Pondělí, 28. květen 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Vernisáž výstavy v Muzeu Hořovicka a Bílá paní

pro webV pátek 18. května byla v Muzeu Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích slavnostně otevřena výstava Hořovice a Velká válka 1914 – 1918.

Jak nám řekla vedoucí muzea Anna Brotánková, jedná se o komorní výstavu ke 100. výročí konce 1. světové války, která je umístěná přímo v prostorách stálé expozice Muzea Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích. Na panelech ukazuje fotografie legionářů pocházejících ze zdejšího regionu, možná zde návštěvníci najdou své předky. Výstava dále připomíná vojenský lazaret, který byl zřízen v budově hořovické sokolovny. Na panelech je též zachycen pomník „Obětovaného“ od Františka Bílka. Instalaci doplňuje vitrína s připomínkou legionářů, panovníka Karla I. a válečné omezení obyvatelstva v podobě výdejních potravinových lístků.

říj
07
2015
110 let Muzea Dr. B. Horáka v Rokycanech
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Tomáš Zach   

rokmuzRokycanské muzeum Dr. B. Horáka bylo poprvé pro veřejnost otevřeno před 110 roky. Stalo se tak dne 24. září 1905. O zřízení Městského muzea bylo rozhodnuto zastupitelstvem královského města Rokycany v r. 1904. Podnět k jeho vzniku vzešel od PhDr. Bohuslava Horáka, profesora a ředitele rokycanského gymnázia, který byl zakládajícím členem Městského muzea spolu s Josefem Hodkem a Juliánem Svobodou.

 
Srp
26
2015
Zaniklý mlýn pod Rovným archeologům opět odolal
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Eva Svobodová   

Studentky archeologie z FF ZČU v Plzni při výzkumu na Rovném. Foto: Eva Svobodová.Archeologický výzkum sídelního komplexu Rovný přináší další zajímavé poznatky o osídlení našeho regionu v období pozdního středověku a počátku novověku. Prvních 14 dní měsíce července mohli turisté mířící k zaniklé vodní tvrzi Rovný zaznamenat v jejím okolí nebývalý ruch. Již potřetí v Přírodním parku Radeč probíhal archeologický výzkum zaniklé středověké vsi a tvrze Rovný.

 
čec
02
2015
Jak jsem potkal Mistra
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Zdeněk Samec   

Šalounova vila s ateliérem.Na počátku, jak už to tak někdy bývá, stála náhoda. V třicátých letech minulého století přišel za místním velitelem policie na Královských Vinohradech sám Mistr s požadavkem, zda by mu některý z policistů nedohlédl na jeho vilu s velkým ateliérem a rozlehlou zahradou. Zároveň k užívání nabídl i byt. Vyvoleným strážcem rozsáhlého objektu a majitelem nového bytu nebyl nikdo jiný než můj strýc Bedřich Jedlička, pocházející ze sousedního Žebráku. Jako krejčovský tovaryš sice pracoval ve zdejším salonu pana Klimenta Kroba, ale když v době krize, na počátku třicátých let, neměli krejčí do čeho píchnout, přihlásil se do služeb pražské policie.

 
Srp
26
2015
Čeněk Šillinger nemá v Cerhovicích místo posledního odpočinku
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Marta ŠeVac   

Paní Miloslava Krumphanzová zapisuje pro své potomky své vzpomínky do zápisníku s názvem „Babičko, vyprávěj“. Foto: Naďa Kolenská.Paní Miloslavu Krumphanzlovou z Cerhovic jsme navštívili poté, co nás na ni upozornila její vnučka Blanka Cajthamlová. Její babička si prý pamatuje události, které by byla velká škoda nezaznamenat. Taky dostala k jejich zaznamenání knížku, kde je např. výzva ve smyslu: „Napiš, kterých historických událostí jsi byla svědkem?“

 
Kvě
20
2015
Muzikant ze Žižkova
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Zdeněk Samec   

Na snímku z roku 1943 je Vyskočilův orchestr ve studiu Českého rozhlasu.Začátek tohoto příběhu nalezneme přímo v centru hořovického Žižkova, v jeho Cvočkařské ulici, kam se po absolvování vojenské hudební školy v Praze a kratším angažmá ve východoslovenské metropoli v Košicích vrací Josef Vyskočil, syn zdejšího povozníka.

 
« ZačátekPředchozí12345678DalšíKonec »

Strana 1 z 8


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství