Neděle, 21. červenec 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Strážníci zachránili tonoucího

tonHrdinský čin, který si zaslouží velké uznání: strážníci berounské městské policie v pondělí zachránili mladého muže, který se začal topit uprostřed Berounky.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 1/2019
Led
08
2019
ZE ŽIVOTA JINEC PN 1/2019
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Autoři nové knihy Irena Ungrová a Pavel Jícha při besedě o svém díle.  Foto: Miroslav Maršálek.Kniha se líbí pamětníkům, i mladým

V říjnu se dostala ke čtenářům nová kniha Ireny Ungrové a Pavla Jíchy Jinecko pro pamětníky s podtitulem Návrat do minulosti. V pátek 7. prosince se uskutečnila beseda s oběma tvůrci. Proběhla za velkého zájmu obyvatel Jinec v sále Společenského centra Josefa Slavíka. První část setkání uvedl člen rady městyse Miroslav Maršálek a autorům za náročnou a pečlivou realizaci záměru poděkovat starosta městyse Jince Josef Hála. Diváci se dozvěděli, jaký vztah mají autoři k Jincům a okolí, co bylo jejich motivací při plánování odvážného projektu, a prozradili některé detaily z práce na knize. Mnohé poznatky k historii regionu i minulosti Jinec svěřili ostatním účastníkům i přítomní čtenáři. Po skončení vlastní besedy si mohli zájemci knihu zakoupit a nechat si vepsat věnování s podpisy autorů.

 

Paní učitelka Ivana Chocholová a předsedkyně školského výboru Markéta Fraitová při vánočním jarmarku procházejí stánky v jídelně. Foto: Miroslav Maršálek

Soutěž o nejchutnější salát

Již dříve uskutečnila Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Jincích soutěže o nejlepší vánočky, štrůdly nebo výrobky z hermelínu. Letos se sešli amatérští výrobci chutných pokrmů v sobotu 8. prosince v hotelu Kratochvíl, aby přesvědčili, že jsou to právě oni, kteří si dokážou nejlépe poradit s namícháním toho nejchutnějšího bramborového salátu. Do jedenácté hodiny se soustřeďovaly soutěžní vzorky, aby po půl hodině mohla začít vlastní ochutnávka. Odborná porota měla při rozhodování a přidělování bodů těžkou práci, a proto se nakonec o prvenství podělili dva soutěžící jednotlivci a jeden kolektiv. Hlavní organizátorka a předsedkyně zdejších zahrádkářů Iva Jelínková měla tu čest vyhlásit vítězi jineckého zástupce Přemysla Houšku, zahrádkáře Emanuela Kříže z Příbrami a dárkový balíček si odvezli členové delegace Domova Svatý Jan u Krásné Hory. Cenu laické poroty si odnesla do Čenkova Vlaďka Vinšová. A jak bývá zvykem, účastníci se ani letos nerozprchli ihned po vyhlášení, ale poseděli dál při konzumaci „soutěžních prací“. Přitom si mohli popovídat, zazpívat či zatančit. K tomu jim hrála na těchto akcích oblíbená hudební skupina Cirkus Hulata.


 

Velký výběr zboží

Vánoční jarmark v Základní škole Jince je dnes již velkou každoroční akcí. Několik týdnů se zabývají plánováním a přípravou sortimentu nejen žáci, ale i učitelé, sourozenci a rodiče. Třídy mezi sebou soutěží v pestrosti nabídky, aby konkurenci přetáhli potencionální zákazníky. A vše vypuklo naostro v pondělí 10. prosince. Stánky byly nejen ve třídách, ale hlavně v jídelně, výdejně obědů, na chodbách, v suterénu, i prostoru u vchodu do budovy. Také malé děti aktivně nabízely své výrobky a někteří prodejci vsadili na nápaditou reklamu. Pořídit jste si mohli velkou škálu vánočního zboží, ale i něco k snědku, nechyběly párky v rohlíku či teplé nápoje se zákusky. Zkušenosti z jarmarku se děvčatům a chlapcům budou v budoucnu často hodit, a navíc získali i významné finanční prostředky například na uskutečnění nebo zpestření mimoškolních akcí.


 

Velký úspěch na koncertech jinecké pobočky ZUŠ mělo působivé vystoupení žáků přípravné hudební dílny pod vedením Aleny Packové. Foto: Miroslav Maršálek.

Stoupající úroveň jinecké ZUŠky

I v roce 2018 se uskutečnily tradiční vánoční koncerty žáků jinecké pobočky Základní umělecké školy Jakuba Jana Ryby z Rožmitálu pod Třemšínem. Její vedoucí Pavel Hrubý uvedl první vystoupení pro veřejnost v Posádkovém domu armády v Jincích navečer v úterý 11. prosince. Další koncert se uskutečnil ve středu 12. prosince dopoledne pro žáky 1. stupně jinecké základní školy. Poslední, opět pro veřejnost, proběhl tentýž den vpodvečer. Vystupujícími byli především mladí interpreti na hudební nástroje. Program zpestřili žáci literárně dramatického oboru, vystoupil soubor trubačů vedený Pavlem Hrubým, instrumentální soubor pod taktovkou Davida Štěcha a žáci přípravné hudební dílny vedené Alenou Packovou.


V programech hudebního kroužku domova Laguna Psáry na Jinecku měl premiéru i recitátor (uprostřed na vozíčku). A úspěšnou! Foto: Marie Maršálková.

Záslužná tradice pokračuje

Na základě dlouholeté spolupráce navštívil Jinecko opět hudební kroužek domova Laguna z Psár vedený Vendulou Štanclovou. Ve čtvrtek 13. prosince absolvoval dva koncerty. První se uskutečnili tradičně v kostele sv. Mikuláše v Jincích, druhý již podruhé v restauraci U pstruha na Ohrazenici. Vlastní představení uvedli jinecký patriot Pavel Horešovský a pracovnice městyse Jince Irena Ungrová. Diváci vyslechli známé i méně známé melodie a verše v podání klientů domova. Poděkování za uskutečnění obou setkání i jejich skvělou atmosféru patří organizátorům z Jinec a z ohrazenické restaurace, a také městysi Jince a řadě příznivců, kteří přinesli dárky i dobroty pro hosty.


 

Nebývalý zájem o přírodu

Vánočních svátků a s nimi souvisejících dnů volna využila řada obyvatel i návštěvníků Jinecka k tomu, aby se odpoutali od věčného shonu a odpočinuli si společně se svými nejbližšími i přáteli. Mnozí si jako relaxaci zvolili procházku přírodou. Cílem řady výletů se stal i vrchol Plešivce s jeho Čertovou kazatelnou. Mezi dny, kdy se zde sešlo hodně opravdových i svátečních turistů byl 1. leden. Krásy a klid přírody si v silně větrném počasí přišli místní milovníci Brd vychutnat pěšky. Sjelo se sem však i velké množství motorizovaných návštěvníků. O prvním letošním dni stála jejich auta všude. Parkoviště na Klínku nestačilo a tak byla vozidly turistů lemována i hlavní silnice z Jinec do Běštína. Nejvíce jich stálo na komunikaci od Klínku na Běřín. Inu, život v Brdech se viditelně rychle mění.


 

Pozvánky:

* Pátek 11. ledna: Jince: uzávěrka výtvarné soutěže knihovny.

* Pátek 18. ledna: Společenské centrum JS: vyhodnocení soutěže knihovny; od 15 hodin.

* Sobota 19. ledna: Hospoda Za vodou: maškarní bál; od 20 hodin.

* Sobota 26. ledna: Posádkový dům armády Jince: Otevřený přebor Jinec mládeže v šachu 2019, 35 let od založení Šachového kroužku Pionýrské skupiny Jince; prezence od 8 do 8.30 hodin. Miroslav Maršálek

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství