Neděle, 26. květen 2019

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Včelí den v ZŠ Liteň

VčelaVe středu 22. května proběhne v Základní škole Liteň včelí den, který je inspirován Světovým dnem včel (ten připadá na 20. 5.) a 100 lety od založení včelařské ZO Liteň.

V ZŠ Liteň budou naši včelaři seznamovat žáky s historií včelařství, zákonitostmi a problematikou včelařství, ale i ochranou před včelím žihadlem apod. Žákům předvedou také ukázky výroby svíček ze včelího vosku a seznámí je s některými pomůckami včelaře.

V pátek 24. května pak budu obdobnou akci prezentovat ještě v Mateřské škole Zadní Třebaň.

Luboš Fait, předseda ZO Českého svazu včelařů Liteň

PN Hořovicko Oslavy 100 let ČSČK budou v Žebráku
úno
23
2019
Oslavy 100 let ČSČK budou v Žebráku
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Iva Závorová   

Z cvičení skupiny - léto 1976.Program Kulturní komise města Žebrák, jejíž jsem, k mému velkému potěšení, členkou, obsahuje mnohá výročí, ne tak známá, ale o to lákavější. Jedním z nich je připomenutí vzniku a činnosti Československého a následně Českého červeného kříže, který díky aktivním členkám a členům byl v Žebráku velmi známý a populární. Dokladem je i přiložená fotografie z cvičení skupiny v létě 1976 ve Skryjích.

 

Dávný začátek historie symbolu červeného kříže, který sanitkám zaručil neutralitu ve válce a později přednost v jízdě, byl stanoven na 9. února 1863 v Ženevě. Švýcar Henri Dunant byl hlavním iniciátorem založení veřejně prospěšné společnosti. Strádání zraněných při druhé válce za nezávislost Itálie ho přimělo oslovit světové politiky, a tak v roce 1864 byla podepsána první Ženevská úmluva a neutrálním postavení vozidel označených červeným křížem. Vlastenecký pomocný spolek pro Království české byl založen 5. září 1868 jako 13. na světě a byl velmi nápomocný hlavně v průběhu 1. světové války. V r. 1901 Henri Dunant, který před tím málem skončil v zapomenutí a životě v útulku, dostal první Nobelovu cenu míru!

Po 1. světové válce 6. 2. 1919 byl založen ČSČK, jehož první předsedkyní byla PhDr. Alice Masaryková, dcera presidenta T. G. Masaryka. Za jejího dvacetiletého působení byla významně podporována zdravotnická, sociální a charitativní činnost. Organizace byla aktivně nápomocna založení školy pro ošetřovatelky. V r. 1929 se světová organizace spojila s institucí Červený půlměsíc, obdobnou institucí islámských zemí.

ČSČK sdílel osudy našeho státu jak během druhé světové války, tak i ve složitých změnách 60. a později sklonku 80. let, jejichž jsme pamětníky. Období devadesátých let znamenalo definitivní odklon od pojetí masivní anonymní organizace k národní společnosti Červeného kříže, jako sdružení těch, kteří osobním angažováním naplňují v prostředí České republiky humanitární poslání celosvětové rodiny mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Místní skupina ČK v Žebráku byla založena v r. 1924 a my dříve narození si žádnou hromadnou veřejnou společenskou i sportovní akci jako byly spartakiády, 1. máje, sportovní turnaje, bez žen s kufříky s červenými kříži neumíme představit. Na přiložené fotografii jsou „děvčata“ z místní skupiny, které byly a mnohé stále jsou vážené občanky města.

Poslední členská schůze ukončila činnost před 5 lety k 31. 12. 2013, ale pamětníci i vzpomínky zůstávají.

Připomenutí činnosti, vzpomínání i vyjádření úcty všem bývalým členům a členkám bude hlavní náplní programu společenského odpoledne ve středu 27. února od 16 hod v hlavním sále KK.

Slavnostní náladu pomůže zajistit hudební produkce a hlavně účast vás, pamětníků a všech, kteří stále naplňují myšlenku „Humanitou k míru“ - současné motto Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Jménem Kulturní komise Žebrák vás všechny příznivce co nejsrdečněji zvu.

MUDr Iva Závorová, členka kulturní komise

 

 

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství