Úterý, 25. červen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
S Lomikamen úspěšně na trh práce a dál

lomikámenHledání přátelských zaměstnavatelů začalo pro Lomikámen, z.ú., úspěšně. Koncem května udělala organizace setkání pro potenciální zaměstnavatele v Jiné kávě v Berouně. Projekt ,,S Lomikamenem úspěšně na trh práce“ navazuje na dvě sociální služby, které organizace nabízí. Začal v září 2017 a bude trvat až do srpna 2020. V této době budou pracovnice projektu hledat klienty, kteří potřebují podporu s hledáním zaměstnání, ale také zaměstnavatele, a to doslova přátelské, kteří nabídnou tréninková místa osobám s duševním onemocněním.

PN Hořovicko Májové oslavy
Kvě
20
2019
Májové oslavy
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Jiří Peřina   

Foto: Naďa Kolenská.V podvečer 7. května jsme si jako již tradičně připomněli konec nejstrašnějšího konfliktu v dějinách lidstva, II. světové války. V Hořovicích jsme si připomněli oběti války hned na několika místech. Už v 16 hodin jsem se spolu s delegací Základní organizace KSČM zúčastnil pietního aktu u sochy partyzána na Západním sídlišti.

 

Hlavní pietní slavnost se konala od 17.00 hodin jako obvykle u pomníku Obětovaného naproti státnímu zámku. Po Večerce v podání pana Loudy položili k pomníku věnce a květiny představitelé města Hořovice, Českého svazu bojovníků za svobodu, Místní organizace ČSSD Hořovice, Základní organizace KSČM Hořovice a také Místního sdružení ODS Hořovice. Po proslovu starosty města pietní slavnost ukončila státní hymna. I přes častou kritiku na nízkou účast občanů a zejména městských zastupitelů, byla dle mého názoru účast o něco lepší. Návštěvou nás poctila i předsedkyně Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Beroun, paní Alena Meszárosová. Pietní slavnosti se zúčastnil také Jan Skopeček (ODS), poslanec Parlamentu ČR, který je také hořovickým zastupitelem.

Podstatná část účastníků výše zmíněné pietní slavnosti se potom přesunula na městský hřbitov, kde se poklonila památce padlých Rudoarmějců a následně uctila památku hořovického válečného veterána Františka Lizce, který se podílel na osvobozování naší vlasti s americkou armádou.

Ve všech proslovech, které v souvislosti s májovými oslavami zazněly, bylo patrné, že nelze dělat rozdíly mezi hrdiny z Východu a ze Západu. Válka zabíjela a zraňovala stejně na západní frontě jako na frontě východní. Sama válka přinesla celou řadu křivd a bohužel celou řadu křivd přinesla i doba, která přišla po ní. Jak nespravedlivé bylo pohrdání hrdinstvím pilotů bojujících v uniformách Royal Air Force proti hitlerovskému Německu na západní frontě nebo potlačování oslav osvobození Plzně Američany. Na druhé straně ani na růžovo natřený tank Rudé armády č. 23 na dnešním náměstí Kinských v Praze nebyl úplně dokonalým výrazem kultury našeho národa.

Často slýchám, že naše mladá generace a především děti o hrůzách a hrdinech této, díky bohu, poslední války, která nás postihla, v podstatě nic neví. Zájem mladých o válečnou historii se projevuje snad jen v počítačových hrách, kde válčí ve virtuální realitě coby řidiči tanků nebo piloti letadel. Někdy třeba jen se samopalem nebo pistolí. Po zásahu se na obrazovce znovu postaví a válčí dál. Skutečná válka ovšem takovou možnost nedává, milióny obětí už nikdy nevstanou, neusmějí se ani nezapláčou.

Mír, ve kterém právě žijeme, není samozřejmostí. Udělejme vše pro to, aby jediná oběť poslední velké války nebyla marná.

S úctou Dr. Ing. Jiří Peřina (ČSSD), starosta Hořovic

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství