Sobota, 25. listopad 2017

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Zvířecí kamarád z Pohody

Foto: Michaela Hlubučková. Hledáme nový domov pro pětiletou kočičku, které zemřel její majitel. Potřebovala by co nejdříve najít nového pána, v tuto chvíli je v bytě sama. Kočička je čistotná a přítulná.

 

 Dále hledáme nový domov pro 2 vykastrované kocoury, kteří také zůstali osamoceni v domově s pečovatelskou službou. Jsou čistotní, zvyklí žít pouze v bytě.

 Hledáme nový domov pro dvě 8 týdenní koťátka. Jsou to černobílý kocourek a bílomourovatá kočička. Více informací na tel. 732 657 424.

 

PN ADVENTNÍ ČAS ZE ŽIVOTA JINEC PN 20/2017
Lis
02
2017
ZE ŽIVOTA JINEC PN 20/2017
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Vyvrcholením běhu na Ohrazenickém pstruhovi bylo „uhasit“ ohníčky na domku.Ohrazenický pstruh

Mladým jineckým hasičům se dařilo v sobotu 14. října na oslavách ohrazenického posvícení. Zapojili se do soutěže Ohrazenický pstruh a to hned třemi týmy.

Úkolem družstva bylo v co nejkratší době vylovit udicí dřevěného pstruha, dát ho do kýble s vodou a absolvovat trasu s několika disciplínami. Nechyběla jízda na kole trávou kolem hasičské cisterny, běh po kladině, překonání stříšky, prolézání tunýlkem, proskakování v pneumatikách, a na závěr samozřejmě nechybělo hašení. K dispozici byla stříkačka s ruční pumpou, do níž si družstvo muselo donést vlastní vodu. Jako cíl sloužil Petrem Kusým nově zhotovený krásný domeček, na němž visely plamínky. Ty bylo nutné proudem vody shodit. Pak už jen smotat hadice a rychle do cíle. Každý tým měl dva pokusy.

Po prvním kole byli v čele borci SDH Jince C. Ve druhém se jim vůbec nedařilo. Počítal se ale lepší čas, takže nakonec přece jen slavili celkové vítězství. Svým druhým pokusem se na ně téměř dotáhl tým SDH Křešín B a třetí skončilo jinecké béčko rovněž výkonem z prvního kola. Z „A“ družstev dopadlo nejlépe domácí SDH Ohrazenice, které obsadilo 4. místo. Jinecké áčko mělo v prvním kole nejhorší čas, ale lepším výkonem při druhém pokusu se dostalo na předposlední devátou příčku.

Součástí ohrazenického posvícení byla mimo jiné i zabijačka, při níž se postupně nabízely výrobky z čuníka. Vše v sobotu skončilo tradiční taneční zábavou v restauraci U pstruha s písničkami na přání.


Na havelském posvícenském trhování bylo na co se dívat.

Pestrý program na jineckém náměstí

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu i letos uspořádala 6. Havelské posvícenské trhování. V sobotu 14. října se Náměstí 1. máje zaplnilo několika řadami stánků, kde byl nabízen široký sortiment zboží od dřevěných, hliněných a porcelánových výrobků přes šperky, polštářky a jiné užitkové zboží až po cukrovinky, pečivo, uzeniny a koření. Jednou z podstatných součástí byla výstava výpěstků členů jinecké organizace zahrádkářů. Pěkně naaranžovaná expozice obsahovala krásné exempláře zeleniny, ovoce, květin, ale i hub. V rámci akce proběhla tříkolová soutěž o titul „Jedlík roku 2017“. Vítězem se stal opět Jiří Zadina starší. Po celou dobu hrála k poslechu, ale také k tanci kapela Cirkus Hulata.


Michal Foltýn na Slavíkových Jincích nejen zahrál na housle, ale také poutavě vyprávěl o vybraných skladbách. Fota: Miroslav Maršálek.

A opět pozornost Josefu Slavíkovi

Tomuto slavnému jineckému rodákovi houslovému virtuosovi se kromě České televize a města Hořovice věnuje i městys Jince. V neděli 15. října vpodvečer se sešli obyvatelé Jinecka na houslovém koncertu absolventa Pražské konzervatoře a hudebního pedagoga Michala Foltýna. Akce Slavíkovy Jince se konala ve Společenském centru, nesoucím rovněž jméno slavného houslisty. Sešlo se velmi početné obecenstvo s nebývalým zastoupením dětí. K pěknému zážitku přispěla svým klavírním doprovodem prof. Daniela Foltýnová. Součástí oslav byly i výstavy dokumentů o Josefu Slavíkovi, ale tentokrát i fotografií z dlouhé řady akcí, pořádaných v minulosti v Jincích.


 

Vzpomínka na Marii Klimtovou

Tradici koncertů k uctění památky Josefa Slavíka založila před několika desítkami let Marie Klimtová. Položením květin na její hrob za přítomnosti jejího manžela a syna začalo v odpoledních hodinách v neděli 15. října vzpomínkové setkání na tuto organizátorku řady významných kulturních akcí. Tento měsíc tomu bylo právě dva roky, kdy jsme se s ní naposledy rozloučili. Mnozí hudebníci z Jinec, Hořovic i okolí začínali svoji hudební kariéru jako její žáci. Důležité mezníky jejího života připomněla pracovnice městyse Jince a šéfredaktorka Jineckého zpravodaje Irena Ungrová. Je to nejpovolanější osobnost, protože právě ona se rozhodující měrou zasazuje o pokračování v tradicích, u jejichž zrodu Marie Klimtová stála.


Ubrousková technika předvedená Markétou Fraitovou se dětem moc líbila.  Foto Irena Ungrová.

Pionýři s kamarády tvořili

Již druhým rokem vyvíjí bohatou činnost při Pionýrské skupině Jince oddíl Trilobit. Jeho činnost je velmi pestrá především díky jeho zkušené vedoucí Markétě Fraitové. Novou aktivitou tohoto kolektivu, složeného z dětí mladšího školního věku, zejména z první a druhé třídy byla ve čtvrtek 19. října první tvořivá dílna. Organizátorce udělal velkou radost zájem dětí, které se dostavily ve velkém ale stále ještě zvládnutelném počtu. Pod zkušeným dohledem vyráběly předměty ubrouskovou technikou. Během tříhodinového setkání si začínající výtvarníci vyrobili spoustu věcí. Tato aktivita se uskutečnila ve spolupráci s knihovnou za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Středočeského kraje. O tom, že se dětem z Jinecka a Berounska akce líbila, svědčí fakt, že se mnohé z nich již přihlásily na další – listopadovou dílničku.


 

Hubertský den

Malí i velcí zájemci o pestrou zábavu se sešli v sobotu 21. října na Hubertském dni. Dopoledne se konala hubertská stezka dětských, většinou rodinných týmů s dospělým vedoucím. Trasa vedla v okolí říčky Litavky a na ní bylo třeba plnit různé úkoly. Odpoledne se závodilo v dalších disciplínách, např. v hubertském čtyřboji, nebo lovu klobás, soutěžilo se o titul Jineckého rytíře. Proběhla Velká jinecká steeplechase a závěrečné halali. Rovněž byla vyhodnocena dětská výtvarná soutěž na téma „Co se mi líbí v Jincích“.


 

Pozvánky:

* Sobota 4. listopadu, jídelna Základní školy Jince: jubilejní 25. ročník Turnaje nadějí a přeboru ZŠ v šachu pro hráče nar. 2001 a mladší, prezence od 8 do 8.30 hodin.

* Pátek 10. listopadu, Náměstí 1. máje v Jincích, Den válečných veteránů; od 11 hodin.

* Sobota 11. listopadu, Martinská světýlka, zve Jinečáček; od 18 hodin.

* Neděle 12. listopadu, Společenské centrum JS Jince: módní přehlídka na téma Nakupujeme v Jincích, zve Český svaz žen; od 15 hodin. Miroslav Maršálek

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství