Neděle, 05. červenec 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Obrázek, který pomáhá

langJak můžete využít aktivovaný obrázek v Podbrdských novinách? Obrázek je vždy po dobu dvou týdnů aktivován systémem Lang technologies. Stačí, když si čtenář na obrázek položí ruku nebo jinou část těla, případně si na něj sedne a může přijímat harmonizující informace, jak dlouho chce. Tělo si samo řídí příjem energie. Aktivovaný obrázek můžete také přikládat na nemocný orgán. Produkty a osobní stimulátory Lang technologie pomáhají při bolestech, únavě, psychických problémech, cukrovce a mnoha dalších onemocněních.

PN Hořovicko Divácky vděčná Hořovická heligónka
Zář
04
2019
Divácky vděčná Hořovická heligónka
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Marta ŠeVac   

V přísálí byla tradičně výstava harmonik, v sále na obrazovkách mohli diváci sledovat videa z výroby harmonik.

O tom, že se v Hořovicích letos v sobotu 17. srpna konal již 42. ročník známé akce, na níž se setkávají heligonkáři z celé republiky, ba zavítají a předvedou své umění i hosté ze Slovenska a Německa, jsme se zmínili již v minulém vydání Podbrdských novin.

 

Ovšem akce se konala po uzávěrce aktuálního vydání Podbrdských novin, a proto jsme měli pouze rezervované místo na 1. straně. Nyní se tedy k akci vracíme.

Celkem mělo vystoupit a o hlasy diváků se ucházet 24 účinkujících, ať jednotlivců či dvojic. Nakonec diváky potěšilo 21 vystupujících. Jako první na pódium po úvodních proslovech starosty města Jiřího Peřiny a ředitele MKC Přemysla Landy vstoupili Šumaváci – Bohuslav Chum a Jana Bečvářová a pak už následovalo jedno vystoupení za druhým. Mezitím se připravovalo pódium v zahradě Společenského domu, kam se vždy diváci rádi posadí a o nic nepřijdou, protože ten, kdo vystoupí v sále Společenského domu, pak taky zahraje venku. Venku jako první vystoupila bratrská dvojice Daniel a Luděk Horáčkovi, jeden s harmonikou, druhý do rytmu bouchal s ozembuchem. Přišli s veselými písničkami a hezky jim to ladilo. Nám se mládenci líbili, ovšem u diváků (jichž přišlo přes 300) jedno z prvních tří míst nezískali. Rovněž velice virtuózně zahrál student konzervatoře Jiří Tomáš. Prsty mu jen hrály po všech klávesách, tedy žádné umca-ca. Pokud by hodnotila odborná, hudebně zdatná porota, jistě by si odnesl za své vystoupení ne-li první, tedy aspoň druhou či třetí cenu.

Ovšem hořovické setkání je o divácích, kteří v anketě dávají hlas vystupujícím podle přiděleného čísla. Nejvíc se líbila devítiletá dívenka Anežka Strážnická, která svým roztomilým dětským projevem chytila diváky nejvíce za srdce. Nejstarším vystupujícím, avšak se velkým energetickým potenciálem, byl 92letý Josef Bláha. Žádná hůlka, pajdání – zpěv a harmonika ho provázejí v jeho věku.

V přísálí opět vystavovala a poradenství a servis poskytovala firma Akordeon service Hořovice, kterou zastupovala majitelka Stanislava Koutná, ta byla mezi přítomnými příznivci harmoniky na roztrhání. Dověděli jsme se od ní, že na příští rok v září chystají oslavy 100 let od zahájení výroby harmonik v Hořovicích. Vystavené harmoniky prezentovaly průřez výrobou. Paní Koutná jako nejvzácnější exponát z historického hlediska označila knoflíkový akordeon Kebrdle, vyrobený v roce 1935.

Když se uvažovalo, že v Hořovicích bude Muzeum Hořovicka, počítalo se i s vystavením této unikátní sbírky harmonik. Škoda, že jsou prostory muzea tak omezené a harmoniky, jimiž jsou Hořovice slavné doslova po celém světě, tam místo nemají.

Celou akci opět zdatně se šarmem moderoval pan Karel Vydra, na venkovním pódiu se role moderátora ujal Martin Mikl ze Stehelčeves u Kladna, který je studentem Vysoké školy pedagogické a panu Vydrovi již vypomáhá 3. rokem.

Počasí se rovněž zachovalo k setkání heligonkářů vlídně a tak nejenom na obou pódiích bylo možno vidět a slyšet harmonikáře, ale ti hráli i na parkovišti třeba sedě v otevřených kufrech aut. Marta ŠeVac

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství