Sobota, 16. prosinec 2017

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Horband koncertoval v hořovické radnice

horKapela Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice zahrála v sále hořovické radnice. Další z letošních koncertů se uskutečnil ve středu 15. listopadu ve večerních hodinách. Horband nabídl v letošním roce řadu dalších vystoupení, kromě jiného s dalšími interprety zahajoval Hořovické kulturní léto. Jak uvedl ředitel hořovické základní umělecké školy Jakub Albrecht, skupina vystoupí i v rámci Kulturního léta roku 2018.

Foto + text: Radka Kočová.

PN ADVENTNÍ ČAS Ve Skřipli posvětili obecní prapor
Zář
22
2017
Ve Skřipli posvětili obecní prapor
Informace z regionu - Berounsko
Napsal: Marta ŠeVac   

Foto: Václav Šesták.V sobotu 16. září od 15 hodin se ve Skřipli na návsi konalo slavnostní vysvěcení vlajky. Akci zahájil a hosty přivít starosta obce Pavel Ondráček, který zdůraznil, že získáním znaku a vlajky dostává obec Skřipel novou tvář a její obyvatelé tak snad získají více sebevědomí v obci, která je jejich domovem.

FOTOGALERIE

ovny ČR 14. února. Dnes je už umístěn na budově obecního úřadu. Vlajku si nechali vyrobit, a tedy ji mohli nechat slavnostně vysvětit. Starosta poděkoval zastupiteli obce Tomáši Pavlovičovi, který se o získání znaku obce zasloužil nejvíce.

Další proslov měl také světící kněz Ondřej Mrzílek z berounské farnosti, který slouží v Loděnicích. Jako učitel připomněl dobu, kdy začaly vznikat městské znaky. Jejich původ se datuje do středověku, kdy nebyla ještě daná jasná pravidla, většinou se jednalo o mluvící znaky, které si nechávali zhotovovat významní měšťané.

Znaku Skřiple dominuje kančí hlava s berlou v tlamě. Kněz připomněl, že v případě znaku nejde jenom o symbol, ale také o budoucí směřování obce. Požehnání znaku a vlajce současně vyjadřuje požehnání všem obyvatelům obce. Samotnou vlajku přinesl pan Jiří Kafka, zaslouží člen SDH Skřipel a jeho bývalý starosta. Pak kněz O. Mrzílek přistoupil k samotnému svěcení, což obnášelo čtení úryvku z Nového zákona o vztahu Boha s lidmi a přímluvy, tedy prosby, aby se obci a jejím obyvatelům dařilo. Na závěr zazněla motlitba Otče náš, k níž se připojili všichni, kteří ji znají alespoň v duchu.

Pak už následovala méně slavnostní část a totiž zábava. Členové Divadla ze stodoly z Osova pod vedením Josefa Kozáka zazpívali kramářskou píseň O skřipelské pověsti. Pod pódiem dobrovolníci nesli obrázky s jednotlivými slokami kramářské písně, která vtipně vysvětlila, jak se do znaku Skřiple dostala kančí hlava s mnišskou berlou v tlamě. Refrén zpíval každý, kdo se nestyděl.

Pak ještě následoval koncert heavy metalové kapely Judas Priest revival ST se škřipelským rodákem Emilem Palivcem, který kromě jiného účinkuje i ve známé kapele Echoes of Pink Floyd.

Předvedla se také místní bigbítová kapela BrabouX pod vedením Petra Novotného.

Počasí bylo dost mizerné, co chvíli se pouštělo do deště, avšak lidé mohli posedět a pobavit se pod stany. Také účinkující kapely měly k dispozici kryté pódium. Byl i dostatek občerstvení, prostě pořadatelé mysleli na všechno. Pan Pavlovič akci zhodnotil slovy: „Mělo to velký úspěch, a jak někdo vtipně poznamenal: Skřipel nezažila takový nájezd od dob, kdy byla vypleněna Švédskými vojsky za třicetileté války...Marta ŠeVac

Aktualizováno Pátek, 22 Září 2017 09:46
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství