Středa, 19. prosinec 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Vánoční sbírka hraček bude v Hrádku

Městská Charita PlzeňPionýr, z.s. – Pionýrská skupina Hrádek pořádá vánoční sbírku hraček pro děti z Domu svaté Zdislavy v Plzni. Vhodné jsou knihy, plyšáci, panenky, autíčka, stavebnice, skládačky apod. Vše čisté a nepotrhané!

Noste do Mateřské školy a do školní jídelny Základní školy. Poslední možnost odevzdání hraček je ve středu 12. prosince odpoledne pod stromeček v Domě kultury při jarmarku. Všem dárcům děkujeme.

Info na telefonu 607 115 691.

PN Jinecko ZE ŽIVOTA JINEC PN 5/2018
Bře
09
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 5/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Ze vzpomínkového setkání na vlastence, které Němci popravili těsně před koncem 2. světové války. Uctění památky popravených občanů Příbramska

Protože se toho v uplynulých dvou týdnech v Jincích kromě výročních schůzí spolků moc nedělo, podíváme se tentokrát společně s obyvateli této obce i jinam. V Zámečku-Ernestinu v Příbrami se v úterý 15. února uskutečnilo pietního shromáždění k uctění památky 16 příbramských občanů, kteří byli popraveni krátce před koncem 2. světové války v Brandenburgu. Zúčastnili se ho členové Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupci Klubu českého pohraničí, komunisté, ale i příbuzní popravených, pamětníci a další spoluobčané. Po krátkém kulturním programu si přítomní připomněli okolnosti související s tragickými osudy těchto šestnácti vlastenců, zatčených spolu s mnoha dalšími obyvateli Příbramska v listopadu 1943.

Celý rok trvaly kruté výslechy, než byl nad nimi vynesen rozsudek trestu smrti. Pak ještě dalšího půl roku strávili v celách smrti. V předjaří 1945 už bylo jasné, že fašistické Německo válku prohrálo. Všechny pondělky, kdy probíhaly v Drandenburgu popravy, byly pro naše vězně neuvěřitelně stresující. Věděli o vítězném tažení Rudé armády a doufali, že to věznitelé vezmou v úvahu a že od nejvyšších trestů ustoupí. Ti naopak přistoupili v pondělí 19. února 1945 krátce po poledni k největší exekuci příbramských občanů.

Únorová poprava v Brandenburgu je jednou z neotřesnějších událostí, která svědčí o krutosti německých okupantů za druhé světové války. Dnes už o ní ví jen málokdo.


Z výroční schůze chovatelů, zprava: jednatel Milan Tesař, předseda Jiří Pitor, místopředseda Václav Růžička.

O jineckých chovatelích se ví i v zahraničí

Výroční jednání jineckých spolků jsou v plném proudu. Mezi těmi, které v tomto období hodnotily svoji činnost, byla i Základní organizace Českého svazu chovatelů Jince. Na své výroční členské schůzi se sešla v sobotu 17. února v restauraci Sauna. V současné době má 19 členů a jednoho mladého chovatele do 18 let. Sdružuje zájemce o tohoto zajímavého a náročného koníčka nejen z Jinec, Rejkovic, Křešína, ale i z Příbrami a Lázu.

V roce 2017 členové jinecké organizace v rámci své hlavní činnosti uspořádali o pouti vlastní výstavu s dlouholetou tradicí, která každoročně láká návštěvníky z širokého okolí. Kromě toho se zúčastňují akcí jiných pořadatelů. V roce 2017 představili svoje králíky, holuby a drůbež na dvanácti výstavách.

Velkého uznání se dostalo např. Romanu Kodatovi z Lázu. Obyvatelé regionu ho znají z loňské jinecké výstavy, kde převzal čestné uznání za Zakrslého berana divoce zbarveného. Na celostátní výstavě chovatelů mladých králíků však získal tituly mistra a šampiona a na evropské výstavě v Lysé nad Labem se stal dokonce mezinárodním mistrem a mezinárodním šampionem.


 

I letos jsme se setkali na ohrazenickém masopustu s originálními maskami.

Byli jsme na masopustu v Ohrazenici

V řadě obcí proběhly masopusty. Ten nejbližší byl v soboru 17. února v Ohrazenici. Zahájení proběhlo na prostranství před restaurací U pstruha. Letos ale s napětím čekali, jak to dopadne, protože mezi původně plánovanými organizátory bylo tentokrát hodně nemocných.

Samozřejmě i letos vypomohli členové divadelního souboru Za Vodou z Čenkova, tentokrát v čele s Lídou Boudovou. Mnozí spoluobčané i obyvatelé ze sousedních obcí vyslyšeli pozvání pořadatelů, a tak se vydalo procesí uličkami Ohrazenice, aby se na konci trasy opět sešli v místech, kde jejich akce začala. Vše vyvrcholilo večer na masopustní tancovačce v restauraci U pstruha. Právě ta před několika lety přišla s nápadem pořádat tyto oslavy i v Ohrazenici.


 

Vydařený karneval v Čenkově

Bavily se i děti. Hodně se jich vydalo v sobotu 24. února do Čenkova. Sešlo se na sedmdesát masek. Úspěšnou tradici tu kdysi založily členky Českého svazu žen. Čenkovské maminky a babičky v ní pokračují.

I letos si dali záležet na přípravě akce, kterou podpořil i obecní úřad zabezpečením hudby. Shromáždila se i pestrá tombola. Lístky byly sice za 15 korun, ale každé číslo vyhrávalo.

Spontánní řádění účastníků při reprodukované hudbě bylo přerušováno soutěžemi. Zúčastněné masky měly lístky s čísly, a pět nejšťastnějších si odneslo něco na památku navíc. Před závěrem zábavného odpoledne se losovaly plyšové figurky. Při tomto bodu programu se projevila i končící olympiáda v Koreji. Nejen na končícím svátku sportu, ale i v hospodě Za vodou se rozdávaly medaile. Dostaly je tři poslední vylosované masky. Převzaly je na pomyslných stupních vítězů. Tu zlatou, s velkou jedničkou, si odnesla sympatická mladá stařenka.


 

Pozvánky:

* Středa 14. března: Jince, Společenské centrum JS. Veřejné zasedání zastupitelstva od 17 hodin.

* Pátek 16. března: Jince, Sokolovna. Obecní ples od 20 hodin.

* Sobota17. března: Jince, Sokolovna. Dětský maškarní discokarneval od 14 do 17 hodin. Fota + text: Miroslav Maršálek.

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství