Středa, 18. červenec 2018

Podbrdské Noviny

Zprávy z regionu Podbrdsko, obce: Hořovice, Zdice, Žebrák, Komárov, Zbiroh, Mirošov, Btová, Cerhovice, Strašice, Točník, Tlustice

Banner

news menu leftnews menu right
Pojeďte s námi na výlet do Telče

Náměstí Zachariáše z Hradce TelčZákladní organizace Českého zahrádkářského svazu Hořovice zve občany na zájezd do města Telč, které je od roku 1992 zapsáno na Seznamu světového a přírodního dědictví UNESCO.

PN Hořovické proměny
Historie
čec
16
2016
Na Valdek po zelené
Historie - Hořovické proměny
Napsal: - as -   

 Strmá, dříve Valdecká ulice. Foto: Naďa Kolenská. Když se v červnu 1933 splnil sen všech turistů, a v Brdech se otevírala nová chata Klubu československých turistů, nemohl ještě nikdo tušit, že se zde, za poněkud dramatických událostí, bude již po necelých šesti letech měnit její uživatel. Bylo to v době složité mezinárodní situace, kdy se rychle blížila, v pořadí již druhá, světová válka.

 
říj
07
2015
110 let Muzea Dr. B. Horáka v Rokycanech
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Tomáš Zach   

rokmuzRokycanské muzeum Dr. B. Horáka bylo poprvé pro veřejnost otevřeno před 110 roky. Stalo se tak dne 24. září 1905. O zřízení Městského muzea bylo rozhodnuto zastupitelstvem královského města Rokycany v r. 1904. Podnět k jeho vzniku vzešel od PhDr. Bohuslava Horáka, profesora a ředitele rokycanského gymnázia, který byl zakládajícím členem Městského muzea spolu s Josefem Hodkem a Juliánem Svobodou.

 
Led
28
2016
Zdeněk Samec proměny PN 2/2016
Historie - Hořovické proměny
Napsal: - as -   

Antonín Nejedlý na snímku z roku 1923.

Úctyhodný život městského radního.

Mezi zajímavé a zasloužilé osobnosti města, jimž jsem věnoval pozornost především ve 3. dílu Proměn, nesporně patří i Antonín Nejedlý (1899 - 1951), s jehož jménem se můžete setkat na řadě stránek hořovické Čepelákovy kroniky. Pocházel z hořovického Žižkova, z rodu Nejedlých, v němž si podávali ruce zemědělci s řezníky a o kterém jsem se zmínil rovněž v posledním dílu Proměn, v kapitole Hospoda v Ruščoku.

Aktualizováno Čtvrtek, 28 Leden 2016 14:44
 
Kvě
18
2012
Historie rodiny hořovických Toťů (Na základě dochovaných materiálů sepsal Dr. Bohumír Pychl.)
Historie - Pamětníci od roku 1948
Napsal: Bohumíra Peychlová   

Foto Hořovice 1951 – 53 (PTP): Jirka Kořán, Richard Florián, Erich Bortík, Jarda Janů, Jirka Ferkl a další. Foto: Archiv B. Peychlové.Dokončení.

Dodatek dcery Bohumíry Peychlové:

Z nositelů kdysi slavného jména jediný Jaroslav IV. žije v Hořovicích a má dva syny Radka (který má rovněž syna) a Jana.

Josefovi synové Milan a Jiří mají po jednom synovi a kromě toho 2 + 1 dceru, což se vlastně nepočítá, stejně jako celkem 5 dcer zbývajících tří vnuček Jaroslava I.

Doufejme, že to zvláštní jméno bude pokračovat, že nezůstane jenom na náhrobcích na hořovickém hřbitově.

 
Srp
26
2015
Zaniklý mlýn pod Rovným archeologům opět odolal
Historie - Toulky minulostí
Napsal: Eva Svobodová   

Studentky archeologie z FF ZČU v Plzni při výzkumu na Rovném. Foto: Eva Svobodová.Archeologický výzkum sídelního komplexu Rovný přináší další zajímavé poznatky o osídlení našeho regionu v období pozdního středověku a počátku novověku. Prvních 14 dní měsíce července mohli turisté mířící k zaniklé vodní tvrzi Rovný zaznamenat v jejím okolí nebývalý ruch. Již potřetí v Přírodním parku Radeč probíhal archeologický výzkum zaniklé středověké vsi a tvrze Rovný.

 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 1 z 12


Powered by AlwarDigital
Copyright © 2010 Podbrdské vydavatelství