Sobota, 25. listopad 2017

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Zvířecí kamarád z Pohody

Foto: Michaela Hlubučková. Hledáme nový domov pro pětiletou kočičku, které zemřel její majitel. Potřebovala by co nejdříve najít nového pána, v tuto chvíli je v bytě sama. Kočička je čistotná a přítulná.

 

 Dále hledáme nový domov pro 2 vykastrované kocoury, kteří také zůstali osamoceni v domově s pečovatelskou službou. Jsou čistotní, zvyklí žít pouze v bytě.

 Hledáme nový domov pro dvě 8 týdenní koťátka. Jsou to černobílý kocourek a bílomourovatá kočička. Více informací na tel. 732 657 424.

 

PN ADVENTNÍ ČAS Po stopách Josefa Slavíka
říj
22
2017
Po stopách Josefa Slavíka
Informace z regionu - Jinecko
Napsal: Miroslav Maršálek   

Náš fotograf a zpravodaj z Jinec Miroslav Maršálek provázel ČT při jejím natáčení o životě houslisty Josefa Slavíka.  Foto: Irena Ungrová.Do Jinec opět zavítal ve čtvrtek 27. září štáb České televize. Tentokrát s ním přijel i známý houslista Pavel Šporcl. Cílem jejich zájmu v regionu bylo tentokrát vše, co souvisí se zdejším slavným rodákem, rovněž slavným houslistou Josefem Slavíkem.

 

Natáčeli jeho rodný domek s pamětní deskou, pomník na hlavní – Slavíkově ulici, kostel sv. Mikuláše a tehdejší školu, která nyní slouží jako Společenské centrum. Ocenili znalosti Ireny Ungrové, která se vzácné návštěvě věnovala a seznámila ji i s řadou zajímavostí, týkajících se našeho rodáka a jeho příbuzných. Velkou pozornost filmaři věnovali i řadě materiálů a fotografií, z nichž velkou část shromáždila Marie Klimtová, velká jinecká propagátorka hudby i Josefa Slavíka. Přišla řeč i na pravidelné koncerty Slavíkovy Jince, u jejichž zrodu stála a jejichž tradici převzala Irena Ungrová.

Filmaři i jinečtí průvodci poté přejeli do Hořovic, kde se zúčastnili dalšího natáčení, mimo jiné i v prostorách nového zámku. Právě tam v předminulém století rozpoznal hrabě Rudolf z Vrbna Josefův talent a nastartoval jeho velmi nadějnou, i když nečekaně krátkou kariéru. Ze zdejší knihovny se po více než 200 letech linuly tytéž melodie, jimiž malý Jozífek uchvátil hořovické panstvo.

Jineckému rodákovi Josefu Slavíkovi se bude věnovat jeden z dílů seriálu České televize o slavných českých houslistech, kterými bude diváky provázet se svými modrými houslemi jejich vynikající následovník Pavel Šporcl. Už to je zárukou, že se můžeme těšit na pěkný kulturní zážitek.

Foto + text: Miroslav Maršálek.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství