Sobota, 25. leden 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
První miminko v Porodnici u Slunečné brány v Hořovicích

Za nemocnici přišli popřát Elišce hodně štěstí a zdraví do života Mgr. Jiří Pichlík, hlavní sestra nemocnice, primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová, Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra oddělení a Mgr. Pavla Fíkarová, vrchní sestra gynekologického oddělení a porodnice.První miminko narozené v hořovické porodnici v roce 2020 je holčička Eliška. Malá slečna se narodila 1. 1. 2020 ve 4.56. Šťastní rodiče malé Elišky jsou z nedaleké vsi Chodouň. Eliška při narození vážila 3.760 gramů a měřila 49 cm. Pro maminku Andreu a jejího partnera je to první miminko a my jim přeme, aby jim v životě dělala jen samou radost.

PN Hořovicko Cibulák nebyl poslední
říj
18
2019
Cibulák nebyl poslední
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Naďa Kolenská   

Nabídka cibulových copů byla veliká, dalo práci si vybrat, nakonec se podařilo.Kdo si chtěl Cibulový jarmark v Hořovicích užít, ten si ho užil i přes nepřízeň počasí se vším všudy a většina z nás si ho užívala již po 31.

Kde se berou fámy, že se už Cibulák příští rok konat nebude, nikdo neví. Možná někdo, komu akce připadá obtěžující, vyslovil své zbožné přání a fáma si začala žít vlastním životem. Podle slov předsedy Jaroslava Grosse mají zahrádkáři v plánu vykonávat i nadále svou celoroční činnost, včetně přípravy Cibulového jarmarku na příští rok.

 

Den před jarmarkem, tedy v pátek 4. října, k večeru chvilkami lilo jako z konve, přesto se plno návštěvníků rozhodlo opět navštívit tzv. předcibulák, který se nese v komornějším duchu právě v pátek večer. V bohaté nabídce bylo hojně burčáku, svařáku, horké medoviny a dalších zahřívajících tekutin i pochutin.

Sobotní Cibulový jarmark byl hodně poznamenán počasím. Podle zahrádkářů byl tentokrát přihlášen rekordní počet stánkařů, a to 400, ovšem nakonec mnozí kvůli počasí nepřijeli a přišlo i méně návštěvníků. Možná právě proto působil tentokrát jarmark poklidněji. Celkem v pohodě se dalo projít náměstím, pohodlně nakouknout u různých stánků jen tak, co nabízejí. Rozmanitost zboží byla i tentokrát velká. To, co by mělo hlavně na Cibulovém jarmarku být, opravdu bylo, různorodé cibulové copy, česnek i jiná zelenina nebo květiny. Samozřejmostí byla spousta dalšího zboží všeho druhu, včetně pestrého občerstvení. Snad nejvíce byla zastoupena nabídka slovenských sýrů, moravských burčáků a domácích uzenin.

V radnici byla tradičně připravena výstava a soutěž o nejhezčí jablko a přednáška o včelařství. Se zvědavostí návštěvníci nakukovali do přísálí, jestli tentokrát bude oblíbená výstava hub i s poradenstvím, a hurá byla. Letos bylo hub dost, protože rostou.

K dobré náladě pak na náměstí a za domem zahrádkářů vyhrávalo celkem 7 kapel. Také letos vystoupily i hořovické mažoretky.

A nyní trochu statistiky: Také tentokrát se o bezpečnost starala zahrádkáři najatá bezpečností agentura v počtu 70 lidí, dále městská i státní policie. Naštěstí se den obešel bez velkých incidentů. Jednou zasahovala záchranná služba. Cena vstupu na jarmark i přes vzrůstající náklady byla stejná jako vloni. Opět zahrádkáři platili 2x úklid Hořovic, v pátek v noci a v sobotu odpoledne. Jako vždy se muselo po akci odstranit cca 400 číselných označení stánků, také vytahat ze země kolíky (pár jich někdo stačil ukrást) a odstranit pásky, které tentokrát ohraničovaly městskou zeleň. Zahrádkáři zaplatili Krajskému úřadu za pronájem silnice, stejně tak za kapely. V poslední řadě bylo nutné uvést do původního stavu sál radnice, který sloužil jako výstavní místo.

Díky místním zahrádkářům se Hořovice proslavily a plno lidí dnes už ví, kde Hořovice jsou a určitě je opět navštíví i jindy.

Cibulový jarmark skončil, ať žije další - v pořadí 32. ročník.

Text + foto: Naďa Kolenská.

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství