Středa, 16. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Středočeský kraj bude podporovat studium praktických sester

sestraK podporovaným oborům vzdělání v rámci strategie podpory odborného vzdělávání ve Středočeském kraji přibude podle rozhodnutí krajských radních obor praktická sestra.

„Chceme zvýšit zájem o studium praktických sester. Na trhu je kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru vážný nedostatek,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk (ANO 2011).

Podle radního pro oblast školství Prof. MUDr. Zdeňka Seidla (ČSSD) je kraj zřizovatelem sedmi středních zdravotních škol. „Na nich bude obor praktická sestra zařazen do stipendijního programu,“ uvedl Zdeněk Seidl.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 19/2018
říj
20
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 19/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Pavel Jícha a Irena Ungrová představují svoji knihu Jinecko pro pamětníky.Nová kniha Jinecko pro pamětníky

s podtitulem Návrat do minulosti se dostala velmi rychle do povědomí veřejnosti. Je to dílo, na kterém se pracovalo několik let, a podklady byly shromažďovány ještě dávno před tím, než vznikla myšlenka vytvořit z nich publikaci. Autorkou textu a uspořádání knihy je Irena Ungrová, se získáváním podkladů ji pomáhal Pavel Jícha, který přitom využil i velmi cenné sbírky svého otce. Poprvé byla publikace představena veřejnosti při slavnostním zasazení nové památné lípy a poté i na vernisáži výstavy historických fotografií. Za všechny ohlasy dejme slovo Olze Skalické, která rovněž poskytla podklady: „Velmi zdařilé zpracování takového množství informací a fotografií. Musela jste tomu věnovat spoustu času. Obdivuji vás, že jste se do toho pustila a výsledek je úžasný. Publikace mě moc překvapila, nečekala jsem něco tak obsáhlé. Je to moc hezky udělané a při listování se vracím zpátky do dětství.“

 

Mnohé exponáty výstavy budily velkou pozornost. Výstava se musela prodloužit téměř o týden.

Slavnostní zahájení výstavy

Spolek Jinečáček ve spolupráci s městysem Jince uspořádal u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky ve Společenském centru Josefa Slavíka výstavu starých fotografií Jinec a retro potřeb pro domácnost. Vernisáž proběhla v úterý 25. září před budovou kulturního střediska. Program moderoval mluvčí magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman. O kulturní vystoupení se postarali mladší žáci jinecké pobočky Základní umělecké školy JJR zpěvačka Markéta Vejrová a houslista Antonín Hric. Oba doprovodila na kytaru a housle paní učitelka Alena Packová. Průvodce podvečerním programem postupně vyzpovídal organizátorky výstavy Jitku Píchalovou a Ivanu Chocholovou z Jinečáčku a pracovnici městyse Jince Irenu Ungrovou. Poté se všichni odebrali k prohlídce výstavy. Bylo obdivuhodné, co všechno se podařilo shromáždit. Pozornosti se těšily například staré kusy nábytku, nástroje do kuchyně i pro kutily či zemědělce, knihy a učebnice i se školní brašnou, přístroje na focení i vyvolávání fotografií, oděvy, hračky… Prostě vše, co používali naši předci v minulých stoletích a co se podařilo zachovat do dnešních dnů.


 

Úspěšný výlet na Okoř

Výlet uspořádali turisté Tělocvičné jednoty Sokol Jince pod vedením Jany Tesařové. Kromě hradu navštívili účastníci i zoologickou zahradu v obci Zájezd a město Buštěhrad.


 

Jince 5

Volby v Jincích opět vyhráli komunisté

Hlasování proběhlo ve čtyřech volebních okrscích. Největší důvěru obyvatel Jinec získala Komunistická strana Čech a Moravy. Pro její osobnosti se vyslovilo 45,13% voličů. Jejím lídrem byl i starosta městyse Jince RSDr. Josef Hála, který měl i suverénně nejvyšší počet hlasů – celkem 571. Hranici 300 hlasů překročilo celkem 8 kandidátů, z toho 7 jich bylo právě z KSČM. V novém patnáctičlenném orgánu bude za komunisty 7 zastupitelů.

Z ostatních stran se nad hranici 300 hlasů dostala pouze Gabriela Sklenářová. Ta kandidovala za volební stranu Aktivita pro obec Jince a společně s dalšími třemi kolegy přeskočila i lídra své kandidátky. Jejich volební strana skončila se ztrátou 14 procent na vítěze druhá s 31,23% a složitý systém určování mandátů jí přidělil pět míst v novém orgánu. Pomyslnou třetí příčku si zachovalo Sdružení nezávislých kandidátů – hasiči Jince, kteří budou mít v zastupitelstvu 2 lidi. Poslední členkou nového zastupitelstva bude Iva Jelínková ze Strany zelených a nezávislých, kterou do čela kandidátky vytáhli voliči z 8. místa.

Nové zastupitelstvo tvoří 12 dosavadních zastupitelů. K nim přibyla Emilie Hurychová, která byla do roku 2006 starostkou Jinec a Jiří Švamberg, který byl v minulosti členem rady městyse. Jediným úplně novým zastupitelem se stal Pavel Bašík, nezávislý za KSČM. V novém zastupitelstva jsou všichni dosavadní členové rady a předsedové obou výborů. Žádná velká senzace se tedy neočekává.

Pozvánky:

* Pátek 19. října, Společenské centrum JS Jince: vyhodnocení výtvarné soutěže knihovny na téma Hmyz: od 15 hodin.

* Sobota 20. října, Sokolská zahrada Jince: Hubertský den: od 11 hodin.

* Neděle 21. října: autobusový zájezd na trhy do Ředhoště, pořádá Česká svaz žen: odjezd v 6 hodin.

* Pondělí 29. října, Společenské centrum JS Jince: Podzimní miniturnaj v šachu, především pro mládež: od 14 hodin.

* Sobota 3. listopadu, jídelna základní školy Jince: Turnaj nadějí a přebor ZŠ a MŠ Jince, zve Pionýr a ZŠ; prezence od 8 do 8.30 h.

Miroslav Maršálek

 

Komentáře  

 
0 #1 profile2078 2018-11-02 14:32
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://www.fdoool.com/m/albums/userpics/10195/cheap-package-web-hosting-86008.jpg
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství