Pátek, 05. červen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
PN Hořovicko Maturita a přijímačky na VŠ versus koronavir
Kvě
09
2020
Maturita a přijímačky na VŠ versus koronavir
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Daniela Hlavová   

Autor Václav RůžičkaDiář jsem měla ještě do nedávna plný tréninků, soutěží, kulturních akcí a výletů s kamarády. Tu dobu mě trápilo, jak si vše naplánovat, abych byla dobře připravená na 18. květen, kdy jsem měla skládat ústní a zároveň poslední část maturity na Gymnáziu Václava Hraběte v Hořovicích. S vyhlášením pandemie se vše změnilo a jediné, čím se mohu doopravdy trápit, je strach o zdraví mých blízkých.

 

Takzvaný svatý týden mi vlastně začal už 11. března, kdy se uzavřely školy. Myslím si ale, že nikdo z mých spolužáků a ani já jsme to nebrali jako znamení, které by nás uvrtalo mezi učebnice s pocitem, že po tak dlouhém „svaťáku“ musíme umět vše perfektně. Ovšem pocit zodpovědnosti vůči naší závěrečné zkoušce nezmizel. Naši profesoři nám pomáhají s přípravou a v rámci domácí výuky dostáváme například didaktické testy. V žádné testové úloze jsem ještě nenarazila na nic, co bych se za skoro třináct let školní docházky nenaučila. A tak mám větší strach z ústní části, kde je každá otázka naprosto originální a předpovědět ji bez cvičného zkoušení je naprosto nemožné. Začít s nejintenzivnějším učením otázek z dějepisu a psychologie jsem plánovala na začátku května po tom, co odložím mažoretkovou hůlku a soutěžní kozačky. Teď už vím, že všechny mé plány byly předběžné. Soutěže, tréninky a všechny mé aktivity se odsunuly na podzim a maturita, doufejme, na červen. Naštěstí jsem si vybrala předměty, které mě zajímají, a tak nehodlám přípravu podcenit, i když si ji malinko posunu, aby byla v mé paměti co nejživější.

Mou kdysi květnovou maturitu nemělo následovat pohodové volno, nýbrž přijímací zkoušky na vysokou školu. Teď se ale termíny přijímacího řízení a maturit budou nejspíš prolínat. Pro velkou spoustu studentů to znamená udělat si v hlavě místo nejen na maturitní otázky, ale i na látku, o které budou mluvit u pohovorů na vysokou školu. V tomhle mám proti ostatním výhodu. Poslala jsem si čtyři přihlášky a dvě z nich na obor, na který se přijímá podle percentilu dosaženého v Národních srovnávacích zkouškách. Tyto zkoušky, které pořádá SCIO, byly spuštěny už loni v prosinci, a tak je mám (doufám, že úspěšně) za sebou, nemusím tedy chodit na další termíny, které se podle aktuální situace stále oddalují. Co se týče mé další přihlášky, měla jsem ještě větší štěstí a přijali mne i bez přijímaček. Štěstí mě neminulo ani u poslední přihlášky, tam sice k pohovoru půjdu, ale jeho téma se většinově shoduje s otázkou číslo 20 v psychologii. Doufám, že mi to štěstí zůstane, i až na některou školu nastoupím.

Ze všeho nejvíc ovšem štěstí přeji všem, kteří teď doma nebo v nemocnici bojují s koronavirem. Daniela Hlavová

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství