Pondělí, 28. květen 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Vernisáž výstavy v Muzeu Hořovicka a Bílá paní

pro webV pátek 18. května byla v Muzeu Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích slavnostně otevřena výstava Hořovice a Velká válka 1914 – 1918.

Jak nám řekla vedoucí muzea Anna Brotánková, jedná se o komorní výstavu ke 100. výročí konce 1. světové války, která je umístěná přímo v prostorách stálé expozice Muzea Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích. Na panelech ukazuje fotografie legionářů pocházejících ze zdejšího regionu, možná zde návštěvníci najdou své předky. Výstava dále připomíná vojenský lazaret, který byl zřízen v budově hořovické sokolovny. Na panelech je též zachycen pomník „Obětovaného“ od Františka Bílka. Instalaci doplňuje vitrína s připomínkou legionářů, panovníka Karla I. a válečné omezení obyvatelstva v podobě výdejních potravinových lístků.

PN Jinecko
Kvě
11
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 9/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

S nejstarší historií jinecké vojenské posádky seznámil účastníky Ing. Roman Kovář. Foto: Marie Maršálková.O historii jinecké vojenské posádky

V Jincích si nepřipomínáme jen výročí vzniku republiky, ale také 90 let od zřízení posádkového velitelství v naší obci. A nemusíme čekat až na podzim, protože tato událost se stala 1. dubna 1928. Hlavní pozornost přitom bude věnována Jineckým slavnostem, které proběhnou 2. června. Skromnější akce proběhla ve středu 11. dubna v posádkovém domě armády. Ing. Roman Kovář byl hlavní osobou besedy o tom, jak probíhaly přípravy a vlastní vznik posádkového velitelství v Jincích. Hovořil i o vývoji vojenského újezdu a využívání dělostřelecké střelnice až do začátku 2. světové války. Své poutavé vyprávění doplnil promítáním fotografií a dokumentů z tohoto období.

 
Dub
12
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 7/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Mladý chovatel Lukáš Štajner z Křešína úspěšně reprezentuje jineckou Základní organizaci Českého svazu chovatelů.  Foto: Iveta Štajnerová.

Úspěch chovatele drůbeže

Nadějný mladý chovatel Lukáš Štajner z Křešína se zúčastnil 9. a 10. března výstavy zvířat organizované Základní organizací Českého svazu chovatelů v Zaječově na Berounsku. Představil tam svoji zdrobnělou holanďanku černou, díky níž se mu rozšířila jeho sbírka trofejí o další čestnou cenu s pohárem.

 
Dub
11
2018
Návštěva ministryně obrany v Jincích
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Petr Ježek   

Foto: Ing. Petr Ježek. V pátek 6. dubna, hned po svém návratu z Iráku, navštívila ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) 13. dělostřelecký pluk v Jincích. Doprovázel ji velitel Pozemních sil generálmajor Štefan Kaleta.

Aktualizováno Úterý, 24 Duben 2018 07:11
 
Dub
12
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 6/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Na krajském kole ZUŠ ve hře na dechové nástroje bude Jince reprezentovat Kateřina Smolová.  Dalšího úspěchu postupem do kraje dosáhl ve hře na trubku Mojmír Špak.

Úspěch dalších pěti hudebníků

Osm žáků jinecké pobočky Základní umělecké školy Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem se zúčastnilo okresního kola soutěže základních uměleckých škol ve hře na dechové nástroje. Akce se uskutečnila v úterý 27. února v Rožmitále pod Třemšínem.

Vedoucí pobočky Pavel Hrubý může být s účinkováním v této soutěži velmi spokojený. Pět žáků z jeho pobočky postoupilo do krajského kola: Josef Špak (zobcová flétna, učitel Pavel Hrubý) - 1. cena, Viktor Packa (trubka, učitel Pavel Hrubý) - 1. cena s postupem do krajského kola, Mojmír Špak (trubka, učitel Pavel Hrubý) - 1. cena s postupem do krajského kola, Lucie Packová (klarinet, učitel Karel Ambruš) - 1. cena s postupem do krajského kola a Kateřina Smolová (saxofon, učitel Karel Ambruš) - 1. cena s postupem do krajského kola.

 
Bře
09
2018
ZE ŽIVOTA JINEC PN 5/2018
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Ze vzpomínkového setkání na vlastence, které Němci popravili těsně před koncem 2. světové války. Uctění památky popravených občanů Příbramska

Protože se toho v uplynulých dvou týdnech v Jincích kromě výročních schůzí spolků moc nedělo, podíváme se tentokrát společně s obyvateli této obce i jinam. V Zámečku-Ernestinu v Příbrami se v úterý 15. února uskutečnilo pietního shromáždění k uctění památky 16 příbramských občanů, kteří byli popraveni krátce před koncem 2. světové války v Brandenburgu. Zúčastnili se ho členové Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupci Klubu českého pohraničí, komunisté, ale i příbuzní popravených, pamětníci a další spoluobčané. Po krátkém kulturním programu si přítomní připomněli okolnosti související s tragickými osudy těchto šestnácti vlastenců, zatčených spolu s mnoha dalšími obyvateli Příbramska v listopadu 1943.

 
Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství