Pátek, 19. leden 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Hořovická malířka Blanka Járková vystavuje v Plzni

járkObrazy hořovické malířky Blanky Koutné Járkové můžete vidět v Plzni v Galerii Azyl, Veleslavínova 17.

B. Koutná Járková pochází ze Žebráka a nyní žije v Hořovicích, živí se jako kontrolorka v jedné firmě.

Pokud tedy budete mít cestu do Plzně, můžete navštívit tuto hezkou výstavu od úterý 6. února do soboty 3. března. Otevřeno: po – pá 8.00 – 23.00, so 18 – 01.00.

PN Jinecko Po stopách Josefa Slavíka
říj
22
2017
Po stopách Josefa Slavíka
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Náš fotograf a zpravodaj z Jinec Miroslav Maršálek provázel ČT při jejím natáčení o životě houslisty Josefa Slavíka.  Foto: Irena Ungrová.Do Jinec opět zavítal ve čtvrtek 27. září štáb České televize. Tentokrát s ním přijel i známý houslista Pavel Šporcl. Cílem jejich zájmu v regionu bylo tentokrát vše, co souvisí se zdejším slavným rodákem, rovněž slavným houslistou Josefem Slavíkem.

 

Natáčeli jeho rodný domek s pamětní deskou, pomník na hlavní – Slavíkově ulici, kostel sv. Mikuláše a tehdejší školu, která nyní slouží jako Společenské centrum. Ocenili znalosti Ireny Ungrové, která se vzácné návštěvě věnovala a seznámila ji i s řadou zajímavostí, týkajících se našeho rodáka a jeho příbuzných. Velkou pozornost filmaři věnovali i řadě materiálů a fotografií, z nichž velkou část shromáždila Marie Klimtová, velká jinecká propagátorka hudby i Josefa Slavíka. Přišla řeč i na pravidelné koncerty Slavíkovy Jince, u jejichž zrodu stála a jejichž tradici převzala Irena Ungrová.

Filmaři i jinečtí průvodci poté přejeli do Hořovic, kde se zúčastnili dalšího natáčení, mimo jiné i v prostorách nového zámku. Právě tam v předminulém století rozpoznal hrabě Rudolf z Vrbna Josefův talent a nastartoval jeho velmi nadějnou, i když nečekaně krátkou kariéru. Ze zdejší knihovny se po více než 200 letech linuly tytéž melodie, jimiž malý Jozífek uchvátil hořovické panstvo.

Jineckému rodákovi Josefu Slavíkovi se bude věnovat jeden z dílů seriálu České televize o slavných českých houslistech, kterými bude diváky provázet se svými modrými houslemi jejich vynikající následovník Pavel Šporcl. Už to je zárukou, že se můžeme těšit na pěkný kulturní zážitek.

Foto + text: Miroslav Maršálek.

Aktualizováno Pondělí, 15 Leden 2018 09:44
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství