Neděle, 05. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN Hořovicko Vánoční strom v Hořovicích
Lis
19
2019
Vánoční strom v Hořovicích
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Ondřej Vaculík   

vanoce-v-horovicichZejména hořovickým občanům neušlo hloubení jámy na Palackého náměstí. To snad bude metro? - tázali se někteří, protože jáma svými rozměry tak působila. Ve skutečnosti sloužila pro vybudování „pouhého“ základu pro osazení vánočního stromu.

I takové dílo vyžaduje projekt a statik tak mohutný základ vypočítal vzhledem k různým – i kritickým – klimatickým vlivům, jako je vichr. Jáma pak pohltila asi 25 metrů kubických betonu vč. armatury. Práci provedly hořovické Technické služby.

 

Připomenutí nedávné historie:

Již mnoho let se v Hořovicích na Vánoce zdobí stříbrný smrk v blízkosti kostela Nejsvětější Trojice vedle lip. Před několika lety došlo - moderním slovem – k revitalizaci dřevin v okolí kostela a Lorety, kdy byly vymýceny nevhodné porosty – zejména druhotně vysazené jehličnany. Dělo se tak z podnětu církve i Národního památkového ústavu, který vydal k zásahu metodický pokyn a provedení pak schválil. Okolí kostela (a tím i část náměstí) je totiž v ochranném památkovém pásmu. Podle tohoto záměru měl být pokácen i „vánoční“ stříbrný smrk. Právě vzhledem k jeho vánočnímu využití mohl být ponechán, dostal dispens. A „město“ ho i nadále zdobilo.

Současnost:

Jak se smrk rozrůstá, je mezi lipami stále sevřenější, a také křivější – odklání se od kostela. Občané jsou s ním stále méně spokojeni, takže rada na základě jejich podnětů řešila, jak (a na jakém místě) zajistit vánoční strom nový. Možnosti byly dvě: na vhodném místě vysadit nový jehličnan jako budoucí vánoční strom, nebo každým rokem osazovat strom jiný. Rada posléze zvolila druhé řešení i vzhledem k tomu, že vysazení nového stromu – jehličnanu - na náměstí opět podléhá souhlasu památkářů. A také externí strom si získal větší podporu u občanů, či alespoň v radě.

Se získáním samotného stromu tak, aby alespoň rámcově splňoval představy občanů, by nebyl takový problém, našli se alespoň dva dárci, jimž pěkný jehličnan na zahradě či u domu začal překážet. Bohužel v obou případech se ukázalo, že uřezání stromu a manipulace s ním představují bezpečnostní rizika i pro zkušené dřevorubce. Oslovené firmy – např. Lesospol, jenž spravuje hořovické lesy – takovou práci odmítly.

V době, kdy tento text píšu, oslovujeme jak Vojenské lesy a statky, s.p., tak Lesospol, a.s., aby nám dodali „svůj“ strom podle jejich možností bezpečné manipulace i převozu. Lesospol nás ovšem upozorňuje, že žádný z vytipovaných stromů nemusíme hodnotit jako ideální. Zhruba osmi až desetimetrový smrk či jedle totiž musí růst ve volné přírodě, nikoli přímo v lese. Ani jeho osazení není jednoduché, musí je provést jeřáb stojící pod zdí, tedy v ulici 9. května.

Strom by měl být dodán a osazen nejpozději 23. listopadu, aby příslušná firma měla dosti času nazdobit strom nově pořízenými ozdobami. Ke slavnostnímu rozsvícení dojde podle tradice na 1. neděli adventní. Uvidíme, jak tato premiéra dopadne a jak vánoční strom hořovičtí občané přijmou.

* Sběrný dvůr v Hořovicích otevřen!

V pondělí 25. listopadu bude zahájen provoz sběrného dvora v Hořovicích. Běhen zkušebního provozu je provozní doba stanovena v pondělí a čtvrtek: 8.00 – 10.30 a 11.30 – 17.00 hod., a v sobotu: 8.00 – 15.00 hod.

Po dobu zkušebního provozu (pravděpodobně do konce tohoto roku) sběrný dvůr ještě nebude přijímat stavební suť, pneu a velkoobjemový odpad. Ukládání odpadu je pro občany Hořovic a přilehlých obcí zdarma. Prosíme původce odpadů, aby využívali sběrného dvora a neodkládali odpady u kontejnerů i jinde.

Ondřej Vaculík, místostarosta Hořovic

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství