Neděle, 17. únor 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Sotirios Zavalianis se stal EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje

Podnikatel rokuSotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding, a.s., která vlastní Rehabilitační nemocnici Beroun, se stal včera EY Podnikatelem roku 2018 Středočeského kraje.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC
čen
04
2018
ZE ŽIVOTA JINEC
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Od Starosty Jinec Josefa Hály vyslechli žáci 5. a vyšších tříd fakta o osvobození Československa v roce 1945.

Pietní akt na náměstí

Přesně v den 73. výročí osvobození hlavního města Československa, tedy ve středu 9. května dopoledne, proběhlo na náměstí 1. máje v Jincích slavnostní shromáždění armády a obyvatel Jinec.

V úvodu položili věnec k pomníku obětem obou světových válek příslušníci jinecké posádky v čele s velitelem 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského“ plk. Ivanem Mrázem. Druhý věnec položili zástupci městyse Jince se starostou Josefem Hálou (KSČM).

Moderátorské role se ujal tiskový a informační důstojník 13. dp. kpt. Martin Sůva. Starosta Jinec Josef Hála ve svém vystoupení mimo jiné vyčíslil celkové oběti 2. světové války. Zvlášť ocenil příslušníky všech států, které se přímo podílely na osvobození Československa. Jako jeden z mála řečníků na podobných shromážděních připomněl, že nejkrutějšími boji na území naší republiky prošli a největší oběti přinesli příslušníci Rudé armády Sovětského svazu. Zvlášť přítomní žáci 1. i 2. stupně Základní školy Jince načerpali cenné informace, které jim pomohou v lepší orientaci v dějinách naší země.

 

Vzpomínkové akce na Jinecku

Zástupci KSČM a další obyvatelé Jinec, Čenkova a Běštína položili kytice na významných místech v Jincích a nejbližším okolí. Jednalo se o hrob sovětských vojáků na Jineckém hřbitově, hrob Antonína Kindla, kterého zastřelili Němci 5. května 1945 a hrob Boženy Hejnalové, popravené Němci za heydrichády. Další květy položili k pomníku obětem 1. a 2. světové války v parku u náměstí 1. máje. Posledním místem krátké vzpomínky byl pomníček U partyzána na Klínku.


 

Důchodci byli na výletě

Do Veltrus se vydali senioři a hlavně seniorky z Jinec a okolí. Zájezd pro ně uspořádal městys Jince ve čtvrtek 17. května. Účastníci si prohlédli areál zámku, přilehlý park se vzácnými dřevinami a obdivovali daňky skvrnité ve zdejší oboře.


 

Staročeské máje

Mnoho jineckých občanů se společně s obyvateli dalších obcí regionu vydali v sobotu 19. května na staročeské máje na Ohrazenici. Dopoledne o desáté hodině a pak v podvečer zatančili mladíci a děvčata Staročeskou besedu. I mezi nimi byli mnozí z Jinec. Mezitím ti nejstarší mládežníci procházeli spolu se starostou Ohrazenice Tomášem Králem, s povozem, s kapelou a dalšími zájemci uličkami Ohrazenice a navštěvovali jednotlivá obydlí. Byli zde srdečně vítáni a pohoštěni nejrůznějšími chutnými výrobky zdejších hospodyněk.


 

Velkému zájmu návštěvníků, hlavně dětí, se těšila tradiční výstava zvířat, kterou uspořádali jinečtí chovatelé. Fota: Miroslav Maršálek.

Mnohé návštěvníky Jinec zlákala výstava zvířat

Základní organizace Českého svazu chovatelů uspořádala opět o jinecké pouti 19. a 20. května výstavu králíků, holubů a drůbeže. K vidění byly i husy, perličky a koza s kůzlátkem. Návštěvníci si mohli zakoupit lístek do tomboly, z nichž každý vyhrával některou z pestrého výběru cen. Na závěr předseda organizace Jiří Pitor spolu se starostou městyse Jince Josefem Hálou předali poháry, diplomy, ceny nejúspěšnějším chovatelům. Hlavní trofej – pohár starosty - si odnesl tentokrát mladý chovatel z Křešína Lukáš Štajner, který je rovněž členem pořádajícího jineckého spolku.


 

Pozvánky:

* Čtvrtek 31. května, Jince, parkoviště před obecním úřadem: sbírka pro Diakonii, pořádá Český svaz žen; od 15 do 17 hodin.

* Sobota 2. června, Jince, Sokolská zahrada: 9. jinecké slavnosti k 90. letům armády v Jincích a 100. výročí vzniku Československé republiky, bohatý odpolední a večerní program, zve 13. dp a městys; od 13 hodin.

* Sobota 2. června, Jince, hřiště SK Jince 1921: poslední domácí utkání III. třídy starších žáků v kopané Jince – TJ Kovohutě Podlesí; od 14.45 hodin. Domácí vedou tabulku soutěže.

* Sobota 9. června, fotbalové hřiště SK Jince 1921: běžecký závod Jinecký kros; start dětských kategorií od 9 hodin, hlavní závod v 11.30 hodin. Miroslav Maršálek

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství