Neděle, 17. listopad 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Předplatné Podbrdských novin

Podbrdské noviny Předplatné Vašich oblíbených novin si můžete objednat mailem: marta.sevac@podbrdskenoviny.cz , tel 603 712 534, ev. osobně v redakci.

Celoroční předplatné:

Hořovice: 276,- Kč

Mimo Hořovice: 414,- Kč.

 

PN Hořovicko Co nového na hradu Valdek?
říj
21
2019
Co nového na hradu Valdek?
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Ondřej Vaculík   

hrad ValdekNejpřípadnější odpověď pro současný stav je – nic. Bohužel. Obec Chaloupky na základě usnesení svého zastupitelstva podala žádost, adresovanou Vojenským lesům a statkům ČR, s.p., o dlouhodobější výpůjčku zříceniny Hradu Valdek, který leží v jejím katastru.

 

Hlásí se k odpovědnosti za stav této významné památky s odhodláním provést odstranění havarijního stavu a nezbytné statické zajištění tak, aby hrad mohl být legálně zpřístupněn. V takovém případě by obec mohla žádat o různé dotace (např. z havarijního fondu), které jsou na záchranu historického a kulturního dědictví vypisovány. S administrací žádostí a s přípravou projektů by výrazně mohlo pomoci Centrum společných služeb dobrovolného svazku obcí Mikroregion Hořovicko.

Vojenské lesy a statky (VLS), do jejichž správy v současnosti hrad Valdek přináleží, se díky řediteli Ing. Petru Královi k tomuto projektu staví vstřícně, vždyť prvotním posláním VLS je starost o lesy a související infrastrukturu, nikoli statické zajištění středověkého hradu. Na záchraně této významné památky by měl mít zájem (kromě obce) zejména stát, svým významem patří k jeho historickému dědictví.

Rozhodnutí o výpůjčce hradu obcí Chaloupky však neleží pouze na VLS, ale musí je schválit Ministerstvo obrany ČR. To ve svém stanovisku výpůjčku (ani případný převod hradu do vlastnictví obce) neschválilo s odůvodněním, které adresovalo VLS:

„Předmětná nemovitost se nachází v ochranném pásmu Posádkového cvičiště Jince. V tomto ochranném pásmu existuje speciální právní režim zohledňující všechny potřeby a požadavky Armády ČR při provádění výcviku v dané lokalitě, přičemž výpůjčka předmětné nemovitosti ve prospěch subjektu mimo resort Ministerstva obrany by nebyla (…) v souladu se zájmy a potřebami Armády ČR.“

Hrad Valdek leží v okrajové a veřejně přístupné částí Chráněné krajinné oblasti Brdy a jako turistický cíl ho uvádějí mnohé turistické prospekty. Není oplocen, pouze označen výstražnými tabulkami „vstup zakázán“. Stav hradu je havarijní, a některé části lze označit jako „havarijní stav celkového havarijního stavu“. Výstražné cedule málokoho od návštěvy hradu odradí. Vzhledem k tomu zamítavé stanovisko MO ČR neodpovídá skutečnému režimu a aktuální situaci, která na Valdeku a v jeho okolí panuje. Nebezpečí vážných úrazů při sesutí horních částí zdiva zde neustále hrozí, a také další destrukce hradu povětrnostními vlivy je z hlediska celospolečenského nepřijatelná. Pro záchranu hradu prostřednictvím správy příslušné obce, tedy Chaloupek, se vyslovil také Národní památkový ústav.

O změně zamítavého stanoviska – nebo možnosti jiného způsobu záchrany hradu, zejména jeho havarijního zajištění – se nyní budeme snažit jednat na Generálním štábu MO ČR. Na záchraně hradu určitě mají zájem všichni: obec Chaloupky, Vojenské lesy a statky,s.p., Ministerstvo obrany ČR, Národní památkový ústav ČR, historikové, milovníci hradů, turisté i občané okolních obcí. Je to náš společný zájem – a také společný úkol pro všechny zainteresované instituce. Dříve či později hrad zachráněn být musí, a to si jistě všichni uvědomují. Budeme se i nadále snažit.

Ondřej Vaculík, místostarosta Hořovic a předseda DSO Mikroregion Hořovick

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství