Středa, 18. červenec 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Pojeďte s námi na výlet do Telče

Náměstí Zachariáše z Hradce TelčZákladní organizace Českého zahrádkářského svazu Hořovice zve občany na zájezd do města Telč, které je od roku 1992 zapsáno na Seznamu světového a přírodního dědictví UNESCO.

PN Jinecko
čec
01
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 13/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Výstřel se starostovy pistole, a účastníci Jineckého krosu vybíhají na pětikilomentrovou trať hlavního závodu.

Jinecký kros počtvrté

Pořadateli těchto běžeckých závodů byly v soboru 9. června městys Jince, ZŠ a MŠ Jince a mateřské centrum Jinečáček. Akce byla opět součástí Brdského běžeckého poháru. Starty všech závodů probíhaly v areálu fotbalového hřiště SK Jince 1921 a bio koupaliště. Pro děti bylo vyhlášeno 14 kategorií a běželo se ve sportovním areálu na trasách od 50 do 1800 metrů.

Hlavní závod dlouhý 5,7 km byl odstartován v 10.30 hodin a jeho trasa vedla po Ohrazenici údolím Pstruhového potoka pak vzhůru k lesu a směrem k osadě Velcí. Vracela se kolem Vystrkova nad městysem Jince zpět k Ohrazenici. Cíl byl opět na fotbalovém hřišti.

Zvítězil Tomáš Ekl z Iron stars Beroun před Romanem Bonkem z TRI Klub Příbram a Jiřím Kecksteinem z SK Tlustice. Z žen byla nejlepší Andrea Frantová z Loko Beroun.

 
čen
25
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 12/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Prvenství v hasičských soutěžích 7. okrsku slavily Sbory dobrovolných hasičů z Čenkova, Křešína a Ohrazenice.  Foto: Marie Maršálková.Hasiči 7. okrsku soutěžili

Akce se uskutečnila v sobotu 26. května na prostranství před restaurací U pstruha na Ohrazenici. Dopoledne soutěžila dvoukolově dětská družstva v požárním útoku. Sešlo se dvanáct týmů. V mladších žácích zvítězili reprezentanti SDH Křešín, ve starších si nejlépe vedli ohrazeničtí a z přípravek byly nejlepší opět děti z Křešína.

Dospělí absolvovali dvě kola požárního útoku a běh 100 metrů s překážkami. V soutěži žen osadil 1. místo tým z Křešína. V mužích kralovali a pohár 7. okrsku SDH získali chlapi ze SDH Čenkov A.

Pohár firmy Hrkal a Grainer za nejlepší výsledek v 1. kole útoku si odvezli rovněž hasiči z Čenkova.


 

 
Kvě
30
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 10/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Účastníci výletu s jineckými turisty do Plánice byli opět spokojeni. Foto: Jitka Kadeřábková.Výlet do Plánice

Turistický oddíl TJ Sokol Jince uskutečnil další výlet pro své členy a příznivce putování po zajímavostech České republiky. Tentokrát byla v sobotu 28. dubna cílem Plánice. Zájem byl velký a nebyl problém zaplnit autobus. Zúčastnila se i desítka dětí, pro které to byl významný zdroj poučení. Všichni účastníci obdrželi písemné informace o plánované cestě doplněné ještě o ústní pokyny od hlavní organizátorky Jany Tesařové. V Plánici navštívili Jinečáci rodný dům Františka Křižíka, v němž je zřízeno muzeum tohoto významného elektrotechnika, vynálezce a podnikatele. Narodil se zde 8. července 1847. Prohlídku objektu zpestřila svým výkladem průvodkyně a na dokreslení zhlédli naši výletníci film o životě Křižíka. Odpoledne vedla cesta členů výpravy do Klenové, kde se jejich pozornost soustředila na hrad, zámek a galerii.

 
čen
04
2018
ZE ŽIVOTA JINEC
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Od Starosty Jinec Josefa Hály vyslechli žáci 5. a vyšších tříd fakta o osvobození Československa v roce 1945.

Pietní akt na náměstí

Přesně v den 73. výročí osvobození hlavního města Československa, tedy ve středu 9. května dopoledne, proběhlo na náměstí 1. máje v Jincích slavnostní shromáždění armády a obyvatel Jinec.

V úvodu položili věnec k pomníku obětem obou světových válek příslušníci jinecké posádky v čele s velitelem 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského“ plk. Ivanem Mrázem. Druhý věnec položili zástupci městyse Jince se starostou Josefem Hálou (KSČM).

Moderátorské role se ujal tiskový a informační důstojník 13. dp. kpt. Martin Sůva. Starosta Jinec Josef Hála ve svém vystoupení mimo jiné vyčíslil celkové oběti 2. světové války. Zvlášť ocenil příslušníky všech států, které se přímo podílely na osvobození Československa. Jako jeden z mála řečníků na podobných shromážděních připomněl, že nejkrutějšími boji na území naší republiky prošli a největší oběti přinesli příslušníci Rudé armády Sovětského svazu. Zvlášť přítomní žáci 1. i 2. stupně Základní školy Jince načerpali cenné informace, které jim pomohou v lepší orientaci v dějinách naší země.

 
Kvě
11
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 9/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

S nejstarší historií jinecké vojenské posádky seznámil účastníky Ing. Roman Kovář. Foto: Marie Maršálková.O historii jinecké vojenské posádky

V Jincích si nepřipomínáme jen výročí vzniku republiky, ale také 90 let od zřízení posádkového velitelství v naší obci. A nemusíme čekat až na podzim, protože tato událost se stala 1. dubna 1928. Hlavní pozornost přitom bude věnována Jineckým slavnostem, které proběhnou 2. června. Skromnější akce proběhla ve středu 11. dubna v posádkovém domě armády. Ing. Roman Kovář byl hlavní osobou besedy o tom, jak probíhaly přípravy a vlastní vznik posádkového velitelství v Jincích. Hovořil i o vývoji vojenského újezdu a využívání dělostřelecké střelnice až do začátku 2. světové války. Své poutavé vyprávění doplnil promítáním fotografií a dokumentů z tohoto období.

 
Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství