Středa, 20. březen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Linka EDA pomohla za dobu své existence více než dvěma tisícům rodin v těžké krizi

Linka EDA pomohla za dobu své existence více než dvěma tisícům rodin v těžkéPraha, 15. března 2019 - Krizová telefonická Linka EDA 800 40 50 60 slaví čtyři roky od svého vzniku. Za dobu své působnosti pomohla 2400 rodinám, které se ocitly v těžké životní situaci. Na Linku EDA se mohou obrátit, když se dozví závažnou diagnózu svého dítěte nebo se musí vypořádat s následky jeho těžkého úrazu. Služba je poskytována na území celé České republiky. Linka EDA je v provozu každý pracovní den od 9 do 15 hodin.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 14/2018
Srp
05
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 14/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Dětem se v Podluhách líbila hra „Člověče, nezlob se“, kterou přivezli Pionýři z Jinec. Foto: Miroslav Maršálek.Pionýři předvedli deskové hry

O posledním červnovém týdnu se přímo v Jincích moc výjimečných akcí nekonalo. Jinečáci spíše odjížděli na akce do okolí. Pionýrská skupina Jince se zúčastnila v sobotu 23. června předprázdninové akce pro děti v Podluhách, kde připravili pořadatelé řadu atrakcí. Naši zástupci trochu přispěli k pestrosti nabízené zábavy prezentací deskových her, které provozují v klubovně Společenského centra nebo jimi obohacují jiné zábavné či sportovní akce. Přivezli jsme odborníky na šachy, takže bylo možné si zahrát partii nebo se naučit něco z pravidel. Z ostatních her byl zájem především o velké „Člověče nezlob se“ na koberečku, ale to se odehrávalo na zemi. Z pravých stolních her to vyhrál Quoridor a hlavolamy.


 

 

Vystrkov je nyní chráněn před třtinou křovištní, nežádoucími keři a náletem, ale i neukázněnými návštěvníky. Foto: Miroslav Maršálek.

Při ochraně cenné přírody pomáhají domácí zvířata

Pokud se rozhodnete podívat do přírody a zvolíte si Vystrkov nad městysem Jince, může se vám stát, že narazíte na ohradníky a v nich na stádo koz a ovcí. Dorazily sem v polovině května z Českého krasu a je jich tu 160. Jsou zde především kvůli udržení bezlesí. Na této lokalitě se totiž vyskytuje teplomilná vegetace netypická pro Brdy. Máte-li štěstí, naleznete zde například rozchodníky, růži galskou nebo vikev hrachovitou. Pokud by se lokalita nechala ladem, brzy by zarostla třtinou křovištní, která by zahubila původní vegetaci. Navíc se zde rozrůstají keře, například trnky, šípky a dokonce i náletové dřeviny. Proto jsou tu ovce a kozy, které tuto nežádoucí vegetaci spásají.

Avšak smůlu mají i nelegální sběratelé a kopáči, kteří by zde rádi dobývali trilobity. Spolu se zvířaty jsou tu totiž i pastevci, takže ani člověk tady krásnou přírodu na dosah od Jinec devastovat nemůže.


Tři nejúspěšnější hráči ve voleném mariáši v Běštíně. Foto: Archiv SDH Jince.

Tentokrát jinečtí hasiči soutěž podcenili

Čtyřikrát do roka se koná Memoriál Josefa Zárybnického ve voleném mariáši. Zastřešuje ho 7. okrsek Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Jince pod vedením starosty Jana Hakena. Pořadateli jsou postupně SDH regionu. V sobotu 30. června přišla řada na hasiče z Běštína. Ti pozvali účastníky do restaurace Tequila. Jinecký sbor měl tentokrát jen málo početné zastoupení a tak se na něj při rozdávání krásných diplomů nedostalo. Zvítězil příbramský Petr Zeman před domácím Michalem Čermákem a Emilem Dzurusem z Ohrazenice.


 

Pozvánky:

* Sobota 14. července, Jince: zájezd vlakem na výstavu a zahradnické trhy Květy 2018 do Lysé nad Labem, pořádají zahrádkáři.

* Od pondělí 16. července, 6. srpna a 20. srpna, Rejkovice: prázdniny v sedle na Hejdově, další tři 5ti denní kurzy během prázdnin formou příměstského tábora.

* Sobota 4. srpna, Jince, Sokolská zahrada: Rock fest Jince, zve Hospoda Za Vodou z Čenkova; od 13 h.

* Neděle 19. a 26. srpna, 2. a 9. září, Společenské centrum JS Jince: Letní šachové miniturnaje 2018, vždy od 9 hodin, tři kola, pro všechny zájemce.

* 27. - 31. srpna, Jince: Pět dní v balónu, příměstský tábor Pionýrské skupiny Jince, zve oddíl Trilobit; vždy od 8 do 17 h.

Miroslav Maršálek

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství