Neděle, 21. červenec 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Strážníci zachránili tonoucího

tonHrdinský čin, který si zaslouží velké uznání: strážníci berounské městské policie v pondělí zachránili mladého muže, který se začal topit uprostřed Berounky.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 19/2018
říj
20
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 19/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Pavel Jícha a Irena Ungrová představují svoji knihu Jinecko pro pamětníky.Nová kniha Jinecko pro pamětníky

s podtitulem Návrat do minulosti se dostala velmi rychle do povědomí veřejnosti. Je to dílo, na kterém se pracovalo několik let, a podklady byly shromažďovány ještě dávno před tím, než vznikla myšlenka vytvořit z nich publikaci. Autorkou textu a uspořádání knihy je Irena Ungrová, se získáváním podkladů ji pomáhal Pavel Jícha, který přitom využil i velmi cenné sbírky svého otce. Poprvé byla publikace představena veřejnosti při slavnostním zasazení nové památné lípy a poté i na vernisáži výstavy historických fotografií. Za všechny ohlasy dejme slovo Olze Skalické, která rovněž poskytla podklady: „Velmi zdařilé zpracování takového množství informací a fotografií. Musela jste tomu věnovat spoustu času. Obdivuji vás, že jste se do toho pustila a výsledek je úžasný. Publikace mě moc překvapila, nečekala jsem něco tak obsáhlé. Je to moc hezky udělané a při listování se vracím zpátky do dětství.“

 

Mnohé exponáty výstavy budily velkou pozornost. Výstava se musela prodloužit téměř o týden.

Slavnostní zahájení výstavy

Spolek Jinečáček ve spolupráci s městysem Jince uspořádal u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky ve Společenském centru Josefa Slavíka výstavu starých fotografií Jinec a retro potřeb pro domácnost. Vernisáž proběhla v úterý 25. září před budovou kulturního střediska. Program moderoval mluvčí magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman. O kulturní vystoupení se postarali mladší žáci jinecké pobočky Základní umělecké školy JJR zpěvačka Markéta Vejrová a houslista Antonín Hric. Oba doprovodila na kytaru a housle paní učitelka Alena Packová. Průvodce podvečerním programem postupně vyzpovídal organizátorky výstavy Jitku Píchalovou a Ivanu Chocholovou z Jinečáčku a pracovnici městyse Jince Irenu Ungrovou. Poté se všichni odebrali k prohlídce výstavy. Bylo obdivuhodné, co všechno se podařilo shromáždit. Pozornosti se těšily například staré kusy nábytku, nástroje do kuchyně i pro kutily či zemědělce, knihy a učebnice i se školní brašnou, přístroje na focení i vyvolávání fotografií, oděvy, hračky… Prostě vše, co používali naši předci v minulých stoletích a co se podařilo zachovat do dnešních dnů.


 

Úspěšný výlet na Okoř

Výlet uspořádali turisté Tělocvičné jednoty Sokol Jince pod vedením Jany Tesařové. Kromě hradu navštívili účastníci i zoologickou zahradu v obci Zájezd a město Buštěhrad.


 

Jince 5

Volby v Jincích opět vyhráli komunisté

Hlasování proběhlo ve čtyřech volebních okrscích. Největší důvěru obyvatel Jinec získala Komunistická strana Čech a Moravy. Pro její osobnosti se vyslovilo 45,13% voličů. Jejím lídrem byl i starosta městyse Jince RSDr. Josef Hála, který měl i suverénně nejvyšší počet hlasů – celkem 571. Hranici 300 hlasů překročilo celkem 8 kandidátů, z toho 7 jich bylo právě z KSČM. V novém patnáctičlenném orgánu bude za komunisty 7 zastupitelů.

Z ostatních stran se nad hranici 300 hlasů dostala pouze Gabriela Sklenářová. Ta kandidovala za volební stranu Aktivita pro obec Jince a společně s dalšími třemi kolegy přeskočila i lídra své kandidátky. Jejich volební strana skončila se ztrátou 14 procent na vítěze druhá s 31,23% a složitý systém určování mandátů jí přidělil pět míst v novém orgánu. Pomyslnou třetí příčku si zachovalo Sdružení nezávislých kandidátů – hasiči Jince, kteří budou mít v zastupitelstvu 2 lidi. Poslední členkou nového zastupitelstva bude Iva Jelínková ze Strany zelených a nezávislých, kterou do čela kandidátky vytáhli voliči z 8. místa.

Nové zastupitelstvo tvoří 12 dosavadních zastupitelů. K nim přibyla Emilie Hurychová, která byla do roku 2006 starostkou Jinec a Jiří Švamberg, který byl v minulosti členem rady městyse. Jediným úplně novým zastupitelem se stal Pavel Bašík, nezávislý za KSČM. V novém zastupitelstva jsou všichni dosavadní členové rady a předsedové obou výborů. Žádná velká senzace se tedy neočekává.

Pozvánky:

* Pátek 19. října, Společenské centrum JS Jince: vyhodnocení výtvarné soutěže knihovny na téma Hmyz: od 15 hodin.

* Sobota 20. října, Sokolská zahrada Jince: Hubertský den: od 11 hodin.

* Neděle 21. října: autobusový zájezd na trhy do Ředhoště, pořádá Česká svaz žen: odjezd v 6 hodin.

* Pondělí 29. října, Společenské centrum JS Jince: Podzimní miniturnaj v šachu, především pro mládež: od 14 hodin.

* Sobota 3. listopadu, jídelna základní školy Jince: Turnaj nadějí a přebor ZŠ a MŠ Jince, zve Pionýr a ZŠ; prezence od 8 do 8.30 h.

Miroslav Maršálek

 

Komentáře

 
0 #1 profile2078 2018-11-02 14:32
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://www.fdoool.com/m/albums/userpics/10195/cheap-package-web-hosting-86008.jpg
Citovat
 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství