i další zájemci včetně dospělých. Jedním z oceněných tak byl dlouholetý fotbalový činovník Petr Biska.

 

Jeden den byl věnován výletu do Berouna. Zde děti z Jinec navštívily požární stanici. Hasiči jim na úvod povyprávěli o své práci, poté jim ukázali svoji techniku, včetně vozidel. Kluci a holky okoukli například i hydraulické nůžky a vyzkoušeli si speciální hasičské přílby a některé vybavení.

Zaujala i návštěva medvědária se dvěma hrdiny populárních večerníčků. Kdo by řekl, že těm tehdejším maličkým roztomilým medvídkům je dnes už devatenáct let. A na programu bylo i koupání ve zdejším plaveckém bazénu.

Během dalších dnů prožili účastníci tábora sportování v tělocvičně jinecké Sokolovny. Čekaly je cviky na žíněnkách, na lavičce ale i s míči.

Poslední den se vydali opět do přírody, konkrétně k rybníku Pecovák a zařádili si na louce u Litavky. Podle dopisu od vládce Brd se vydali do Vinice hledat Fabiána. Od něho dostali diplomy připomínající celý společně strávený týden.


Program letošního obecního plesu v Jincích byl zvlášť bohatý, a jednotlivé taneční ukázky přilákaly na sál diváky z přísálí i z restaurace. Foto: Miroslav Maršálek.

Ples s bohatým kulturním programem

Městys Jince se svojí kulturní komisí si dal letos záležet na přípravě programu obecního plesu. Ten se uskutečnil v pátek 15. března. O hudbu k poslechu i k tanci se postaraly společně dvě kapely, které se po celý večer střídaly. Jednou z nich byla opět na Jinecku oblíbená hudební skupina Spektrum. Jako druhou pozvali pořadatelé cimbálovou muziku Armádního uměleckého souboru Ondráš. Ale to nebylo vše. V nových kostýmech a s novým repertoárem se předvedly jinecké tanečnice Dupačky. Dalším překvapením byly dva vstupy Taneční skupiny Ivany Bouší. Velký úspěch měla zejména druhá ukázka jejich umění – kankán v pěkné choreografii a v nádherných kostýmech.


Organizátoři programu na dětském maškarním discokarnevalu rozdováděli nejen děti, ale i rodiče a prarodiče.  Foto: Miroslav Maršálek.

V Sokolovně se sešlo nečekaně hodně dětí

Podstatně většímu zájmu veřejnosti než v předešlých letech se těšil letošní dětský maškarní discokarneval v Jincích, který se konal v sobotu 16. března.

Pořadatelé z kulturní komise městyse Jince a Základní organizace Českého svazu žen napočítali 88 dětí a s nimi přišlo 102 dospělých. Spolu s organizátory, vystupujícími tanečnicemi a pracovnicemi v zázemí akce se sešlo na karnevalu více než 200 účastníků. O zábavu se staral tým vedený předsedou komise Václavem Zeiskem, předsedkyní organizace žen Marií Kratochvílovou a pracovnicí městyse Jince Zuzanou Belanskou. Dětské písničky k vytvoření odpovídající příjemné atmosféry vybíral a do sálu pouštěl Jan Krnáč.

Děti se vyřádily nejen při tanci, ale i při zajímavých soutěžích, za které je čekaly zasloužené odměny. Do některých disciplín byli tradičně zapojeni i dospělí.

Jedním z nejvýraznějších momentů zábavného odpoledne bylo vystoupení taneční skupiny Carmen z Hořovic. Dívky v oranžovobílém oblečení s pestrobarevnými květinovými věnečky na hlavách upoutaly i ty nejneposednější kluky z řad nejmenších dětí.


 

Na stupních vítězů turnaje O Příbramskou dámu stanuli jinečtí šachisté – Pionýři: (zleva) Antonín Mezera, Vojtěch Přibyl a Lev Nykonyuk. Foto: Miroslav Maršálek.

Malí šachisté mají za sebou velmi úspěšnou výpravu

Velkému zájmu rodičů se těšila v sobotu 23. března výprava Šachového kroužku Pionýrské skupiny Jince do Příbrami. Zde se mladí příznivci královské hry zúčastnili turnaje O Příbramskou královnu, který je zařazen jako jeden ze sedmi plánovaných do Základního kola Krajského přeboru žáků 2018 - 19. V celkovém pořadí zvítězil hráč pořádajícího Šachového klubu Příbram - Baník Vojtěch Kovářík, následován oddílovým kolegou Matějem Hrubým a nadějným Matějem Rajdlem z Hostomic.

O prestižní titul Příbramské královny mohly bojovat pouze dívky. S přispěním dávky štěstí v posledních dvou kolech se opět po dvou letech stala nositelkou tohoto titulu Tereza Lísková z Jinec, a to těsně před loňskou královnou Eliškou Kováříkovou a svojí oddílovou kolegyní Annou Šimpachovou.

Navíc naši hráči ovládli celé stupně vítězů v kategorii do 10 let díky 1. Vojtěchu Přibylovi, 2. Antonínu Mezerovi a 3. Lvu Nykonyukovi. Výše zmíněné dívky byly v rámci svého regionu ve svých kategoriích na 2. místech.

Ale ani druhá, větší část soutěžního pole nepřijde zkrátka. O titul Příbramského krále budou bojovat kluci opět v Domě dětí a mládeže Příbram v sobotu 18. května. Ale předtím se všichni sejdou na Jineckém Pěšci 2019.


 

Pozvánky:

* Sobota 6. dubna: Jince, Posádkový dům armády: šachový turnaj pro mládež O jineckého Pěšce; prezence od 8 do 8.30 hodin.

* Sobota 6. dubna: Jince, Nový rybník (Čarda): rybářské závody členů místní organizace Jince starších 18 let o putovní pohár Českého rybářského svazu; od 6.30 hodin.

* Sobota 6. dubna: Jince, Rejkovice, Běřín: v rámci akce „Ukliďme Česko“ pořádají jinečtí hasiči sběr železného šrotu; od 8 hodin.

* Pátek 12. dubna: Jince, knihovna: uzávěrka výtvarné soutěže Jaro je tady.

Miroslav Maršálek

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství