Pátek, 23. březen 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Rozloučení s Pavlem Černým

Pavel ČernýV pátek ráno 2. března jsme se dověděli pro nás velmi smutnou zprávu, že půl hodiny po půlnoci po krátké nemoci zemřel náš dlouholetý spolupracovník Ing. Pavel Černý.

Natitulní straně Podbrdských novin bývaly často jeho miniúvodníčky, které prokládal vtipy, měl jich velkou zásobu. Býval veselý a tím si prodlužoval život. 4. února jsme s ním oslavili 89. narozeniny.

Velmi si ho považovali v jeho rodném moravském Kyjově, kde byl zakládajícím členem Slováckého Krůžku a také souboru Olšava. Také mu tam až do nedávna vydávali jeho básnické sbírky.

Pohřeb se na přání rodiny konat nebude. Marta ŠeVac

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 5/2018
Bře
09
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 5/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Ze vzpomínkového setkání na vlastence, které Němci popravili těsně před koncem 2. světové války. Uctění památky popravených občanů Příbramska

Protože se toho v uplynulých dvou týdnech v Jincích kromě výročních schůzí spolků moc nedělo, podíváme se tentokrát společně s obyvateli této obce i jinam. V Zámečku-Ernestinu v Příbrami se v úterý 15. února uskutečnilo pietního shromáždění k uctění památky 16 příbramských občanů, kteří byli popraveni krátce před koncem 2. světové války v Brandenburgu. Zúčastnili se ho členové Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupci Klubu českého pohraničí, komunisté, ale i příbuzní popravených, pamětníci a další spoluobčané. Po krátkém kulturním programu si přítomní připomněli okolnosti související s tragickými osudy těchto šestnácti vlastenců, zatčených spolu s mnoha dalšími obyvateli Příbramska v listopadu 1943.

Celý rok trvaly kruté výslechy, než byl nad nimi vynesen rozsudek trestu smrti. Pak ještě dalšího půl roku strávili v celách smrti. V předjaří 1945 už bylo jasné, že fašistické Německo válku prohrálo. Všechny pondělky, kdy probíhaly v Drandenburgu popravy, byly pro naše vězně neuvěřitelně stresující. Věděli o vítězném tažení Rudé armády a doufali, že to věznitelé vezmou v úvahu a že od nejvyšších trestů ustoupí. Ti naopak přistoupili v pondělí 19. února 1945 krátce po poledni k největší exekuci příbramských občanů.

Únorová poprava v Brandenburgu je jednou z neotřesnějších událostí, která svědčí o krutosti německých okupantů za druhé světové války. Dnes už o ní ví jen málokdo.


Z výroční schůze chovatelů, zprava: jednatel Milan Tesař, předseda Jiří Pitor, místopředseda Václav Růžička.

O jineckých chovatelích se ví i v zahraničí

Výroční jednání jineckých spolků jsou v plném proudu. Mezi těmi, které v tomto období hodnotily svoji činnost, byla i Základní organizace Českého svazu chovatelů Jince. Na své výroční členské schůzi se sešla v sobotu 17. února v restauraci Sauna. V současné době má 19 členů a jednoho mladého chovatele do 18 let. Sdružuje zájemce o tohoto zajímavého a náročného koníčka nejen z Jinec, Rejkovic, Křešína, ale i z Příbrami a Lázu.

V roce 2017 členové jinecké organizace v rámci své hlavní činnosti uspořádali o pouti vlastní výstavu s dlouholetou tradicí, která každoročně láká návštěvníky z širokého okolí. Kromě toho se zúčastňují akcí jiných pořadatelů. V roce 2017 představili svoje králíky, holuby a drůbež na dvanácti výstavách.

Velkého uznání se dostalo např. Romanu Kodatovi z Lázu. Obyvatelé regionu ho znají z loňské jinecké výstavy, kde převzal čestné uznání za Zakrslého berana divoce zbarveného. Na celostátní výstavě chovatelů mladých králíků však získal tituly mistra a šampiona a na evropské výstavě v Lysé nad Labem se stal dokonce mezinárodním mistrem a mezinárodním šampionem.


 

I letos jsme se setkali na ohrazenickém masopustu s originálními maskami.

Byli jsme na masopustu v Ohrazenici

V řadě obcí proběhly masopusty. Ten nejbližší byl v soboru 17. února v Ohrazenici. Zahájení proběhlo na prostranství před restaurací U pstruha. Letos ale s napětím čekali, jak to dopadne, protože mezi původně plánovanými organizátory bylo tentokrát hodně nemocných.

Samozřejmě i letos vypomohli členové divadelního souboru Za Vodou z Čenkova, tentokrát v čele s Lídou Boudovou. Mnozí spoluobčané i obyvatelé ze sousedních obcí vyslyšeli pozvání pořadatelů, a tak se vydalo procesí uličkami Ohrazenice, aby se na konci trasy opět sešli v místech, kde jejich akce začala. Vše vyvrcholilo večer na masopustní tancovačce v restauraci U pstruha. Právě ta před několika lety přišla s nápadem pořádat tyto oslavy i v Ohrazenici.


 

Vydařený karneval v Čenkově

Bavily se i děti. Hodně se jich vydalo v sobotu 24. února do Čenkova. Sešlo se na sedmdesát masek. Úspěšnou tradici tu kdysi založily členky Českého svazu žen. Čenkovské maminky a babičky v ní pokračují.

I letos si dali záležet na přípravě akce, kterou podpořil i obecní úřad zabezpečením hudby. Shromáždila se i pestrá tombola. Lístky byly sice za 15 korun, ale každé číslo vyhrávalo.

Spontánní řádění účastníků při reprodukované hudbě bylo přerušováno soutěžemi. Zúčastněné masky měly lístky s čísly, a pět nejšťastnějších si odneslo něco na památku navíc. Před závěrem zábavného odpoledne se losovaly plyšové figurky. Při tomto bodu programu se projevila i končící olympiáda v Koreji. Nejen na končícím svátku sportu, ale i v hospodě Za vodou se rozdávaly medaile. Dostaly je tři poslední vylosované masky. Převzaly je na pomyslných stupních vítězů. Tu zlatou, s velkou jedničkou, si odnesla sympatická mladá stařenka.


 

Pozvánky:

* Středa 14. března: Jince, Společenské centrum JS. Veřejné zasedání zastupitelstva od 17 hodin.

* Pátek 16. března: Jince, Sokolovna. Obecní ples od 20 hodin.

* Sobota17. března: Jince, Sokolovna. Dětský maškarní discokarneval od 14 do 17 hodin. Fota + text: Miroslav Maršálek.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství