Úterý, 24. duben 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Linka EDA pomáhá rodinám v těžké životní situaci již tři roky

logoKrizová telefonická Linka EDA 800 40 50 60 slaví tři roky od svého založení. Za dobu své působnosti pomohla téměř dvěma tisícům rodin, které se ocitly v těžké životní situaci. Na Linku EDA se mohou obrátit rodiny, které se dozví závažnou diagnózu svého dítěte nebo se musí vypořádat s následky jeho těžkého úrazu. Služba je poskytována na území celé České republiky. Provozní doba linky je každý pracovní den od 9 do 15 hodin.

PN Hořovicko Motorovou pilou padl mezi Točníkem a Žebrákem velký kříž
Bře
30
2018
Motorovou pilou padl mezi Točníkem a Žebrákem velký kříž
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Naďa Kolenská   

Kříž stál vedle cyklostezky u silnice Žebrák – Točník. Foto: Naďa Kolenská.V sobotu 3. února byl vedle cyklostezky z Žebráka do Točníka vysvěcen pravoslavný kříž, který zde byl vztyčen před Vánoci 2017 na památku zde pohřbených vojáků armády generála Suvorova z let 1788 – 1789. Tento kříž v noci ze Zeleného čtvrtka 29. března na Velký pátek 30. března někdo sejmul motorovou pilou. Zřejmě se jednalo o pachatele vyššího vzrůstu podle toho, v jaké výšce kříž uřízl, a zřejmě velmi dobře znalého práce s motorovou pilou, typ na tohoto občana z Točníka už mají lidé i policie. Jedná se o škodu přesahující 20 tisíc korun, tedy je to již trestný čin a pachateli hrozí vězení.

 

Na místě tohoto ohavného činu jsme se setkali s panem Jiřím Jarošem, který vloni kříž vyrobil, a iniciátorem umístění kříže Dr. Petrem Zemánkem (kastelán hradů Žebrák a Točník). Pan Jaroš k tomu říká: „Původně na tomto místě stála kaplička, pak litinový křížek, který ustoupil cyklostezce, pak jsme se sem rozhodli umístit tento veliký kříž, a doufali jsme, že ho tak snadno někdo nezničí. Ráno mi to volal kamarád, myslel jsem si, že si dělá srandu. Je to zmar, týden mé práce, snažení několika dalších lidí. Tady leží rozřezaný. Co si mohu myslet o člověku, který jde a uřízne kříž? Proč?“

Kříž bude obnoven, pomoc přislíbil pan Vlastimil Tauš, který má v Točníku pilu.

Pan Zemánek nám upřesnil, že místo, kde kříž stojí, je pronajaté od OÚ Točník a kříž je majetkem Národního památkového ústavu, který také jeho stavbu financoval.

Fota: Naďa Kolenská.

Aktualizováno Čtvrtek, 12 Duben 2018 07:01
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství