Sobota, 11. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Leonardo da Vinci v Praskolesích

DSC 6470V červenci a srpnu bude v Praskolesích v kapli sv. Prokopa výstavka s názvem Leonardo da Vinci (a jeho neznámy český pokračovatel). Uvidíte živý obraz „Poslední večeře v řetízkové šatně dolu Hamr I“. Podle neznámého Největšího Čecha. Fotografoval J. Škrleta. Ve dnech 4. – 6. července (na svátky sv. Prokopa, Cyrila a Metoděje a Mistra Jana Husa byla kaple pro veřejnost otevřená cca od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin a v technických přestávkách autora výstavy poskytl k ní výklad (viz foto). V dalších dnech bude přístup do kaple možný na požádání po dohodě s obecním úřadem (pí Drábková) nebo s vedením dětského tábora (p. Čáp), nebo s otcem Stefanem na faře. Libor Gottfried

Další fota

PN Hořovicko Zvonička na památku obětí koronaviru
čen
23
2020
Zvonička na památku obětí koronaviru
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Josef Duben   

zvoniMohlo by se zdát, že Hořovicko nebylo koronavirem nijak závažně postiženo, tedy alespoň z pohledu zdravotního. Jenomže dalších dopadů ušetřeno nebylo a nebude. Již jsou i zde známy případy lidí, kteří přišli o práci, nebo se jim zbortily rodinné vztahy.

 

A právě jako připomínku celosvětové krize vyvolané zákeřnou nákazou, která ve světě připravila o život tisíce lidí, postavilo několik občanů Praskoles nedaleko obce zvoničku. Stojí na krásném místě, na výhledu za Štiřínským podjezdem železnice. A každý si může na zvon zazvonit. Však to také mnozí zkusili hned v sobotu 13. června, po polní mši, kterou zde v 10 hodin sloužil hořovický pan farář Stefan Wojdyla, při níž i zvoničku vysvětil.

Ale popořádku, s nápadem postavit zvoničku přišel… Vlastně nevím, kdo z nich byl první, tak je pro jistotu jmenuji podle abecedy: Jaroslav Hepner a Stanislav Sokol, oba z Praskoles. A na krásném místě, kde se po vyjetí do kopečka zastaví mnohý cyklista, anebo i člověk na vycházce, a může usednout na lavičku na výhledu, tu tam již dříve postavil Miloslav Švagr. A od nápadu bylo k činu blízko, zapojilo se více lidí, někteří penězi, jiní radou nebo jinou pomocí. Žádný projekt, žádné dotace, čistě občanská iniciativa. Možná sehrála roli i inspirace mnohaletou činností Praskoleské svatoprokopské společnosti, která se věnuje obnově památek v obci (kryté schodiště ke kostelu, márnice, střecha kostela, restaurování oltářního obrazu sv. Mikuláše aj.).

Zvonička vznikala spoluprací. Sloup obstaral Jaroslav Hepner, stříšku truhlář Oldřich Norek, tabulku s nápisem Stanislav Sokol, s usazováním pomohl sedlák Josef Černý z Otmíč, s ukotvením Radek Nohejl. Zkrátka, pomocných rukou bylo více, všechny ani snad vyjmenovat nelze.

Při slavnostní inaugurační mši mezi poli pan farář Stefan Wojdyla vzpomněl na všechny, kteří zemřeli na koronavirus, ale také na ty, kteří v době karantény umírali na jiné nemoci, ale bez možnosti rozloučení s rodinou i bez duchovní útěchy. V krátkém kázání řekl, že tato světová pandemie možná leckoho přivedla k zamyšlení nad tím, že jsou stále věci, které člověk prostě v rukou nemá a mít nemůže.

Mši doprovázel třináctičlenný sbor zpěváků a muzikantů, Schola farnosti hořovické, které pak všichni zatleskali. Této sobotní mše se zúčastnila téměř stovka lidí z okolních obcí a měst, z Hořovic, Žebráka, Lochovic, Hostomic i Jinec, z Kotopek, Tíhavy, Sedlce, Otmíč, Hředel, a samozřejmě z Praskoles.

Oba otcové zakladatelé, Hepner a Sokol, měli z celé akce velkou radost, vždyť oslovila tolik lidí, věřících i nevěřících, místních i přespolních, lidí různého politického zaměření. Ano, takto má fungovat, a jak je vidět, může fungovat opravdu sousedská společnost.

A co bylo slyšet, když se lidé rozcházeli: Tolik lidí jsem tu nečekal. To bylo pěkné. A nepostavíme si zvoničku i na Tíhavě? Bylo by dobré se tu zase za rok sejít.

Ale tohle je reportáž o zvoničce ze 13. června 2020. Třeba bude co psát i v roce 2021.

 

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství