Pátek, 23. březen 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Rozloučení s Pavlem Černým

Pavel ČernýV pátek ráno 2. března jsme se dověděli pro nás velmi smutnou zprávu, že půl hodiny po půlnoci po krátké nemoci zemřel náš dlouholetý spolupracovník Ing. Pavel Černý.

Natitulní straně Podbrdských novin bývaly často jeho miniúvodníčky, které prokládal vtipy, měl jich velkou zásobu. Býval veselý a tím si prodlužoval život. 4. února jsme s ním oslavili 89. narozeniny.

Velmi si ho považovali v jeho rodném moravském Kyjově, kde byl zakládajícím členem Slováckého Krůžku a také souboru Olšava. Také mu tam až do nedávna vydávali jeho básnické sbírky.

Pohřeb se na přání rodiny konat nebude. Marta ŠeVac

PN Jinecko
Bře
09
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 5/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Ze vzpomínkového setkání na vlastence, které Němci popravili těsně před koncem 2. světové války. Uctění památky popravených občanů Příbramska

Protože se toho v uplynulých dvou týdnech v Jincích kromě výročních schůzí spolků moc nedělo, podíváme se tentokrát společně s obyvateli této obce i jinam. V Zámečku-Ernestinu v Příbrami se v úterý 15. února uskutečnilo pietního shromáždění k uctění památky 16 příbramských občanů, kteří byli popraveni krátce před koncem 2. světové války v Brandenburgu. Zúčastnili se ho členové Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupci Klubu českého pohraničí, komunisté, ale i příbuzní popravených, pamětníci a další spoluobčané. Po krátkém kulturním programu si přítomní připomněli okolnosti související s tragickými osudy těchto šestnácti vlastenců, zatčených spolu s mnoha dalšími obyvateli Příbramska v listopadu 1943.

 
úno
23
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 4/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Jednu ze tří výprav jineckých pionýrů na Ledovou Prahu zorganizoval oddíl Trilobit. První zleva je jeho vedoucí Markéta Fraitová. Foto: Marie Maršálková.Pionýři byli opět na Ledové Praze

Na Jinecku probíhaly počátkem roku hlavně akce pod střechou, ale uskutečnilo se i několik výletů. O pololetních prázdninách zamířily jinecké děti opět na Ledovou Prahu. Pokud je neskolila chřipka nebo jiná nemoc z nachlazení, vyrazily v pátek 2. února nebo v neděli 4. února s Pionýrskou skupinou Jince za poučením i zábavou do hlavního města. Na úvod svých výletů si oddíl Trilobit i Šachový kroužek PS z bohaté nabídky programů vybraly novinku: návštěvu Národního zemědělského muzea u Letné. Kluky, ale i děvčata zaujala zemědělská technika, která se nabízela v mnoha podobách. Malí návštěvníci si některé exponáty mohli i ohmatat, nebo jejich obsluhu vyzkoušet na trenažérech. V pěti poschodích jsme se poučili o všem podstatném, co nás v naší přírodě obklopuje. Možná někoho překvapí, že děti nadchla i expozice o dřevě. Pracovnice muzea nás provedla lesem a přitom poutavě vyprávěla o mnoha zajímavostech, kterých bychom si bez jejího upozornění jen těžko všimli. Projevily se tu však i stavitelské vlohy a fantazie našich malých budovatelů. A protože se expozice líbily nad očekávání, zbylo na ostatní zastávky méně času, než se plánovalo. Přesto se stihly například výstavy Světlo a život či Noemova archa v nové budově Národního muzea, dále třeba památník na Vítkové a další zajímavosti. Každoročně je velký zájem o Muzeum Policie, Vloni nevyšlo, a tak se tam muselo letos. Nedělní program v něm byl bez ukázek zásahové jednotky, ale výstavy a soutěže vše vynahradily.

 
Led
27
2018
Jinečtí dělostřelci si připomněli významné výročí
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Petr Ježek   

Polští dělostřelci.Ke konci 2. sv. války, v zimě roku 1945, proběhla v podhůří Karpat bitva u polského města Jaslo, v rámci které bylo masivně nasazeno dělostřelectvo 1. československého armádního sboru. Naši dělostřelci tehdy úspěšně splnili všechny zadané úkoly. V roce 1948 byl 15. leden ustanoven jako Den československého dělostřelectva.

 
úno
09
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 3/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

logoPlesová sezóna se rozbíhá i na Jinecku

Mezi prvními organizátory, kteří se pustili do uspořádání plesů v letošním roce, byla například v sobotu 20. ledna Podbrdská hospoda v Dominikálních Pasekách. Již počtvrté se uskutečnil v jejích prostorách Podbrdský ples v opeře, který si rychle svojí úrovní a bohatým programem získal hodně příznivců.

Podstatně více obyvatel Jinec ale dalo ten večer přednost maškarnímu plesu v bližším Čenkově. Ten organizovala hospoda Za vodou. Tentokrát se zde sešlo hodně masek indiánů, kovbojů a dalších postav, které mají s problematikou divokého západu něco společného. Na sále při vstupu nechybělo ani týpí. Sice nebylo z bizoní kůže, ale i tak pomohlo vytvořit pravou indiánskou atmosféru. K tomu přispěl svými písničkami a s kytarou Ivo Novák.

Aktualizováno Pátek, 09 Únor 2018 09:20
 
Led
27
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 2/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Z prezidentských voleb v Jincích. Foto: Miroslav Maršálek.Zemanovi příznivci měli větší převahu

Kandidáti v prezidentských volbách na Jinecku skončili při prvním kole v téměř stejném pořadí, jako v celé republice. Jen Marek Hilšer se zde postaral o ještě větší překvapení, když se usadil těsně za vítěznou dvojicí na třetím místě a na pátou příčku odsunul Pavla Fischera. Avšak i rozdíl mezi dvěma úspěšnými uchazeči o postup do druhého kola byl na Jinecku výraznější. Činil rozdíl 18 %. A pokud vezmeme v úvahu pouze Jince, tak musíme konstatovat, že se ještě zvětšil. Miloše Zemana volilo 445 občanů městyse, což představuje bez jedné setinky 45 %. Naproti tomu Jiří Drahoš se musel spokojit s pouhými 220 svými lístky ve volebních urnách, a to stačilo na 22,24 %. Nejvíce příznivců měl Zeman ve 2. volebním obvodě – celkem 229, největšího procenta ale dosáhl v 1. volebním obvodě, kam spadají i obě sídliště (51,77 %). Drahoš se naopak dostal na první místo v nejmenším obvodu č. 4 – Běřín, kde mu jeho 7 zastánců zajistilo 46,66 %. Rozhodující však bude celá Česká republika, takže druhé kolo bude napínavé.

 
Více článků...
« ZačátekPředchozí12DalšíKonec »

Strana 1 z 2


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství