Čtvrtek, 23. květen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Včelí den v ZŠ Liteň

VčelaVe středu 22. května proběhne v Základní škole Liteň včelí den, který je inspirován Světovým dnem včel (ten připadá na 20. 5.) a 100 lety od založení včelařské ZO Liteň.

V ZŠ Liteň budou naši včelaři seznamovat žáky s historií včelařství, zákonitostmi a problematikou včelařství, ale i ochranou před včelím žihadlem apod. Žákům předvedou také ukázky výroby svíček ze včelího vosku a seznámí je s některými pomůckami včelaře.

V pátek 24. května pak budu obdobnou akci prezentovat ještě v Mateřské škole Zadní Třebaň.

Luboš Fait, předseda ZO Českého svazu včelařů Liteň

PN Jinecko
Kvě
19
2019
ZE ŽIVOTA JINEC
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Obrázky brdských hájoven promítal Petr Ježek na dvou obrazovkách.Historie Jinecka z nezvyklého pohledu

O problematice Středních Brd se v poslední době uskutečnilo několik přednášek a besed. Tomuto prostoru bylo věnováno i setkání, které proběhlo ve Společenském centru Josefa Slavíka v Jincích ve čtvrtek 25. dubna. Mezi obyvatele Jinec a okolí zavítal Ing. Petr Ježek. Svoji přednášku a následnou besedu zaměřil na hájovny, které se nacházejí v bývalém panství Hořovice, k němuž náleželo i Jinecko. Své poutavé vyprávění doplnil promítanými obrázky. Zasedací místnost kulturního střediska zaplnili lidé, kteří o Brdech hodně vědí. Přesto výklad Petra Ježka byl pro ně doplněním jejich znalostí o regionu, v němž žijí.

 
Kvě
03
2019
ZE ŽIVOTA JINEC PN 9/2019
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Jince 1Pionýři připravovali dekoraci pro svátky jara

Oddíl Trilobit při Pionýrské skupině Jince věnuje v letošním roce sérii tvořivých dílniček našim tradicím. Jedna ze schůzek se uskutečnila v klubovně Společenského centra Josefa Slavíka ve čtvrtek 11. dubna. Tentokrát se stala středem pozornosti převládajících děvčat a několika kluků tématika Velikonoc. Vedoucí oddílu Markéta Fraitová připravila v místnosti tři stanoviště podle výtvarných technik. Časově nejnáročnější činností bylo zdobení vajíček pomocí barevných kytiček. Ty se vystříhávaly z papírů a na polystyrénové polotovary se připevňovaly pomocí špendlíků s barevnými korálky. Organizátorky musely ještě v průběhu schůzky přidávat stoly, aby mohlo pracovat současně více dětí.

 
Dub
12
2019
ZE ŽIVOTA JINEC
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Nakonec se všichni účastníci jineckého příměstského tábora vyfotografovali na památku s mocným pánem Brd Fabiánem. Foto: Zuzana Belanská.Příměstský tábor skončil

Během celých jarních prázdnin si parta kluků a holek z Jinecka užívala pět dobrodružných dní na příměstském táboře, který se konal od 11. do 15. března při Společenské centru Josefa Slavíka v Jincích. V zasedací místnosti kulturního střediska probíhaly různé soutěže a hry. Vůbec nevadilo nevlídné počasí. Proběhl například přebor v piškvorkách o šestnácti účastnících. Kromě dětí z tábora se do něho mohli zapojit i další zájemci včetně dospělých. Jedním z oceněných tak byl dlouholetý fotbalový činovník Petr Biska.

 
Dub
26
2019
ZE ŽIVOTA JINEC
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Přednáška o Vojenském újezdu Brdy za války se těšila velkému zájmu obyvatel Jinecka. Foto: Marie Maršálková.O nejsmutnějším období našich dějin

Ve středu 27. března se konala v Posádkovém domě armády další beseda s Ing. Romanem Kovářem.

Ten uskutečnil v posledních letech několik přednášek o historii Vojenského újezdu Brdy. Některé se konaly ve Společenském centru Josefa Slavíka, ty další v Posádkovém domě armády. Tam proběhlo i zatím poslední setkání o minulosti území, na němž působila a dosud působí armáda.

Aktualizováno Pátek, 26 Duben 2019 17:10
 
Bře
10
2019
ZE ŽIVOTA JINEC PN 5/2019
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Zimní přechod přes Plešivec byl krásnou vycházkou sluncem ozářenou předjarní přírodou. Snímek je od přejezdu pod Běřínem. Foto: Miroslav Maršálek.Na Olympu Brd bylo živo

V sobotu 17. února vládlo v regionu krásné teplé jarní počasí. Přesto se organizovaní turisté i další zájemci vydali na akci, která se jmenovala Zimní přechod přes Plešivec. Pořádal ji Turistický oddíl TJ Sokol Jince pod vedením Jany Tesařové. Sraz byl na náměstí 1. máje a odtud se šlo Eškovou, poté Plešiveckou ulicí ke kraji lesa. To už ale hodně účastníků mělo bundy a svetry v baťůžcích. Pak se parta pochodujících stočila doprava a lesními cestami vystoupala na Klínek. Odtud vede vyasfaltovaná Eliščina cesta kolem odpočívadla, pomníčku partyzána a viklanu až k Vratům. A to už je jen kousek ke skalnímu útesu Čertovy kazatelny. Rozhled po krajině, vesničkách mezi kopci i po vrcholech Středních Brd byl parádní. Zpáteční trasa vedla po zelené značce západním svahem Plešivce na rozcestí nad Rejkovicemi. Následovala mnohem rovinatější Francouzská cesta a ulice Pod Plešivcem. Cíl krásné procházky probouzející se přírodou byl opět na jineckém náměstí.

 
Více článků...
« ZačátekPředchozí12DalšíKonec »

Strana 1 z 2


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství