Úterý, 02. červen 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Tichá linka – velká pomoc pro neslyšící

logo-tiche-zpravyV ČR žije zhruba půl milionu osob se sluchovým postižením. Málokdo ví, že mnozí z neslyšících používají ke komunikaci pouze znakový jazyk. Ten má oproti češtině zcela jinou gramatiku a pravidla a hlavně nemá psanou podobu. Pro znakující je tak čeština cizím jazykem a dost často se dostávají do složitých problémů, ve kterých by nemuseli být, jen kvůli této komunikační propasti.

PN Hořovicko Studny a pumpy v Hořovicích
čec
29
2019
Studny a pumpy v Hořovicích
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Marta ŠeVac   

Studna na Husově náměstí v Hořovicích. Milé zjištění, že zcela funkční je studna s pumpou (zkoušela jsem) na Husově náměstí. Foto: Naďa KolenskáMgr. Radka Štefaňáková z Klubu přátel a rodáků Hořovic nám poslala následující podnět na zachování hořovických veřejných pump. Píše, že by bylo dobré, kdyby je město aspoň udrželo (některé jsou funkční, další jsou nefunkční, ale vodu mají). Město by mohlo jejich počet a stav zmapovat, jako zdroj vody pro příští generace a pravidelně provádět jejich údržbu. Jako příklad uvádí, že Krásná Lípa buduje pumpy, a město Hořovice je má. K jejímu nápadu se přikláníme, protože při současném suchu a nepříznivé prognóze do dalších let by se studny jako záložní zdroj vody pro město mohly velice hodit.

 

Otázky pro radu města:

* Je možné studny a pumpy na území města zmapovat?

* Jaký je jejich současný stav? Jsou použitelné?

* Má město rozbor vody v těchto studních?

* Je možné některé studny a pumpy zprovoznit alespoň pro užitkovou vodu?

* Máme na území města studny s pitnou vodou?

Na naše otázky nám částečně odpověděl místostarosta Ondřej Vaculík, kterého problém zprovoznění a údržby studní a pump na území města zajímal už v minulosti. Věděl o jedné studni dnes zaházené a zarostlé keři a plevelem… Dost se o studny zajímala hořovická občanka paní Libuše Štětková, která však před několika lety zemřela a své znalosti o studnách si vzala s sebou na onen svět. Alespoň to tak vypadá, protože jsme se o studnách dál nedověděli nic ani od úředníků na odboru výstavby a životního prostředí, kteří mají na starosti vodní hospodářství. Povědomí o dvou studnách měl vedoucí MSBNF pan Jaroslav Pelán, ten nás dál odkázal na VaK, na pana Miroslava Kebrleho a pana Netuku, a taky na pamětníka pana Zdeňka Samce. Ten o existenci veřejných studní věděl nejvíce. Také řekl, že: „Studny byly rušeny v souvislosti se zaváděním vodovodu, což byla velká škoda, ale v padesátých letech se rušilo leccos. Jediná funkční studna je na Husově náměstí v parčíku naproti hasičské zbrojnici.“

Město Hořovice, podle slov místostarosty O. Vaculíka, bude usilovat o obnovení a údržbu studen a bude se snažit na to získat dotace např. v rámci krizového plánu.

Víte o nějaké studni či pumpě, která by šla obnovit? Dejte nám to vědět, zajedeme si její stav vyfotit a napíšeme, kde přesně se nachází. Může to posloužit jako podklad ke zpracování projektu a žádosti o dotaci.

Marta ŠeVac

 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství