Pátek, 05. červen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
PN Hořovicko Poničené, správněji přímo devastované veřejné záchody v Hořovicích
Bře
13
2020
Poničené, správněji přímo devastované veřejné záchody v Hořovicích
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Ondřej Vaculík   

trápí 1Budou znovu otevřeny alespoň v sobotu 28. března na akci „Vítání jara v Hořovicích“, které na Palackého náměstí a na radnici organizuje Sedmikráska s MKC Hořovice? A vůbec, proč jsou veřejné záchody na Palackého náměstí, v sousedství radnice, lékárny a ZUŠ Hořovice, (tak často) zavřeny?

 

Zde je odpověď: Protože toto tak užitečné (často i téměř spásonosné) zařízení podléhá ničení, a to téměř pravidelnému. To není pouhý náhodný vandalismus. K rozbití zrcadla, celoplošně přilepeného na zdi, je zapotřebí kladiva nebo dlažební kostky. Záměrně poškozované armatury, aby voda neustále protékala, „navýšily“ spotřebu vody v minulém roce na 90 tisíc korun. Výměna vypáčeného mincovníku na otevírání dveří stojí 30 tisíc. Podobnou částku si vyžádala i výměna zničených vysoušečů, nemluvě o vytrhané elektroinstalaci.

Pro otrlé je v archivu naší Městské správy bytového a nebytového fondu, která tato WC má ve správě, fotografie dokumentující potřísnění lidskými exkrementy nejen zdí, ale také stropu. Udržet toto tak důležité zařízení v provozu vyžaduje nejen silné žaludky těch, kteří záchody uklízejí, ale také značné finance. Obrazně řečeno konání jedné ze základních tělesných potřeb člověka je na veřejných záchodech v Hořovicích možná nejdražší v rámci celé Evropské unie.

Proč to tak je a co dělá Městská policie v Hořovicích - to bylo jedno z témat na veřejném zasedání zastupitelstva města Hořovice v rámci „různého“ ve středu 4. března.

Předně: Na veřejných záchodcích pochopitelně nesmí být kamery. Přesto se Městské policii Hořovice podařilo zajistit skupinu mladistvých, která záchody ničila. A také občana, narkomana, jenž patrně vlivem „absťáku“ právě zařízení veřejných WC demoloval. Byli předáni k dalšímu šetření, ale jak trestat mladistvé? Přímo na místě pendrekem a přinucením k veřejně prospěšným pracím, tedy odčiněním škod - to se nesmí. Děsivý stav záchodů na zastupitelstvu veřejnosti výstižně popsal zastupitel Miroslav Veverka.

K historii záchodů: Vybudovány a zprovozněny byly před osmi, devíti lety spolu s rekonstrukcí historické roubené přístavby někdejšího františkánského kláštera. Součástí bylo i restaurování vzácné barokní malby v interiéru dřevěného domku podle projektu renomovaného architekta Tomáš Velínského. Rekonstrukce domku a přístavba veřejných záchodů (zhruba na místě, kde kdysi veřejné záchody byly) stála více než čtyři miliony. Záchody jsou vybaveny tak, aby odolávaly vandalismu, měly by být vlastně nerozbitné. Což možná obecně i platí, ale nikoli v Hořovicích.

Barokní malba v dřevěném domku má být veřejně přístupná – a škoda, že není - , ale trafika zde ukončila svůj provoz už před asi třemi lety. Nájemné činilo (mimo energie) šest tisíc ročně, právě s podmínkou veřejné přístupnosti pro zájemce o historickou malbu. Pronajmout tuto prostoru pro veřejnost uspokojivěji, tedy otevřeněji, než může současný nájemce, se nepodařilo.

Naše Městská policie přislíbila systematičtější ostrahu veřejných WC, ale těžko zabrání tomu, aby někdo zařízení WC opět nezničil. To není neschopnost městské policie nebo vedení radnice, to je vada ve společnosti, s níž si neumíme poradit.

Závěrem: Veřejné záchody na Palackého náměstí v Hořovicích budou opět zprovozněny, už nikoli po dobu čtyřiadvaceti hodin, kdy vstupní dveře se odemykaly vhozením mince do mincovního mechanismu zámku, ale pouze v době denní, a to bezplatně. (Výběr z dveřní kasičky totiž činil nejvíce 150 korun, oprava mincovníku stála asi třicet tisíc.) Dobrý záměr, aby v Hořovicích byly alespoň jedny veřejně dostupné záchody i večer a v noci, když na autobusovém ani vlakovém nádraží nejsou, nevyšel. Třeba jednou… podle známé písně Voskovce a Wericha: „v lepších časech“.

Ondřej Vaculík (místostarosta v Hořovicích za Hnutí nezávislých)

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství