Úterý, 20. srpen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Střety se zvěří

ilustrační fotoLIBOMYŠL - Dne 2. 8. v 23.45 hodin řídil v katastru obce Libomyšl na silnici III. třídy, ve směru od obce Libomyšl směrem na obec Neumětely, osobní automobil tovární značky BMW X5. V km 1,412 uvedené komunikace řidiči vběhlo náhle z levého travnatého silničního příkopu do jízdní dráhy divoké prase. Střetu již nebylo možné zabránit a v důsledku toho došlo ke střetu přední části vozidla s divokým prasetem, které vlivem nárazu uhynulo. U řidiče byla provedena dechová zkouška na přítomnost alkoholu s negativním výsledkem. Ke zranění osob nedošlo. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku 45.000,-Kč.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 22/2018
Pro
04
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 22/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

O tvořivé dílny Pionýrské skupiny Jince je velký zájem. Proto se zájemci musí předem přihlásit.Tvořivky s Markétou

Oddíl Trilobit Pionýrské skupiny Jince pořádá na sklonku roku další tvořivé dílničky pro malé děti. Ve čtvrtek 8. listopadu bylo na pořadu malování na sklo. Většinu času zabralo malování na skleničky. Nejprve se načrtly fixou nanečisto obrázky, poté se obtáhly černou barvou z tuby obrysy a nakonec se takto vzniklá políčka vybarvila různými pestrými barvami. V některých případech bylo možné si nalepit již připravené zlaté či stříbrné kontury. V době, kdy skleničky schly, mohli si kluci a holky vybarvit průhlednou ozdobu vhodnou třeba na vánoční stromeček. Další dvě akce se uskuteční vždy po dvou týdnech a tématem budou nejprve adventní věnce či svícny, a poté si budou moci děti vyrobit svíčky a mýdla.

 

Jineckého Dne válečných veteránů se kromě vojáků a obyvatel městyse zúčastňují každoročně i starší děti ze základní školy.

Den válečných veteránů

V letošním roce se v Praze i na mnoha dalších místech České republiky slavil velkolepě Den válečných veteránů. Pro Jince to není žádná novinka, protože tato událost zde probíhá každoročně. Tentokrát se vojáci i obyvatelé městyse sešli již v pátek 9. listopadu. Věnce k památníku obětem 1. a 2. světové války v parku u náměstí 1. máje položili představitelé 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského“ v čele s velitelem plk. Ivanem Mrázem, starostové několika obcí regionu včetně jineckého Josefa Hály spolu s dalšími významnými hosty a představiteli organizací. Přítomni byli jako již tradičně také žáci 2. stupně Základní školy Jince se svými učitelkami.


 

Ani letos nechyběla drakiáda Na Vyhlídce pořádaná Jinečáčkem.

Nad městysem létali draci

Členové a přátelé spolku Jinečáček se sešli o druhém listopadovém víkendu hned dvakrát. Poprvé to bylo na tradiční drakiádě během sobotního odpoledne v lokalitě Na Vyhlídce. Děti většinou za vydatné pomoci rodičů dostávaly své draky do vzduchu a navzdory nevypočitatelnému větru se je snažily udržet nahoře co nejdéle. Kvůli ochlazení se moc hodil teplý čaj a mnohé děti i maminky ochutnaly i moučníky a jiné dobroty, připravené organizátorkami.

Tentokrát se občerstvení podávalo z úložného prostoru v autě, které bylo podstatně odolnější povětrnostním vlivům, než stany, na které se pořadatelky spoléhaly v minulých letech. Menší děti využily možnost malovat křídami na asfalt. Jako odměnu za snahu dostali všichni malí návštěvníci drakiády bonbóny. Ale i bez toho si jistě odnášeli příjemné dojmy.


 

Dva Jinečáci na stupních vítězů

V sobotu 10. listopadu bylo na stolech v ohrazenické restauraci U Pstruha plno hromádek haléřových mincí. Konal se zde totiž 36. turnaj ve voleném mariáši – Memoriál Josefa Zárybnického. Mezi soutěžícími byl i Jan Haken, starosta pořádajícího 7. okrsku Sboru dobrovolných hasičů působícího na Jinecku. Pravidelně přijíždějí i kolegové ze sousedství. A právě jeden z nich slavil vítězství tentokrát. Kromě věcných cen a diplomů se bojovalo o putovní pohár, který bude nyní tři měsíce v opatrování Ládi Hemra z Běštína. Další dvě medailová místa si nenechali ujít reprezentanti Jinec. Pomyslnou stříbrnou příčku obsadil Václav Zadina a bronzovou Jiří Twrdy.


 

Velkému zájmu dětí se na letošních Martinských světýlkách v Jincích právem těšilo vystoupení Šárky Pexové. Fota: Miroslav Maršálek.

Lampionový průvod se slavností v parku

Další akcí Jinečáčku byla v neděli 11. listopadu Martinská světýlka. V podvečer se sešlo nečekaně velké množství dětí, rodičů i prarodičů na parkovišti před zámkem. Poté, co zhasly pouliční lampy, rozsvítily se lampiónky chlapců i děvčat, a průvod se vydal Husovou a Brigádnickou ulicí do parku u náměstí. Zde na účastníky čekaly stánky s tradičním „martinským“ občerstvením a program uváděný osvědčeným moderátorem a kamarádem jineckých dětí i sportovců Víťou Hofmanem. Součástí akce byl příjezd svatého Martina na koni, ale i písničky s kytarou v provedení Šárky Pexové.


 

Bezpečnější přejezd

V posledních letech došlo k řadě velmi vážných nehod na různých přejezdech na trati Zdice – Protivín. Mnohé obce se domáhaly toho, aby byly opět na ta nejnebezpečnější místa instalovány závory. Počátkem listopadu se dočkali obyvatelé obce Bratkovice a Dominikální Paseky. Dopisovatele Podbrdských novin o tom informovala a na místě vylíčila neúnavná jednání dosavadních funkcionářů obcí nová starostka Bratkovic Eva Kalvodová.


 

Pozvánky:

* Neděle 2. prosince, náměstí 1. máje Jince: zahájení adventu; od 14 hodin.

* Pondělí 3. prosince, Společenské centrum JS: mikulášský milionář v knihovně; od 14 hodin.

* Čtvrtek 6. prosince, klubovna Společenského centra JS: tvořivky s Markétou, zve Pionýr; od 15 hodin.

* Pátek 7. prosince, sál společenského centra JS: beseda s autory knihy „Jinecko pro pamětníky“ Irenou Ungrovou a Pavlem Jíchou; od 17 hodin.

* Sobota 8. prosince, hotel Kratochvíl: soutěž „salátování“, hraje Cirkus Hulata, zvou zahrádkáři; od 10.30 hodin.

* Úterý 11. a středa 12. prosince, Posádkový dům armády: koncerty žáků hudebního oboru ZUŠ JJR pro veřejnost; oba od 17 hodin.

* Středa 12. prosince, sál Společenského centra JS: veřejné zasedání zastupitelstva; od 17 hodin.

* Čtvrtek 13. prosince: koncerty pěveckého kroužku domova Laguna Psáry; od 16.30 hodin v kostele sv. Mikuláše v Jincích, od 17.30 v restauraci U Pstruha na Ohrazenici.

Miroslav Maršálek

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství