Pátek, 23. březen 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Rozloučení s Pavlem Černým

Pavel ČernýV pátek ráno 2. března jsme se dověděli pro nás velmi smutnou zprávu, že půl hodiny po půlnoci po krátké nemoci zemřel náš dlouholetý spolupracovník Ing. Pavel Černý.

Natitulní straně Podbrdských novin bývaly často jeho miniúvodníčky, které prokládal vtipy, měl jich velkou zásobu. Býval veselý a tím si prodlužoval život. 4. února jsme s ním oslavili 89. narozeniny.

Velmi si ho považovali v jeho rodném moravském Kyjově, kde byl zakládajícím členem Slováckého Krůžku a také souboru Olšava. Také mu tam až do nedávna vydávali jeho básnické sbírky.

Pohřeb se na přání rodiny konat nebude. Marta ŠeVac

PN Hořovicko V Hořovicích se sešli pedagogové z celého regionu
Bře
12
2018
V Hořovicích se sešli pedagogové z celého regionu
Informace z regionu - Hořovicko
Napsal: Radka Kočová   

Na konferenci vystoupil i Pavel Schneider z odboru školství, mládeže a sportu KÚ Středočeského kraje. Na území Hořovicka působí 26 základních a mateřských škol. S jakými problémy se potýkají jejich zřizovatelé i samotní pedagogové? Co se v oblasti školství podařilo zkvalitnit a kde jsou rezervy? Nad tím se zamýšleli účastníci konference s názvem Vzdělávání v regionu Hořovice. Navíc zde byl představený projekt Místní akční plán ORP Hořovice (MAP), jehož nositelem je Místní akční skupina Karlštejnsko.

 

Akce se uskutečnila ve čtvrtek 22. února v hořovickém Společenském domě. Než se ke slovu dostali zástupci kraje, obcí, škol, hořovické knihovny i Střediska volného času Domeček Hořovice, ředitelka Základní a Mateřské školy Zaječov a členka řídícího výboru MAP Marie Ernestová zmíněný projekt představila. „Do škol a školských zařízení vám nepřinese přímé investice, může však vytvářet možnosti pro čerpání dotačních titulů prostřednictvím Místních akčních skupin, Ministerstva pro místní rozvoj a dalších dotačních titulů, které budou v budoucnu vypsané,“ uvedla Marie Ernestová.

Projekt MAP byl zahájený 1. července 2016 a má být završený 31. května 2018. Účastníci konference zhodnotili dosavadní činnost. Kromě jiného zde také zaznělo, že jeho hlavním záměrem je rozvoj kvalitního vzdělávání a že nelze vyloučit určitou podobnost se školským úřadem okresů, jehož absenci v řízení a koordinaci škol někteří pedagogové zaznamenávají.

Z jednání konference vyplynula řada konkrétních potřeb. Jednou z nich je podpora ředitelů jako klíčových aktérů vzdělávání – zejména v oblasti legislativy a ekonomiky. Ředitel by měl být spíše pedagogický lídr a manažer lidských zdrojů, než úředník a ekonom. Zásadní je i téma předškolního vzdělávání, kdy zástupci regionu zastávají názor, že by se nemělo zavádět plošné přijímání dětí od 2 let. Rozhodující by měly být materiální a personální možnosti konkrétních mateřských škol. V závěrech konference je zmíněno i využití SOŠ Hořovice a místních firem i podniků, jako jsou dny otevřených dveří či workshopy s odborníkem z praxe.

Projekt MAP určí priority a další potřeby vzdělávání v regionu. Navazující MAP II. je má uvést do praxe. Foto + text: Radka Kočová.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitPowered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství