Úterý, 24. duben 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Linka EDA pomáhá rodinám v těžké životní situaci již tři roky

logoKrizová telefonická Linka EDA 800 40 50 60 slaví tři roky od svého založení. Za dobu své působnosti pomohla téměř dvěma tisícům rodin, které se ocitly v těžké životní situaci. Na Linku EDA se mohou obrátit rodiny, které se dozví závažnou diagnózu svého dítěte nebo se musí vypořádat s následky jeho těžkého úrazu. Služba je poskytována na území celé České republiky. Provozní doba linky je každý pracovní den od 9 do 15 hodin.

PN Jinecko Po stopách Josefa Slavíka
říj
22
2017
Po stopách Josefa Slavíka
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Náš fotograf a zpravodaj z Jinec Miroslav Maršálek provázel ČT při jejím natáčení o životě houslisty Josefa Slavíka.  Foto: Irena Ungrová.Do Jinec opět zavítal ve čtvrtek 27. září štáb České televize. Tentokrát s ním přijel i známý houslista Pavel Šporcl. Cílem jejich zájmu v regionu bylo tentokrát vše, co souvisí se zdejším slavným rodákem, rovněž slavným houslistou Josefem Slavíkem.

 

Natáčeli jeho rodný domek s pamětní deskou, pomník na hlavní – Slavíkově ulici, kostel sv. Mikuláše a tehdejší školu, která nyní slouží jako Společenské centrum. Ocenili znalosti Ireny Ungrové, která se vzácné návštěvě věnovala a seznámila ji i s řadou zajímavostí, týkajících se našeho rodáka a jeho příbuzných. Velkou pozornost filmaři věnovali i řadě materiálů a fotografií, z nichž velkou část shromáždila Marie Klimtová, velká jinecká propagátorka hudby i Josefa Slavíka. Přišla řeč i na pravidelné koncerty Slavíkovy Jince, u jejichž zrodu stála a jejichž tradici převzala Irena Ungrová.

Filmaři i jinečtí průvodci poté přejeli do Hořovic, kde se zúčastnili dalšího natáčení, mimo jiné i v prostorách nového zámku. Právě tam v předminulém století rozpoznal hrabě Rudolf z Vrbna Josefův talent a nastartoval jeho velmi nadějnou, i když nečekaně krátkou kariéru. Ze zdejší knihovny se po více než 200 letech linuly tytéž melodie, jimiž malý Jozífek uchvátil hořovické panstvo.

Jineckému rodákovi Josefu Slavíkovi se bude věnovat jeden z dílů seriálu České televize o slavných českých houslistech, kterými bude diváky provázet se svými modrými houslemi jejich vynikající následovník Pavel Šporcl. Už to je zárukou, že se můžeme těšit na pěkný kulturní zážitek.

Foto + text: Miroslav Maršálek.

Aktualizováno Pondělí, 15 Leden 2018 09:44
 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství