Středa, 16. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Středočeský kraj bude podporovat studium praktických sester

sestraK podporovaným oborům vzdělání v rámci strategie podpory odborného vzdělávání ve Středočeském kraji přibude podle rozhodnutí krajských radních obor praktická sestra.

„Chceme zvýšit zájem o studium praktických sester. Na trhu je kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru vážný nedostatek,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk (ANO 2011).

Podle radního pro oblast školství Prof. MUDr. Zdeňka Seidla (ČSSD) je kraj zřizovatelem sedmi středních zdravotních škol. „Na nich bude obor praktická sestra zařazen do stipendijního programu,“ uvedl Zdeněk Seidl.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 15/2018
Srp
31
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 15/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Medailisté turnaje v plážovém volejbalu Beach cup Jince 2018.Zvítězili potřetí za sebou

Již počtvrté se uskutečnil na koupališti v Jincích turnaj v plážovém volejbale dvojic Beach cup 2018. Po celou sobotu 7. července probíhaly boje v šestičlenných skupinách, jedna parta hrála dopoledne, druhá odpoledne. Do podvečerních vyřazovacích zápasů nastoupila čtyři nejlepší družstva z každé skupiny. V zápase o třetí místo zvítězila dvojice Jakub Hrkal a Dominika Tkáčová nad sourozenci Alešem a Radkem Hůlovými.

O nejcennější kov byl sveden vyrovnaný zápas. Po stavu 1 : 1 na sety následoval třetí set. Nakonec zbylo stříbro na bratry Zdeňka a Jana Pšeničkovy z Čenkova. Už jejich postup do finále byl překvapením pro ty, kteří věděli, že ze skupiny postoupili až jako čtvrtí. A tak se nakonec vítězi celého turnaje stali již potřetí za sebou Marek Hartman a Petr Chochola.

 

Z trasy běhu do vrchu Lochovice – Plešivec.

Na Plešivec doběhl jako první Pechek

Několik jineckých sportovců se zúčastnilo v neděli 8. července šestnáctého ročníku běžeckého závodu do vrchu z Lochovic na vrchol Plešivce. Soutěž byla zařazena do Českého poháru v běhu do vrchu a byla rovněž přeborem Středočeského kraje a součástí Brdského poháru. Na start hlavního závodu u mostu přes Litavku se postavilo 191 běžců. Trať byla dlouhá 5 600 metrů s převýšením 350 metrů a končila v těsné blízkosti Čertovy kazatelny. Nejrychlěji ji zdolal pětinásobný maratónský mistr republiky Petr Pechek z Kerteamu před Vlastou Fleglem z AO Spartak Vrchlabí a Michalem Vokrouhlíkem. Z reprezentantů Jinecka byli nejlepší Radek Hůla (Jince), z žen Ivana Chocholová, reprezentující Základní školu Jince.

Samostatné závody po rovinkách podél Litavky byly určeny dětem. Zde se z jineckých nadějí nejvíce dařilo Emě Kreuzové, která v kategorii dívek do 5 let vybojovala stříbrnou medaili.


V průběhu slavnostního večera na závěr letní školy s výukou jazyků vystoupili čeští a ruští studenti s vlastním kulturním programem.

Jince podpořily mezinárodní akci studentů

Po celý červenec probíhaly dva turnusy 12. ročníku Mezinárodní letní školy s výukou ruského a českého jazyka. Každého z nich se zúčastnilo několik desítek studentů z České republiky a Ruské federace. Spolu s městy Březnice a Rožmitál pod Třemšínem převzal záštitu nad akcí i městys Jince. V sobotu 14. července se zúčastnili starosta Josef Hála a zastupitel Miroslav Maršálek slavnostního ukončení prvního běhu. V průběhu tohoto večera byla absolventům předána osvědčení o zdárném ukončení kurzu, ocenění pro nejlepší studenty, ceny za umístění ve sportovních soutěžích i upomínkové předměty.

Účastníci byli ubytováni v areálu střední školy v Březnici a kromě zdokonalování v obou jazycích měli bohatý kulturní, sportovní a turistický program. Protože trávili většinu času společně, měli možnost poznat podmínky života, zájmy i starosti svých zahraničních kamarádů. Každoročně mezi nimi vznikají nová přátelství, která trvají i v následujících letech, bez ohledu na vzdálenosti a hranice.


Přehlídku hudebních skupin na Rock festu Jince 2018 zahájila mladá příbramská kapela Compromysh.

I letošní Rock fest Jince 2018 se vydařil

V sobotu 4. srpna o prázdninách tradičně vylidněné Jince najednou ožily davy převážně mladých lidí. Od 13 hodin se na pódiu v areálu Sokolské zahrady střídala jedna kapela za druhou. Na úvod pozval hlavní organizátor Zdeněk Ulman z čenkovské hospody Za vodou hudební skupinu Compromysh. Její členové se sice jako hudebníci představili poprvé, ale jinak zde nejsou neznámí. Například kytarista Ladislav Černohorský se stal v osmdesátých letech dosud nejúspěšnějším účastníkem šachových Jineckých Pěšců, když třikrát zvítězil. Po vystoupení skupiny Pekař následovala v regionu hodně populární kapela Kabát revival Plzeň. Zábavu rozjely rovněž skupiny Trautenberk a Traktor. Již poněkolikáté na jineckém pódiu vystoupili známí hudebníci Jaksi Taksi. V nočních hodinách uzavřely celý program letošního rokového festivalu skupiny Walda gang a Visací zámek. Zatímco jiní pořadatelé kulturních a sportovních akcí nejsou příliš spokojeni s návštěvností, organizátoři jineckého rock festu si rozhodně stěžovat nemohou. Letošní přehlídku si přišlo užít hodně přes tisíc příznivců.


Mezi účastníky Memoriálu Petra Duška v malé kopané byl i tým AC Return z Jinec.

Spolu s hlubošskými fotbalisty slavili i jinečtí sportovci

Již dvacet let vyvíjí bohatou činnost kolektiv hráčů kopané AC Hluboš. V sobotu 4. srpna oslavili toto výročí uspořádáním 15. ročníku Memoriálu Petra Duška v malé kopané. Celodenní oslavy byly zakončeny večerním posezením s živou kapelou. Po celou dobu si účastníci i diváci měli možnost prohlédnout výstavu mnoha trofejí, které za dobu existence parta hlubošských fotbalistů nashromáždila. A v sobotu k nim přidala další – a to dokonce za 1. místo. Akce se zúčastnili i členové jineckého týmu AC Return. Nejlepšími našimi střelci byli Jiří Zadina a Josef Lebeda, kteří střelili po dvou brankách. Dále za nás hráli František Horák, Jaroslav Zadina, Petr Gestenföfer, Martin Škrabal, Petr Záluský a Marián Křižan.


 

Pozvánky:

* Neděle26. srpna a 2. září, společenské centum Jince: letní miniturnaje v šachu, zve Pionýr; od 9 hodin.

* Od pondělí 27. do pátku 31. srpna: Pět dní v balónu, příměstský tábor Pionýrské skupiny Jince, zve oddíl Trilobit; vždy od 8 do 17 hodin.

* Sobota 1. září, Ohrazenice: Děti dětem, hasičské soutěže pro děti; od 9 hodin.

* Sobota1. září, Křešín: Prázdniny končí na Křešíně, vystoupí Maxim turbulenc, Upír Krejčí, Alkehol, Rocksana, Kroky a další umělci, Zvou obec Křešín, městys Jince a Miloslav Mudra; od 14 hodin.

Text + foto: Miroslav Maršálek.

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství