Pátek, 20. září 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Rakovničtí policisté žádají veřejnost o pomoc

Pohřešovaný mužRAKOVNICKO – Pátrají po pohřešovaném, který zmizel beze stopy.

Rakovničtí kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešovaném muži:

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=1290917190112

Pohřešování oznámil policistům jeho přítel, se kterým žije. Od 16. 9. 2019 od 21.42 hodin pohřešuje svého partnera, se kterým společně bydlí v obci Milý na okrese Rakovník. Muž byl naposledy v práci v neděli 15. 9. 2019, kdy odjel v 18.00 hodin domů. Druhý den ráno 16. 9. 2019 odjížděl z bydliště vozidlem Škoda Octavia III, bílé barvy do Rakovníka, kam kolem 7.00 hodin přijel a zaparkoval na parkovišti za sokolovnou v ulici Tyršova. Ten den byl na 7. hodinu objednán na rehabilitaci v budově bývalé polikliniky v Rakovníku. Objekt je vzdálen asi 100 metrů od místa zaparkování. Na rehabilitaci však toho dne již nedorazil, ani se neomluvil.

Dne 16. 9. bylo jeho vozidlo kolem 22.00 hodin nalezeno uzamčené. V autě byly vidět jeho oba mobilní telefony, které zde zanechal.

PN Hořovicko Výšivka z Chlustiny v Stockholmu
čen
14
2019
Výšivka z Chlustiny v Stockholmu
ARCHIV - Archiv: články
Napsal: Alena Pilnáčková   

Výšivka z ChlustinyO Chlustině je známo, že se z této obce dochovala zajímavá památka, která se nachází až v dalekém švédském Stockholmu. Je to česká výšivka, o níž zanesla zprávu do Čech teprve rozsáhlá retrospektivní výstava církevních textilních památek, jenž byla uspořádána v hlavním městě Švédska v roce 1929. „Mezi věcmi byla vystavena též rouška na kostelní kalich (velum), jenž státní museum Stockholm získalo již roku 1874 z kostela Ośterfarneho, její rozměry jsou 50 x 70 cm.“

 

Kolem roušky je v úzkém pásku vyšit nápis: Ja, Dorota pozustala dcera po nebostikovi Blazegovi z Chlustiny. Adam Kopeniczny manzel na památku mych rodiczu i mnie meho manzela obictugi tento ssatek do kostela Svateho Wavrzince. Leta páně 1630. Tehdejší kronikář tuto zajímavost vypsal ze sbírky „Umění 1930 III 117“.

 

Celý text je dobový a je doslovně opsán.

Jak rouška ve skutečnosti vypadá, o tom není nikde ani zmínky. Na internetu se toho dá najít opravdu hodně, co se týká historie vesnice, lidí a okolí. Bohužel, více informací o této roušce ne. Oslovila jsem tedy Státní oblastní archiv v Berouně, kde mi bylo sděleno, že podrobnější informace určitě nikde nenajdu. Ve švédském muzeu se rouška nachází proto, že ji spolu s desítkami vozů válečné kořisti uloupila švédská vojska během třicetileté války, nebo – což je pravděpodobnější - ji do Švédska přivezli čeští protestantští emigranti ve stejné době. Z první poloviny 17. století nemáme žádné farní kroniky. Takže jedinou možností, pokud chcete zjistit více informací, je kontaktovat švédské kulturní instituce. Se smíšenými pocity, že více informací nezískám, jsem kontaktovala velvyslanectví České republiky ve Stockoholmu. Nevěřila bych, že tato instituce se bude zabývat a zjišťovat informace o tak malé vesnici v České republice. Díky jejich pomoci a ochotě má nyní obec Chlustina skutečnou fotografii a spis týkající se roušky. Informace byly poskytnuty z Národního muzea Stockholm.

Fotografie roušky je krásný dárek pro obec, která v roce 2020 bude slavit 850 let od první písemné zmínky.

Alena Pilnáčková, Chlustina

Aktualizováno Pondělí, 12 Srpen 2019 09:20
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství