Pátek, 21. únor 2020

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Stoletá sokolka z Komárova

deverPaní Miloslava Deverová, rozená Velichová, se narodila na okraji brdských lesů v obci Velcí u Jinec. Jako žačka v šesti letech vstoupila do Sokola v Jincích, kam ji a jejího bratra Antonína přivedl otec František Velich, který patřil k spoluzakládajícím členům Sokola Jince. V osmnácti letech se zúčastnila X. všesokolského sletu jako cvičenka skladeb dorostenek i žen.

PN Hořovicko Prokletý lovec v Kublově
čec
26
2018
Prokletý lovec v Kublově
kultura - KULTURA
Napsal: Eva Zajícová   

Představitel hlavní role Aleš Procházka s dětským hercem Lukášem Kuchařem.V posledních červnových dnech ožilo okolí obce Kublov nezvyklým ruchem. V lesíku nad vodárnou se rozzářila světla reflektorů, na skalce seděl chlapec v pyžamu, kolem přecházela tajemná postava v černém koženém plášti, nahlížela do papíru a něco si polohlasně mumlala, zatímco další skupinka lidí něco kutila v rokli pod skálou a bylo slyšet pokyny: „Krev nacákejte sem na to listí, tady bude dobře vidět!“

 

Také někteří z hostů v restauraci Na Slovance zažili překvapení, když zjistili, že muž, jenž si kupuje u výčepu pivo, je známý herec Městských divadel pražských Aleš Procházka, jehož sametový sugestivní hlas dobře znají z dabovaných filmů Harry Potter, Pán prstenů nebo Městečko Twin Peaks.

Skutečně se tady natáčel hraný film, v němž kromě profesionálních hereckých hvězd našli herecké uplatnění i někteří z místních obyvatel. Zeptali jsme se na podrobnosti přímo režiséra Otomara Dvořáka.

* O čem váš film vypráví?

Scénář jsem zpracoval podle jedné ze svých povídek, která vyšla ve sbírce Mrtvý luh. Inspirovaly mě staré pověsti z Křivoklátska o takzvané „divoké honbě“, což má být tlupa děsivých přízraků, ženoucí se za bouřlivých nocí lesem. Tento dávný mýtus s pohanskými kořeny v mé povídce prolíná se současným příběhem vdovy po hajném, která má němého synka, a s postavou tajemného Léčitele, který přichází na hájovnu, aby chlapci vrátil ztracenou řeč. Střetnutí je pro obě strany osudové a odhalí temné propasti v jejich duších. Víc nehodlám prozrazovat, připravil bych tím diváky o překvapivé rozuzlení.

Jde o jednu z částí cyklu půlhodinových filmových povídek, které naše J.O.P. studio natáčí pro televizní stanici Cs film. Snad mohu říct, že půjde o napínavý, dramatický thriller.

* Proč jste si za dějiště vybral právě Kublov?

Hlavním důvodem je, že znám dobře zdejší okolí a jeho působivé přírodní scenérie, protože tady trávím každé léto na chalupě. Ve filmu jsme využili balvanitou bučinu V Jesínku nad kublovskou vodárnou, lesní palouk nad Hředlemi, a také interiéry několika různých chalup a chat v okolí. Navíc tady mám „rodinné zázemí“, včetně možností ubytování a stravování, což je velká výhoda. Nejde totiž o běžnou produkci, náš rozpočet je minimální, děláme své filmy pro radost z tvorby, vlastně místo, abychom na nich vydělávali, tak je ještě dotujeme ze svých prostředků.

Herečka Nikol Fischerová (s puškou), na zemi v roli hajného leží Jiří Hošek ml. Fota: Jiří Fišar.

* Jak jste vybíral štáb a herecké obsazení?

Vynikající herci jsou základem dobrého filmového příběhu, sebedokonalejší technika není nic platná, když jsou herci špatní. Znovu jsem obsadil Nikol Fischerovou, která hrála zpěvačku v mém předchozím filmu Návrat. Není zatím příliš známá, ale je obrovsky talentovaná, a kromě herecké profese je také velmi dobrá písničkářka. Především jsem však vždycky viděl v roli tajemného Léčitele svého dávného kamaráda Aleše Procházku, neboť jsem předpokládal, že tuto romantickou postavu obohatí svým charismatickým kouzlem. Jsem rád, že si ve svém nabitém diáři konečně našel volné okénko i pro náš projekt. Třetí důležitou osobou je představitel němého desetiletého chlapce: nakonec jsme pro tuto roli vybrali šikovného Lukáše Kuchaře.

Chtěl bych zdůraznit, že jsme sehraná parta přátel a naše nápady se navzájem výborně doplňují. Kameru a střih už tradičně zajišťuje spoluzakladatel našeho studia Jiří Jerry Fišar, jako druhý kameraman se podílel kublovský rodák Tomáš Ksandr, zvuk měl na starosti Pavel Fišar. S produkcí mi pomáhala manželka Eva Zajícová. Do epizodních rolí jsem obsadil některé z místních obyvatel: role dřevorubců si zahráli pánové Milan Žižka, Martin Malec, Bohouš Luňáček a Jiří Hošek st., v roli hajného se objeví Jiří Hošek ml.

* Kdy a kde film uvidíme?

Oficiální premiéra proběhne na podzim letošního roku v některém kině v Praze, ale chystáme také premiéru v Kublově nebo v Broumech, to je zatím v jednání. Koncem roku bude mít film Prokletý lovec televizní premiéru na stanici Cs film.

Děkuji za rozhovor.

Eva Zajícová

 

Aktualizováno Pondělí, 24 Září 2018 11:42
 


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství