Středa, 18. říjen 2017

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Divadlo Sklep – Besídka 2017

David VávraDivadlo Sklep – Besídka 2017 – středa 18. 10. od 20.00 hodin – sál České pojišťovny

David Vávra, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Lenka Vychodilová, Jiří Fero Burda a další.... v novém programu (a možná na přání něco zopakujeme).

Vstupenky na všechny koncerty a divadelní představení jsou v předprodeji v Městském informačním centru v Berouně, tel. 311654321 a v síti SMS TICKET (https://www.smsticket.cz/).

PN INFORMACE Z REGIONU Berounsko Za bílým zlatem do berounského muzea
říj
09
2017
Za bílým zlatem do berounského muzea
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Dana Hradilová   

Obr 9Za bílým zlatem do berounského muzea aneb bavlna a její využití v domácnostech našich předků s přihlédnutím k historii bavlnářství v Berouně. Bavlna se jako textilní materiál začala významně prosazovat v průběhu 19. století. Její nástup způsobil revoluci v textilním i oděvním průmyslu nejen v českých zemích. V 18. století luxusní, na konci 19. století už materiálem všech vrstev společnosti.

 

Kvalita a jemnost bavlny zdokonalila spodní prádlo, cenová dostupnost bavlněných látek rozšířila a obohatila dámský šatník, v němž změnila vzhled, barevnost i dekorativnost oděvů. Bavlna objevila nové možnosti využití v bytovém textilu, který zútulnil domácí prostředí.

Město Beroun stálo u zrodu bavlnářství v českých zemích. Už na počátku 30. let 19. století si jej vyhlédl pro své podnikatelské aktivity pražský židovský podnikatel Aron Dormitzer. Na vrchol slávy dovedla jím založený textilní podnik pražská židovská rodina Kubinzkých, která stála v čele podniku několik generací. Nová kapitola se začala psát po roce 1948, kdy se berounské textilní závody staly součástí národního podniku TIBA Dvůr Králové nad Labem. Dlouholetá historie textilní výroby ve městě se pro všeobecný úpadek odvětví uzavřela v roce 2007.

Výstava připomene nejen schopnosti, dovednosti a um žen a dívek prostřednictvím podomácku zhotovených oděvů, oděvních či bytových doplňků, ale i zašlou slávu textilního průmyslu spojenou s městem Berounem (vzorníky, tkaniny, propagační materiály atd.).

Slavnostní vernisáž výstavy se v Muzeu Českého krasu v Berouně uskuteční ve čtvrtek 19. října od 17. hodin. O hudební vystoupení se postará pěvecký sbor Bonbon.

Výstava probíhající pod záštitou náměstka hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje Mgr. Daniela Marka potrvá do 1. dubna 2018. Výstava vznikla za finančního přispění města Beroun.

Mgr. Dana Hradilová

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství