Pátek, 21. únor 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Stoletá sokolka z Komárova

deverPaní Miloslava Deverová, rozená Velichová, se narodila na okraji brdských lesů v obci Velcí u Jinec. Jako žačka v šesti letech vstoupila do Sokola v Jincích, kam ji a jejího bratra Antonína přivedl otec František Velich, který patřil k spoluzakládajícím členům Sokola Jince. V osmnácti letech se zúčastnila X. všesokolského sletu jako cvičenka skladeb dorostenek i žen.

PN Hořovicko Pouť v kapli sv. Bartoloměje na hradě Točník
Zář
06
2019
Pouť v kapli sv. Bartoloměje na hradě Točník
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: M. Hošková   

Foto: Archiv rodiny Hoškovy.„Oslavujte Hospodina, neboť je dobrý“ zazněly žalmy během poutní mše svaté na hradě Točník přesně na svátek světce Bartoloměje v sobotu 24. srpna.

 

Tak jako každý rok se sešli poutníci z blízkého i širokého okolí v hradní kapli. Přítomna byla téměř stovka lidí. Tato akce se uskutečnila díky kastelánovi JUDr. Petrovi Zemánkovi. Kaple byla připravena, včetně výzdoby a lavic na sezení.

Mši svatou vedl Zdzislaw Ciezielski a při promluvě hovořil o prvním setkání sv. Bartoloměje s Ježíšem. Vzpomněl také na tragické události uplynulého týdne, kdy při nečekané bouřce zemřelo několik turistů v horách. O hudební doprovod se postaral P. Josef Jonáš. Po mši se většina poutníků podívala do nově zpřístupněných prostor Královského paláce. A také do prostor, kde byly vystaveny repliky korunovačních korun rodu Lucemburků. Tento zážitek ještě více umocnil celou točnickou slavnost.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě této akce, ať už přípravou lavic, svícnů, tištěných doprovodných písní, liturgických předmětů, tak i výzdobou kaple a také děkujeme všem, kteří přišli oslavit svátek sv. Bartoloměje!

Budeme doufat, že se opět všichni ve zdraví sejdeme i v srpnu 2020!

Za farníky M. Hošková

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství