Neděle, 21. červenec 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Strážníci zachránili tonoucího

tonHrdinský čin, který si zaslouží velké uznání: strážníci berounské městské policie v pondělí zachránili mladého muže, který se začal topit uprostřed Berounky.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 20/2018
Lis
07
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 20/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Havelské posvícenské trhování si už trvale vydobylo místo v kalendáři jineckých podzimních akcí. Foto: Irena Ungrová.Havelské posvícenské trhování

Již posedmé uspořádala Základní organizace Českého zahrádkářského svazu havelské posvícenské trhování. Uskutečnilo se v sobotu 13. října na náměstí 1. máje v Jincích. Jako obvykle bylo možné po celý den zakoupit různé zboží, například ve stáncích s bižutérií, keramikou, pletenými a háčkovanými výrobky, přívěsky, magnetkami, brambůrkami, uzeninami a občerstvením.

 

Součástí akce byla rovněž tradiční výstava, na níž jsme si mohli prohlédnout výsledky úspěšného snažení zdejších zahrádkářů. Vystaveny zde byly květiny, zelenina, ovoce i aranžmá z těchto výpěstků. Zájem budily například rajčata hned v několika druzích, brambory, papriky, mrkve, ředkvičky, cibule, červená řepa, hrách, jahody, vodní melouny, cukety, chmel, hroznové víno, dýně, jablka, hrušky, vlašské ořechy, lískové oříšky, kaštany, koření, netřesky, adventní svícny, věnečky, svíčky, křížaly, vánoční ozdoby. Pro orientaci návštěvníků byly na stolech nejen popisky vystavovaných exponátů, ale i jména zahrádkářů, kteří je organizátorům poskytli. Mnohé z nich se rovněž daly zakoupit.

I tentokrát se uskutečnily soutěže jedlíků. První soupeři se ládovali koláčem, druzí měli spořádat co nejvíce bramboráků. Ti nejúspěšnější se pak utkali ve finále, v němž jim byla předložena ke konzumaci houska s limonádou. Vítězství si tentokrát odnesl přespolní profesionál Ladislav Troch. Dárkové balíky a poháry byly rozdány, ale zábava pro dospělé i děti pokračovala. Velkou měrou k příjemné atmosféře přispěla hudební skupina Cirkus Hulata.


 

Členové tří nejlepších týmů v soutěži Družstvo na lovu. Foto: Miroslav Maršálek.

Ve znamení patrona myslivců

Kulturní komise městyse Jince uspořádala v sobotu 20. října 8. Hubertský den. Tentokrát se konal v areálu Sokolské zahrady. Jen v dopoledním čase probíhala akce i v okolí. Až na svahy vrchu Vystrkova vedla trasa Hubertské stezky. Rodinné kolektivy na ní plnily různé disciplíny a po jejich absolvování se vrátily na výchozí místo. Tam o půl druhé začal hlavní program.

Jednotlivci si mohli zasoutěžit v Hubertském čtyřboji. Děti se ucházely o ocenění ve výtvarné soutěži. Obrázky si měli možnost namalovat přímo ve stanu pořadatelů. Vyhodnocení nejlepších prací proběhlo ve třech věkových kategoriích. Labužníci si mohli, pokud měli štěstí, zpestřit svůj jídelníček při lovu klobás z jedoucího kolečka.

Jedním z vrcholů dne byla akce Družstvo na lovu. Zúčastnit se ho mohla minimálně tříčlenná družstva s nejméně jedním dítětem. Jeho členové měli za úkol například táhnout po trase těžké poleno, trefovat se kruhy na kůl, střílet lukem na cíl či oštěpem zasáhnout maketu lovného zvířete. Vše na čas. Nejúspěšnější ze všech deseti zúčastněných byla Syndy Hofmanová se svým týmem, druhé místo obsadilo rodinné družstvo Kotlárových a bronzovou příčku vybojoval tým ve složení Pavel Gorian, Petr Hudeček a Damián Fous.


 

Malí výtvarníci malovali hmyz

Výtvarná soutěž knihovny probíhá každý měsíc. Úkolem dětí je jakoukoliv technikou ztvárnit vyhlášené téma. Tentokrát bylo ne tak docela obvyklé - hmyz. Při vyhlášení bylo zdůrazněno, že se jedná o třídu šestinohých živočichů. Asi proto, aby soutěžící nepodsouvali například pavouky, kteří mají osm nohou. Přes zvláštní téma se sešlo více než 40 prací jednotlivců i kolektivů. Z nejmladších tvůrců se dočkali odměny prvňáčci Terezka Plecitá s Izabelkou Tichou z Hluboše a Jakub Vlach, Kája Šimpach, Karolínka Jindřichová a Matěj Brožík z jinecké základní školy. Naopak nejstarší z vyhodnocených byly Nicol Buchtelová z Hluboše a Miriam Urbanová z Jinec, které navštěvují 4. třídy. Z kolektivních prací se dočkala ocenění společná práce oddílu Trilobit Pionýrské skupiny Jince.


 

Výlet za nákupy

V neděli 21. října uspořádal jinecký Český svaz žen tradiční zájezd na nedělní trhy do Ředhoště. Akce se uskutečnila za podpory městyse Jince a těšila se opět velkému zájmu především jineckých žen.

Pozvánky:

* Sobota 3. listopadu, Jince, jídelna základní školy: Turnaj nadějí a přebor ZŠ a MŠ Jince, zve Pionýr a ZŠ; prezence od 8 do 8.30 h.

* Neděle 4. listopadu: 100 let Československa, houslový koncert v památníku A. Dvořáka na Vysoké, Michal Foltýn, prof. Daniela Foltýnová, autobus z Jinec; od 15 h.

* Neděle 4. listopadu, Jince, Společenské centrum JS: úvodní utkání regionální soutěže v šachu TJ Jince – ŠK Rakovník B; od 9 h.

* Pátek 9. listopadu, Jince, náměstí 1. máje: Den válečných veteránů; od 11 h.

* Sobota10. listopadu, Jince, lokalita Na Vyhlídce: drakiáda, zve Jinečáček; od 15 h.

* Neděle 11. listopadu, Jince: Martinská světýlka, zve Jinečáček; sraz v 17.30 h na parkovišti u základní školy.

Miroslav Maršálek

 

Komentáře

 
0 #1 Sindy Hochmanová 2018-11-19 08:07
Dobrý den,děkujeme za krásný článek ale máte tam hrubičku. :-) Jmenuji se Hochmanová Sindy.
S přáním Hezkého dne,Sindy
Citovat
 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství