Pátek, 23. březen 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Rozloučení s Pavlem Černým

Pavel ČernýV pátek ráno 2. března jsme se dověděli pro nás velmi smutnou zprávu, že půl hodiny po půlnoci po krátké nemoci zemřel náš dlouholetý spolupracovník Ing. Pavel Černý.

Natitulní straně Podbrdských novin bývaly často jeho miniúvodníčky, které prokládal vtipy, měl jich velkou zásobu. Býval veselý a tím si prodlužoval život. 4. února jsme s ním oslavili 89. narozeniny.

Velmi si ho považovali v jeho rodném moravském Kyjově, kde byl zakládajícím členem Slováckého Krůžku a také souboru Olšava. Také mu tam až do nedávna vydávali jeho básnické sbírky.

Pohřeb se na přání rodiny konat nebude. Marta ŠeVac

říj
07
2015
110 let Muzea Dr. B. Horáka v Rokycanech
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Tomáš Zach   

rokmuzRokycanské muzeum Dr. B. Horáka bylo poprvé pro veřejnost otevřeno před 110 roky. Stalo se tak dne 24. září 1905. O zřízení Městského muzea bylo rozhodnuto zastupitelstvem královského města Rokycany v r. 1904. Podnět k jeho vzniku vzešel od PhDr. Bohuslava Horáka, profesora a ředitele rokycanského gymnázia, který byl zakládajícím členem Městského muzea spolu s Josefem Hodkem a Juliánem Svobodou.

 
Srp
26
2015
Zaniklý mlýn pod Rovným archeologům opět odolal
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Eva Svobodová   

Studentky archeologie z FF ZČU v Plzni při výzkumu na Rovném. Foto: Eva Svobodová.Archeologický výzkum sídelního komplexu Rovný přináší další zajímavé poznatky o osídlení našeho regionu v období pozdního středověku a počátku novověku. Prvních 14 dní měsíce července mohli turisté mířící k zaniklé vodní tvrzi Rovný zaznamenat v jejím okolí nebývalý ruch. Již potřetí v Přírodním parku Radeč probíhal archeologický výzkum zaniklé středověké vsi a tvrze Rovný.

 
čec
02
2015
Jak jsem potkal Mistra
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Zdeněk Samec   

Šalounova vila s ateliérem.Na počátku, jak už to tak někdy bývá, stála náhoda. V třicátých letech minulého století přišel za místním velitelem policie na Královských Vinohradech sám Mistr s požadavkem, zda by mu některý z policistů nedohlédl na jeho vilu s velkým ateliérem a rozlehlou zahradou. Zároveň k užívání nabídl i byt. Vyvoleným strážcem rozsáhlého objektu a majitelem nového bytu nebyl nikdo jiný než můj strýc Bedřich Jedlička, pocházející ze sousedního Žebráku. Jako krejčovský tovaryš sice pracoval ve zdejším salonu pana Klimenta Kroba, ale když v době krize, na počátku třicátých let, neměli krejčí do čeho píchnout, přihlásil se do služeb pražské policie.

 
Srp
26
2015
Čeněk Šillinger nemá v Cerhovicích místo posledního odpočinku
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Marta ŠeVac   

Paní Miloslava Krumphanzová zapisuje pro své potomky své vzpomínky do zápisníku s názvem „Babičko, vyprávěj“. Foto: Naďa Kolenská.Paní Miloslavu Krumphanzlovou z Cerhovic jsme navštívili poté, co nás na ni upozornila její vnučka Blanka Cajthamlová. Její babička si prý pamatuje události, které by byla velká škoda nezaznamenat. Taky dostala k jejich zaznamenání knížku, kde je např. výzva ve smyslu: „Napiš, kterých historických událostí jsi byla svědkem?“

 
Kvě
20
2015
Muzikant ze Žižkova
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Zdeněk Samec   

Na snímku z roku 1943 je Vyskočilův orchestr ve studiu Českého rozhlasu.Začátek tohoto příběhu nalezneme přímo v centru hořovického Žižkova, v jeho Cvočkařské ulici, kam se po absolvování vojenské hudební školy v Praze a kratším angažmá ve východoslovenské metropoli v Košicích vrací Josef Vyskočil, syn zdejšího povozníka.

 
« ZačátekPředchozí12345678DalšíKonec »

Strana 1 z 8


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství