Středa, 16. leden 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Středočeský kraj bude podporovat studium praktických sester

sestraK podporovaným oborům vzdělání v rámci strategie podpory odborného vzdělávání ve Středočeském kraji přibude podle rozhodnutí krajských radních obor praktická sestra.

„Chceme zvýšit zájem o studium praktických sester. Na trhu je kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru vážný nedostatek,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk (ANO 2011).

Podle radního pro oblast školství Prof. MUDr. Zdeňka Seidla (ČSSD) je kraj zřizovatelem sedmi středních zdravotních škol. „Na nich bude obor praktická sestra zařazen do stipendijního programu,“ uvedl Zdeněk Seidl.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 9/2018
Kvě
11
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 9/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

S nejstarší historií jinecké vojenské posádky seznámil účastníky Ing. Roman Kovář. Foto: Marie Maršálková.O historii jinecké vojenské posádky

V Jincích si nepřipomínáme jen výročí vzniku republiky, ale také 90 let od zřízení posádkového velitelství v naší obci. A nemusíme čekat až na podzim, protože tato událost se stala 1. dubna 1928. Hlavní pozornost přitom bude věnována Jineckým slavnostem, které proběhnou 2. června. Skromnější akce proběhla ve středu 11. dubna v posádkovém domě armády. Ing. Roman Kovář byl hlavní osobou besedy o tom, jak probíhaly přípravy a vlastní vznik posádkového velitelství v Jincích. Hovořil i o vývoji vojenského újezdu a využívání dělostřelecké střelnice až do začátku 2. světové války. Své poutavé vyprávění doplnil promítáním fotografií a dokumentů z tohoto období.

 

Jince 2 ne

Rozhlasová reportáž o kousku brdské přírody

Jednou z lokalit, kterou rádi navštěvují příznivci přírody z našeho regionu, je přírodní památka Na horách u Křešína. Je lákavé vystihnout chvíli, kdy zde kvetou koniklece luční. A právě to se povedlo i redaktorce Českého rozhlasu Region Markétě Vejvodové. Natočila zde krátkou reportáž o tomto jedinečném koutu brdské přírody s teplomilnými květinami, kde se vyskytuje 29 ohrožených druhů rostlin. Záznam z vycházky byl odvysílán ve čtvrtek 19. dubna a je ho možné nalézt v archivu ČR Region.


Hosté z Jinec vyslechli písně v podání pěveckého kroužku domova Laguna Psáry.

Výlet za kamarády z Laguny

Čtenáři Podbrdských novin jistě mají v živé paměti reportáž z předvánoční návštěvy pěveckého kroužku domova Laguna Psáry v Jincích a na Ohrazenici. Tentokrát se po několika letech vydala větší výprava z Jinec do jejich působiště. Skupinu tvořily převážně ženy. První zastávka v Psárech byla v pekárně, kterou provozují klienti Laguny. A nastalo zpoždění programu, protože zákaznicím chutnalo. Atak nakonec nakoupili všichni a někteří dokonce třikrát. Na dračku šly škvarkové placky, koláče, buchty… prostě vše se muselo ochutnat.

Poté účastníci zájezdu navštívili vlastní areál ústavu. Prohlédli si prostory, v nichž postižení tráví téměř veškerý čas. Zaznamenali mnoho změn. Některé budovy byly nově upraveny, vnitřní prostory jsou vybaveny novým zařízením a bohatě vyzdobeny. Všude po chodbách i místnostech se nacházejí pestré výrobky keramického kroužku. Na stěnách jsou soubory fotografií z různých akcí, nechybí ani jeden komplet z návštěvy jineckých kasáren.

Během odpoledne jsme se zúčastnili koncertu pěveckého kroužku, který často jezdí i k nám. Tentokrát nám ale hudebníci dokázali, že kromě vánočních písní a koled mají v repertoáru velký výběr i jiných skladeb.

V následující besedě jsme se dozvěděli, že i díky pracovnici městyse Jince Ireně Ungrové a dalších jineckých přátel se před lety začala odstraňovat pomyslná bariéra mezi ústavem a civilním světem. Dnes již i obyvatelé Psár běžně navštěvují toto moderní zařízení, využívají vybavení Laguny včetně tělocvičny, posilovny a bazénu a pomáhají se zaměstnáním některých postižených. I my můžeme potvrdit, že klienti domova jsou velmi kamarádští a vděční za každou maličkost.


Některé modely nedělní módní přehlídky měly u divaček velký úspěch.

 Módní přehlídka

Základní organizace Českého svazu žen v Jincích je známá především řadou akcí a výletů pro děti. V neděli 22. dubna však uspořádala módní přehlídku. Nepřišlo sice tolik divaček, jako v loňském roce, ale i tak se jednalo o úspěšnou akci. Za doprovodu tiché hudby, nenápadných světelných efektů a během komentářů pořadatelek bylo možné shlédnout oblečení hlavně pro dospělé, ale i pro děti. Předváděli je ženy, dívky a chlapec z Ohrazenice a Jinec. Všechny modely byly prodejné a některé z nich je ještě možné zakoupit v Jincích. To byl jeden z hlavních cílů akce: upozornit, co všechno je pro jinecké zákaznice dostupné ve zdejších obchodech. Akce byla organizována ve spolupráci s Monikou Hrdličkovou, která má provozovnu v Havlíčkově ulici.


 

Pozvánky:

* Středa 9. května: Jince, Náměstí 1. máje: pietní akt u pomníku padlých v 1. a 2. světové válce, zve armáda a městys, od 10.30 hodin.

* Středa 9. května: pietní akty v Jincích a na Klínku, v 16 hodin akce začíná u hrobu sovětských vojáků na hřbitově.

* Neděle 13. května: Jince, zájezd Hobby České Budějovice, zvou zahrádkáři, odjezd v 6.30 hodin z Rejkovic, dále Jince a Čenkov.

* Čtvrtek 17. května: Jince, zájezd pro důchodce do Veltrus; odjezd v 8 hodin od Sokolovny. Miroslav Maršálek

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství