Středa, 26. červen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Kemp Na Hrázi v Berouně

V kempu u Berounky si užijí milovníci vodyKemp Na Hrázi neslouží jen pro turisty, na své si přijdou i Berouňáci. Na břehu Berounky totiž můžete v parném létu využít pískovou opalovací plochu, vstup do Berounky vám usnadní zdejší molo. Zároveň si také můžete vypůjčit nafukovací rafty nebo paddleboardy.

Vstupné činí 50 Kč na osobu na celý den, děti do 10 let mají vstup zdarma. Občerstvení je na místě zajištěno. Město Beroun

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 17/2018
Zář
24
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 17/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Na hasičských soutěžích 1. září v Ohrazenici se dařilo křešínským dětem, které patřily k nejmladším účastníkům.Děti dětem

Mladí hasiči z Jinec a okolí spolu se svými vedoucími nezaháleli ani o prázdninách. Připravovali se na akci Děti dětem, která se uskutečnila v sobotu 1. září na Ohrazenici. Pořádal ji za podpory obce a dalších sponzorů ohrazenický Sbor dobrovolných hasičů (SDH) reprezentovaný starostkou Danou Královou a velitelem jednotky Petrem Kusým. Průběhem provázal moderátor Karel Vydra. Přítomni byli opět i zástupci nadace Šance onkoláčkům. Výtěžek z akce byl tentokrát poskytnut rodičům Terezky z Jinec.

Dopoledne probíhaly dvě kolektivní soutěže. Každá se vyhodnocovala samostatně. Jednalo se o požární útok a štafetu. Posuzovaly se výkony ve třech věkových kategoriích: starší žáci, mladší žáci a přípravky. V celkovém pořadí zvítězili v požárním útoku mladší hasiči SDH Křešín před SDH Ohrazenice a SDH Čenkov. V požární štafetě obsadili 1. místo starší žáci SDH Ohrazenice před mladšími SDH Křešín a SDH Jince.

Jednotlivci mohli prokázat svoji zručnost v manipulaci s hadicemi. Nejdříve rozhodit, pospojovat, a pak zase v co nejkratším čase smotat. Velké pozornosti se těšil student Jakub Šimáček, který motorovými pilami vyřezal velkou houbu.

 

Přes nepříznivé počasí řada diváků na akci „Prázdniny končí na Křešíně“ vydržela.

Prázdniny skončily na Křešíně

Problémy způsobilo v sobotu 1. září počasí organizátorům akce Prázdniny končí na Křešíně, jimiž byl spolu s obcí Křešín, Miloslavem Mudrou i městys Jince. Vinou deště ji navštívilo méně diváků, než se čekalo. Jednalo se o pestrou přehlídku umělců, hudebních skupin i dětských atrakcí. Začínala brzy odpoledne a končila oproti plánu dlouho po půlnoci. První část programu moderoval Upír Krejčí, který rovněž asistoval starostovi Miloslavu Mudrovi při sázení stromu svobody. Diváci, kteří se nenechali zastrašit počasím, si vychutnali vystoupení artistů cirkusu Jung, ohňovou show Petra Fiedora, i koncerty Stringladis, Maxim Turbulenc, Marka Černocha, Alkehol revivalu, Rocksany i Kroků Michala Davida.


První okamžiky novopečených prvňáčků v Základní škole Jince.

Zahájení školního roku v Jincích

proběhlo v pondělí 3. ledna stejně slavnostně jako v minulých letech. Nastávající prvňáčci se sešli naposledy v mateřské školce a odtud šli společně do velké školy. Doprovázely je obě nové paní učitelky, místostarosta městyse Jince Ján Vavrek, nově jmenovaný ředitel ZŠ a MŠ Petr Brychta, rodiče i další zájemci. Každého žáčka se ujal některý deváťák. Převzal ho před vchodem do budovy, věnoval mu kytičku a dovedl do té správné první třídy. Zde se ujala slova třídní učitelka, uvedla pana ředitele, předala první pokyny a po odchodu hostů i rodičů začala první zatím ještě nenáročná hodina.


 

Prvního československého prezidenta přivítal v Jincích i starosta Josef Hála. Pak společně zapózovali početným fotografům.Oslavy Dne železnice v Jincích

U příležitosti letošních oslav projíždělo v sobotu 8. září městysem Jince několik mimořádných historických vlaků. Jedním z nich byl před desátou hodinou spoj tažený parní lokomotivou. Kvůli němu se dostavil na jinecké nádraží i první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk se svojí chotí Charlottou a oběma dětmi. Po celou dobu návštěvy ho doprovázel ministr vojenství Milan Rastislav Štefánik. Vzácné hosty na půdě Jinec přivítal starosta městyse Josef Hála. Mezitím budoucí ministr, nyní ještě malý Honzík, rozdával pozvánky a lákal přítomné do Příbrami na dvě odpolední představení hry Bedřich Hrozný v provedení divadla Za vodou z Čenkova. Herci tohoto ochotnického souboru také celou akci včetně účasti hlavy státu „zařídili“. Událost se těšila velkému zájmu cestujících, diváků a fotografů.


 

Velké pozornosti obyvatel Jinecka se právem těšil nultý ročník setkání milovníků chladnokrevných koní v Rejkovicích. Fota: Miroslav Maršálek.

Setkání milovníků chladnokrevných koní

Toto setkání proběhlo v sobotu 8. září v Rejkovicích. V jeho rámci měli diváci, kterých přišlo opravdu hodně, možnost sledovat zápolení ve třech disciplínách. Kočí museli prokázat velké zkušenosti v ovladatelnosti koní při manipulaci s kládou, předvedli atraktivní formanskou jízdu jednospřeží a nakonec ukázali, jak si jejich svěřenci dokážou poradit s těžkým potahem. Body z každé disciplíny se sečetly a po vyhodnocení jednotlivých soutěží bylo vyhlášeno a oceněno celkové pořadí ve všestrannosti. Jinecké patrioty potěší, že nejcennější trofej si odnesl František Kratochvíl z Rejkovic. Pro informované není tajemstvím, že se František rozhodující měrou podílel na zorganizování akce, která se v Jincích uskutečnila poprvé. Vzhledem k perfektní přípravě se však již plánuje, že se sem milovníci koní v budoucnu vrátí.


 

Den dědečků

Pro Jince tradiční svátek oslavili obyvatelé Jinec v sobotu 8. září na Sokolské zahradě. Posedět s přáteli přišli nejen dědečkové a babičky, ale i někteří příslušníci mladších generací. Krátce je jménem pořádající obce i její kulturní komise přivítal starosta městyse Jince Josef Hála. Hlavně k poslechu, ale i k tanci hrála dechová kapela Miloslava Kadlece.


 

Pozvánky:

* Sobota 22. září, areál huti Barbora v Jincích: slavnost 100 let Československa spojená s vysazením lípy svobody a s kulturním programem; od 14 hodin.

* Sobota 25. – 30. září, Společenské centrum JS Jince: 100 let Československa, výstava historických fotografií a retro doplňků do domácnosti; vernisáž s vystoupení žáků ZUŠ v sobotu 25. září od 17 hodin.

* Sobota 29. září: zájezd na Okoř, do zooparku a do Buštěhradu, pořádají turisté TJ Sokol; odjezd v 7.50 hodin. Miroslav Maršálek

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství